Famotidin Yasaklandı mı

06.10.2023
Famotidin Yasaklandı mı

Famotidin yasaklandı mı hastalar tarafından merak edilmektedir. Histamin bağırsak işlevlerinde önemli bir etkisi olan bir azot bileşiğidir. Histamin salgısının artması, mide rahatsızlıkları yaratarak hastayı rahatsız eder. Histaminin bu etkisi H2 reseptör antagonistleri ile tedavi edilebilmektedir.

Famotidin Yasaklandı mı

Famotidin bedende histamin salgısını azaltarak etki eden bir ilaçtır. İlaç, midede ve ince bağırsağın duedenal bölgesindeki ülserlerin tedavisinde etkilidir. Famotidin kullanıldığı yerler arasında reflü ve Zolliger Ellison Sendromu da yer almaktadır. Famotidin eczanelerden temin edilebilir. Famodin 2023 fiyatı 73,75 TL’dir. Geçtiğimiz yıllarda ranitidin etkin maddeli bazı mide ilaçlarının, sınır değerlerin üstünde NDMA safsızlığı tespit edildiğinden piyasadan çekildiği olmuştur. Ancak famotidin etkin maddeli ilaçlarda böyle bir karar ve uygulama geçmişi bulunmamaktadır.

Famotidin Neden Yasaklandı

Histamini bloke ederek etki eden Famotidin gibi mide ilaçları, doktor denetimi dışında alınmamalıdır. İlaçların denetimsiz kullanımı zararlı olabileceği gibi altta yatan gerçek sağlık sorunlarını da arttırabilir. Famoditin yan etkileri arasında kabızlık, ishal, sersemlik hali yaygın biçimde yaşanabilir. İlacın etkileşiminde bulunan maddelere karşı alerji gelişmesi durumunda ise ciltte haşlanma görünümlü kabarıklıklar, yutma güçlüğü, soluk almada güçlük gibi hayati tehlikeye varabilecek etkiler oluşabilir.

Bu sebeple kesinlikle doktor denetimi olmadan ilaç alınmamalıdır. Mide ilaçlarında kanserojen etki tartışmalı bir konudur. Bu durum, famotidin neden yasaklandı konusunda endişe yaratabilir. Bu etkin maddenin yer aldığı mide koruyucu ilaçlarla ilgili araştırmalarda ilaçların kanser riski taşıdığına yönelik veri elde edilmemiştir.

Famodin Piyasada Neden Yok?

Famodin piyasadan çekildi mi konusunda araştırma yapanlar, bu mide koruyucunun piyasadan çekilen mide ilaçları arasında olmadığını görecektir. Famodin eczanelerden reçete ile alınabilir. Güvenle reçete edilen mide ilaçları içinde yer alır.

Famodin Neden Gece Kullanılır?

Famoditin etkin maddeli ilaçlar arasında yer alan famodin, mide ve ince bağırsağın giriş kısmındaki ülserlerde gece alınmaktadır. Doktor tarafından farklı biçimde önerilmediği sürece mide asitinin aşırı salgılandığı reflüde sabah akşam kullanılır. Patolojik biçimde mide asidi üretilen farklı hastalıklarda ise genellikle aktı saatte bir hap alınır. Famodin, ülser tedavisinde neden gece kullanılır sorusu akla gelebilir. Ülser hastalığında geceleri sırta vuran ve uykusuzluk yaratan ağrılar önemli semptomlardır. Hastanın rahat bir gece geçirmesi için ilaç genellikle gece olarak reçete edilir.

Famodin Kimler Kullanır?

Famodin yetişkinlerde kullanılan bir mide ilacıdır. H2 reseptör antagonistleri grubundan gelmektedir. Çocuk ve ergen popülasyonunda kullanımı yoktur. 18 yaşın üzerinde hastalar için reçete edilir. Hamileler ve emzirenler doktora danışmalıdır. Yaşlılarda doz ayarı gerekmemektedir.

Famodin İçtikten Sonra Alkol Alınır mı?

Alkolün ilaçlarla etkileşimi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bazı durumlarda da alkol ilacın etkisini istenmeyen düzeyde arttırmakta ya da azaltabilmektedir. Famodin yiyecek ve içeceklerle birlikte alınmamalı, öğünlerden farklı zamanda yutulmalıdır. Famodin aldıktan sonra alkol kullanıldığında, kandaki beklenen alkol seviyesinde artış bulgulanmıştır. Bu nedenle famodin alkolle tüketilmemeli ya da ilacın kullanımının hemen ardından alkol alınmamalıdır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.