Verrutol Reçetesiz Alınır mı

25.12.2023
Verrutol Reçetesiz Alınır mı

Verrutol reçetesiz alınır mı yazımızda verrutol nedir ne için kullanılır, verrutol reçetesiz satılır mı, verrutol ben için kullanılır mı, verrutol tırnak mantarına iyi gelir mi ve duoderm mi verrutol mu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Siğil ilacı olarak bilinen verrutol reçetesiz alınır mı siğil problemi ile sıklıkla karşılaşıldığından eczanelere en çok sorulan sorulardan biridir. Verrutal nedir, verrutol ilacı nerelerde kullanılır konularında bilgi sahibi olunarak bu sorunun cevabı da anlaşılabilir.

Verrutol Nedir Ne İçin Kullanılır?

Verrutol deri çözeltisi olarak amber renkli cam şişelerde 15 g biçiminde satışı yapılan bir ilaçtır. Deriye tatbik edilerek uygulanan bu ürün siğil tedavisinde kullanılır. Bilindiği gibi siğiller bir tür virüsünün sebep olduğu deride aşırı büyümeler olarak gözlenir. Özellikle parmak ve ellerin yüzeylerinde görülen, temas halinde bulaşma riski bulunan, büyüyüp yayıldıkça kişi için rahatsızlık veren bir sağlık sorunudur.

Verrutol niçin kullanılır;

  • Siğillerin aşağı büyümesini engeller,
  • Siğillerin yumuşatarak tedavi edilmesinde etkilidir.

Verrutol Reçetesiz Alınır mı?

Verrutol ilacının içeriğinde bulunan salisilik, kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılan ve gözenekleri nüfus eden, yağda çözünebilen bir asit türüdür. Cilt yüzeyinde tahrişe yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca siğil dışında sağlık sorunları için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmamalı, benlere ya da yaralara damlatılmamalıdır.

Verrutol reçetesiz alınır mı şeklinde sorularla karşılaşılabilir. Verrutolün tüm ilaçlar da olduğu gibi doktor kontrolünde kullanılması önerilmekle birlikte bu ilacın eczanelerden reçetesiz biçimde temin edilebileceği de unutulmamalıdır.

Verrutol Reçetesiz Satılır mı?

Verrutol eczanelerden reçeteleri ya da reçetesiz olarak alınabilen bir siğil ilacıdır. Eczanelerden reçetesiz alınmış olsa dahi ilacın kullanımında dikkatli davranılmalı ve siğilin etrafındaki sağlıklı dokuya ilaç değdirmemeye önem verilmelidir. Ayrıca verrutol ilaç kimler kullanamaz sorusunun yanıtına bakılacak olursa; diyabet hastaları ile dolaşım bozukluğu olanlarla cilt kanseri ya da kanama bozuklukları durumlarında ilacın kullanımı tehlikeli olabileceğinden verrutol kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

Verrutol Ben İçin Kullanılır mı?

Verrutol siğil ilacıdır. Asit özelliği taşıdığından sağlıklı deri üzerine dokundurmama konusunda dikkatli olunmalıdır. İlaç benler üzerine tatbik edilmemelidir. İlacın benler üzerinde herhangi bir küçültücü ya da yok edici etkisi olmayacağı gibi benin sağlıklı dokusuna ve deri yapısına zarar vererek, yara izlerine sebep olabilir.

Verrutol Kaç Dakika Bekletilir?

Verrutol siğile uygulandıktan sonra bir sonraki uygulama zamanına kadar siğil üzerinde kalmaktadır. Bu bekleme sürecinde ilaç siğil üzerinde ince bir film tabakası oluşturmaktadır. Yeni uygulama öncesinde bir önceki uygulamadan kalan film tabakası çıkartılarak uygulama yenilenmektedir.

Verrutol Kimler Kullanamaz?

Verrutol bir yaşından küçükler için uygun değildir. Bununla beraber böbrek hastalığı ile karaciğer yetmezliği durumlarında ilaç kullanılmamalıdır. Yaşlılarda kullanımıyla ilgili bilgi bulunmamaktadır. Dolaşım bozukluğu olan hastalarla cilt kanseri bulunanlar verrutol kullanmamalıdır.

Hamilelerde kullanımı hamileliğin onuncu haftasından itibaren ilacın etkisi konusunda araştırmalar yetersiz olduğundan doktor denetimi gerektirir. Emzirme döneminde ilacın kullanılması önerilmektedir.

Verrutol Kaç Günde Etki Eder?

Verrutol etki süresi hastalığın seyrine, siğillerin büyüklükleri ile yayılma durumuna göre değişiklik gösterecektir. İlaç genel olarak ortalama altı haftalık bir tedavi sürecine gerektirir. İlacın kullanımına son verilmesine doktor karar verecektir. Siğillerin ortadan kalkmasını takiben, doktor tarafından ilacın bir hafta daha sürdürülmesi gerekli görülebilmektedir.

Verrutol Mantara İyi Gelir mi?

Verrutol, belli bir tür virüsün sebep olduğu siğil tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın asitik etkisi verrutol mantara iyi gelir mi şeklinde soruları sebep olabilmektedir. Mantar hastalığı mikrobiyolojik canlıların sebep olduğu farklı bir sağlık sorunudur. Verrutol amacı dışında kullanılmamalıdır.

Duoderm mı Verrutol mu?

Aynı hastalıkların tedavisinde kullanılan farklı ilaçlarla ilgili hastalar zaman zaman kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Bu nedenle ikisi de siğil tedavisinde kullanılan Duoderm mi Verrutol mu şeklinde sorularla karşılaşılmaktadır. Bu soruyu en doğru yanıt hastalığın ve hastanın durumuna göre doktor tarafından karar verilecektir.

Duoderm ve Verrutol ilaçlarına bakıldığında her ikisinin de benzer çalışma prensibi ile sivillerin yok edilmesinde etkili olduğu, duoderm ilacında verrutolden farklı olarak laktik asitin de etken madde olarak yer aldığı, bu nedenle nasır tedavisi için de yaygın biçimde kullanıldığı görülmektedir.

Verrutol Yara Yaptı

Deri üzerine uygulanan asit içerikli ilaçlarla ilgili Verrutol yara yaptı gibi yorumlar hastalarda kaygıyı sebep olabilir. Verrutol yara yapar mı konusunda hastaların bilinçlenmesi gerekir. Öncelikle bilinmesi gereken asit bazlı verrutol gibi ilaçların kullanma amacının dışında sağlıklı deriye bulaştırılmadan, yalnızca tedavi edilecek bölgede tedavi edilmek istenen siğiller üzerine tatbik edilmesi önemlidir.

Verrutol siğillerin ince olduğu bölgelerde az sıklıkla ince tabaka olarak uygulanmalıdır. İlaç yumuşatıcı etkisi sebebiyle sağlıklı deriye ya da ince derili bölgelerde siğiller üzerine gereğinden fazla uygulandığı takdirde yara izlerine sebebiyet verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.