Augmentin Neden Yasaklandı

06.10.2023
Augmentin Neden Yasaklandı

Augmentin neden yasaklandı yazımızda augmentin yasaklandı mı, augmentin hap yasaklandı mı, augmentin neden piyasada yok 2023 ve augmentin yan etki yaparsa ne olur gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Yaygın ve bilinçsiz biçimde kullanılması nedeniyle reçetesiz satışları durdurulmuştur.

Bu nedenle augmentin neden yasaklandı şeklinde sorularla karşılaşmak olanaklıdır. Augmentin yasak mı, bu ilaç toplatıldı mı sorularının yanıtına bakılmadan önce augmentin nerelerde kullanılır konusunu incelemekte fayda var.

Augmentin Yasaklandı mı

Augmentin yasaklandı mı, augmentin neden yok sorularını yanıtlamadan önce ilacın farmokolojik özellikleri incelenmelidir. İlacın etken maddelerinden amoksisilin bir penisilindir. Bakteriyel enfeksiyonlara sebep olan mikro organizmalar üzerinde yok edici özelliğe sahip orta spektrumlu beta laktam grubundan bir antibiyotiktir.

Augmentin, virüslerin yanı sıra o birçok mikrop üzerinde de etkili bir ilaçtır. Antibacterial olarak enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kuru bir toz halinde oral süspansiyon olarak 10 ve 20 şaselik kutularda satılmaktadır. Antibiyotik olduğu için ancak reçeteyle alınabilir. Bununla birlikte 2009-2011 yıllarında, Augmentinin belirli bir seri numarası, numunede fiziksel uygunsuzluk tespit edilmiş olması nedeniyle tedbir amaçlı olarak piyasadan çekilmiştir. Bu bilgi nedeniyle Augmentin yasaklandı mı sorusu gelebilir.

İlaç doktor denetiminde reçete ile satışı yapılan bununla birlikte 10 yıl öncesine kadar bir serisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yakın takibe alınmış ve bu serisi piyasadan çekilmiş bir ilaçtır. Ancak piyasadan hiçbir zaman tamamen toplatılmamış ve yasaklanmamıştır.

Augmentin Yasaklandı mı
Augmentin Yasaklandı mı

Augmentin Hap Yasaklandı mı

Augmentin hap hakkında 2011 yılında yaşanan bir hadise nedeniyle hatalı yorumlar gelebilmektedir. Augmentin hap yasaklandı mı sorusunun kaynağında geçmişte Sağlık Bakanlığının ilaçla ilgili bir uygulaması yatmaktadır. Bilindiği gibi Augmentin, orta kulak ve bademcik iltihabı ile sinüzit, zatürre, diş ve diş eti enfeksiyonları gibi rahatsızlıkların tedavisi için reçete edilen bir antibiyotiktir.

Augmentin hap yasaklandı mı sorusu ilacın geçtiğimiz yıllarda bir serisinin kapağında insan sağlığına zararlı plastikleştirici madde olması nedeniyle toplatılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ilacın yalnızca bir serisi ile ilgili sorun olduğu ve piyasadan tamamen toplatılmadığı belirtilmişti.

Augmentin Neden Yok 2023

Augmentin bakteriyel kökenli enfeksiyonların tedavisinde ve bazı mikropların yol açtığı hastalıkların iyileştirilmesinde sıklıkla yazılan penisilin grubunda yer alan bir ilaçtır. Augementin 625 m film kaplı tablet, geçmişte 2. sınıf B seviyesinde piyasadan geri çekilmiştir. Bu sebeple hastalar, augementin neden yok 2023 konusunu merak edebilirler. Augementin güvenle kullanılan ve sık reçete edilen, ülkemizde 1999 yılında onaylanmış bir antibiyotiktir.

Geçmişte yaşanan geri çekme işlemiyle ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü geri çekme işleminin ilgili seri numarasında fiziksel uygunsuzluk içerikli numune bulunması nedeniyle tedbir amaçlı gerçekleştirildiğini ve bu geri çekilme işleminin insan sağlığına zararlı herhangi bir yan etkiyle ilgili olmadığını duyurmuştur.

