Fertamir Reçetesiz Alınır mı

29.11.2023
Fertamir Reçetesiz Alınır mı

Fertamir reçetesiz alınır mı yazımızda fertamir sgk karşılıyor mu, fertamir reçetesiz satılır mı ve fertamir sıcak mı soğuk mu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Fertamir Reçetesiz Alınır mı

Demir eksikliği durumunun tedavisinde kullanılan fertamir kansızlığa karşı koruma sağlar. Özellikle çocukluk döneminde görülen anemi durumlarında oldukça etkilidir. Halk arasında demir ilacı olarak da bilinen fertamir ağız yoluyla alınır. Fertamir reçetesiz alınır mı diye bakıldığında normal reçeteli bir ilaç olduğu ve hem reçeteli hem de reçetesiz olarak eczanelerden alınabildiği görülür. İçerisinde kortizon bulunmayan ilaç şase şeklindedir.

Doğru şekilde kullanıldığında demir eksikliğine bağlı sorunların ortadan kalkmasını destekler ve demire bağlı gelişen yaşam kalitesi düşüklüğünü önler. Halsizlik ve güçsüzlük gibi halleri önleyerek kişinin daha sağlıklı olmasını destekler. İlacın kullanımında doktor önerisine dikkat etmek gerekir. Aksi halde Bulantı, ishal, karında rahatsızlık ve tokluk hissi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Fertamir Sgk Karşılıyor mu

Emzirme, hamilelik ve çocukluk dönemlerinde görülen anemiye için fertamir kullanılır. Fertamir sgk karşılıyor mu diye bakıldığında sgk tarafından ödendiği görülecektir. Yemekle birlikte ya da yemekten sonra alınacak ilaç kullanma talimatına uygun şekilde içilmelidir. İçeriğinde kalsiyum bulunan ilaç ve ürünlerle birlikte kullanılmaması tavsiye edilir.

Yumurta ve süt demir emilimini azaltacaktır. Kah, süt ve çay ile birlikte alınmaması gerekir. Aile hekimleri tarafından reçete edilebilen fertamir demir ilacı istisnai durumlar haricinde diğer ilaçlar etkileşime girmez. Vücuttaki hemoglobin seviyesi normal seviyeye gelene kadar ilacın kullanımına devam edilir.

Fertamir Reçetesiz Satılır mı

Demir eksikliği ilaçlarının büyük bir kısmı reçetesiz olarak alınabilir. Fertamir reçetesiz satılır mı diye bakıldığında onun da alınabildiği görülür. Ancak ciddi derecede karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar, demire karşı aşırı duyarlılığı bulunanlar, HIV infeksiyonu olanlar, demir eksikliği görülmeyen diğer anemiler, Akdeniz anemisi hastalığı, demir kullanım bozukluğu gibi durumları bulunanlar fertamir kullanımına ekstra dikkat etmelidir.

Değişik kökenli demir eksikliği tedavilerinde başarılı olabilmek için doktor tavsiyesi üzerine ilaç kullanmak gerekir. Düzenli şekilde kan nakli yaptıranların ve mide ülseri bulunanların doktor kontrolünde ilaç almaları zorunludur. Bağırsaklarda demir emilimini bozan hastalıklarda ve alkolizm durumlarında demir ilacı dikkatli alınmalıdır. Demir içeren ilaçların çocuklarda yanlışlıkla alınması ölümlere yol açabilir.

Fertamir Sıcak mı Soğuk mu

Şase formunda olan ilaçlar oda sıcaklığındaki bir bardak suyun içerisine karıştırılarak içilir. Fertamir sıcak mı soğuk mu diye bakıldığında genel kullanım şekli ile ilgili bilgiye ilacın prospektüs kısmından ulaşılabilir. Suyun içerisinde ilaç homojen hale gelene kadar karıştırılmalıdır. Hazırladıktan sonra hemen tüketilmesi gerekir. Bazı kişilere özel kullanım şekilleri geliştirilebilir.

Bunun için kişilerin doktor muayenesinden geçtikten sonra ilacı kullanmaları tavsiye edilir. İlacın kullanım süresi demir eksikliği durumuna göre belirlenir. Bazı kişilerde birkaç ay boyunca kullanılabilir. İlaç eczanelerden doğrudan temin edilebildiği için bittikten sonra tekrar rahatça satın alınabilir. 2023 yılı için güncel fertamir fiyatı 131 TL olarak belirlenmiştir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.