Augmentin Yan Etki Yaparsa Ne Olur

Tüm ilaçlarda olduğu gibi penisinin kökenli bir antibiyotik olan augmentin için de bir takım yan etkiler söz konusu olabilir. Bu yan etkiler hafif ya da ağır biçimde gelişebilmektedir. İlaç kullanımına bağlı hastanelerin acil servislerine başvurmayı ya da doktora bildirmeye gerektiren ve ilacın içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlı olunması nedeniyle ortaya çıkan olası ciddi yan etkiler şunlardır;

  • kan damarlarında iltihaplanma,
  • deride döküntü, boyun,
  • koltuk altı ve kasık bezlerinde şişmeyle,
  • eklem ağrıları ve ateş,
  • boğazda nefes alıp vermeyi zorlaştıracak biçimde gelişen şişlikler.

Augmentin yan etkileri süresinde çok yaygın biçimde ishal görülebilir. Cilt üzerinde gelişen mantar enfeksiyonu, bulantı ve kusma ise ilacın augmentin yaygın yan etkileri arasındadır. Augmentin yaygın olmayan biçimde baş ağrısı veya baş dönmesi, sindirim güçlüğü yaratabilir. Ayrıca ilaç kurdeşen ve kaşıntılara sebep olabilmektedir. Seyrek biçimde ise deri üzerinde döküntü ve kabarıklıkla beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmaya yol açabilmektedir.

Augmentin Neden Yasaklandı

Augmentin kullanıldığı yerler bakteri kökenli enfeksiyonlardır. Dolayısıyla augmentin ne işe yarar sorusu şu şekilde cevaplanabilir;

  • Akut bakteriyel sinüzit,
  • Akut biçimde gelişen orta kulak iltihabı,
  • Kronik bronşit vakalarında akut alevlenmeler,
  • Günlük yaşamda toplum kökenli olarak gerçekleşen akciğer iltihabı, sistit olarak bilinen mesane iltihabı,
  • Selülit gibi deri altı enfeksiyonları ya da hayvan ısırıklarına bağlı enfeksiyonlarla, diş eti enfeksiyonları, kemik iltihabı başta gelmek üzere kemik ve eklem enfeksiyonlarının tedavisi.

Augmentin, doktor denetiminde güvenle kullanılan ve enfeksiyonlarda etkili, penisilin kökenli bir ilaç olup 1999 yılından beri ülkemizde satışı yapılmaktadır. İlacın bir dönem belli bir seri numarasındaki sorun nedeniyle tedbir amaçlı toplatılmış olması augmentin neden yasaklandı şeklinde bir soruya sebep olmaktadır. Bu antibiyotik yasaklanmamış ve eczanelerde satışı hala sürmektedir.

Augmentin Gribe İyi Gelir mi

Augmentin penisilin grubuna dahil antibiyotikler arasındadır. Augmentin gribe iyi gelir mi sorusunu yanıtlamak için antibiyotiklerin işlevine değinmek gerekir. Antibiyotik, mikroorganizma ya da kimyasal kökenli bakteri ilaçlarıdır. Hastalık etmeni bakterilerin üremesini durdurup, öldürerek hastalığı tedavi eder. Grip ise virüs kaynaklı bir hastalıktır.

Virüsler antiviral olarak bilinen ajanlar tarafından öldürülebilir. Antibiyotik ile antiviral gerek bileşim gerekse vücuttaki etkileri açıdından farklılık gösterir. Dolayısıyla augmentin gribe iyi gelir mi sorusunun yanıtı hayır olacaktır.

Augmentin ve Augmentin BID Arasındaki Fark

Augmentin BID genis spektrumlu penisilindir. Augmentin ise orta spektrumlu bir antibiyotiktir. Dolayısıyla Augmentin BID daha ağır vakalarda kullanılan bir antibakteriyel tablettir.

Augmentin BID tablet; tekrarlayan bademcik iltihapları ile sinüzit ve orta kulak iltihaplarında etkilidir. İdrar yolu iltihapları ya da idrar yolları ile ilgili enfeksiyonlarda, akciğer iltihaplarında da sıkça kullanılır. Ayrıca çıban veya apse gibi irinli enfeksiyonlarda da sıklıkla reçete edilmektedir. Augmentin ise süspansiyondur ve genellikle 12 yaş altı çocuklarda doktor denetiminde kullanılır. Augmentin BID tablet formunun 12 yaş ve altında çocuklarda kullanımı yoktur.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.