10 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum

23.12.2023
10 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum

10 Yıldır antidepresan kullanıyorum yazımızda antidepresan ne demek, 5 yıldır antidepresan kullanıyorum, 20 yıldır antidepresan kullanıyorum ve antidepresan kullananların yorumları gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Günümüzün zorlayıcı yaşam koşulları içinde antidepresan kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bireyler hayatlarının belirli dönemlerinde antidepresan kullanmak durumunda kalabilirler.

İlaçların kullanımına yönelik bir takım ön yargılar hastaların antidepresan nedir, antidepresan uzun süreli mi kullanılır, antidepresan ömür boyu mu kullanılır şeklinde sorulara yanıt aramalarla sebep olmaktadır.

Antidepresan Ne Demek?

Bireylerin hayat rutinlerini olumsuz biçimde etkileyen psikolojik hastalıkların kökeninde beyindeki kimyasal etkiler bulunmaktadır. Kişinin huzurlu ve dingin bir ruh sağlığında etkili olan kimyasal salgıların aşırı salgılanması veya salgılanmaması ya da hücre tarafından geri alınması gibi durumlar psikolojik bozukluklara yol açar. Bu durumlarda ilaç tedavileri ile beynin kimyasal yapısının kontrol altına alınması ve düzenlenmesi zorunlu olmaktadır.

Beyinde ruhsal olaylarda etkili olan serotonin ya da noradrenalin gibi kimyasalları düzenleyen ilaçlar antidepresan olarak bilinir. Antidepresanların bir kısmı serotonin geri alım inhibitörü grubunda yer almaktadır. Bu grupta bulunan antidepresanlar serotoninin salgılandıktan sonra hücreler tarafından geri alınmasını engelleyerek beyindeki düzeyini belirli seviyede tutmakta ve yükseltmekte etkilidir.

5 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum

Antidepresan kullanımı ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi antidepresan kullanım süresi olmaktadır. İlaçları kullanmak durumunda kalan hastalar “hapları ömür boyu mu kullanacağım?” şeklinde sorularla karşıya kalmaktadır. Bunun yanında beş yıldır antidepresan kullanıyorum şeklinde yorumlarla karşılaşanlar; antidepresan uzun süreli mi kullanılır şeklinde kaygılar yaşayabilirler.

Antidepresan kullanımının süresi hastanın ve hastalığın seyrine bağlı olarak değişmektedir. Doktor tarafından aksi önerilmediği sürece antidepresan kullanımına devam edilmelidir. Antidepresan kullanımı gerekli kontrollerin ardından ancak doktor tarafından sonlandırılır.

10 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum

Online platformlarda 10 yıldır antidepresan kullanıyorum yorumları ile karşılaşanlar bu tür ilaçların bu kadar uzun süreli kullanımına anlam veremeyebilirler. Ayrıca ilacın oldukça uzun süre kullanımına dair yapılan yorumlar, ilacı yeni kullanmaya başlayan hastalarından endişe yaratabilir.

Antidepresan kullanımına sebep olan psikolojik hastalıklarının bireyin hayat rutininde yarattığı etkiler göz önünde tutulduğunda; uzun süreli kullanım gerektirse dahi antidepresan kullanımının devam etmesi gerektiği sonucuna varılacaktır. Bazı hastalar on yıldır antidepresan kullanıyorum bir zararını görmedim derken aslında; antidepresan tarafından duygularının düzenlendiğini ve böylelikle de sosyal ve kişisel yaşamlarında hastalık kökenli olumsuz etkilerin engellendiğini söylemektedirler.

20 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum

Antidepresan ömür boyu kullanılır mı şeklinde sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sorunun cevabı doktor önerdiği sürece, hastalığın gidişine ve şiddetine bağlı olarak antidepresanlar ömür boyu da kullanılabilir, şeklinde verilmelidir. Uzun süreli antidepresan kullanımını gerektirecek düzeyde ruhsal hastalığa sahip olanlar, hastalık semptomlarının ilacı bıraktıklarında nüksettiğini söylemektedir.

20 yıldır antidepresan kullanıyorum, ilacı bıraktığım anda hastalığım depreşiyor, şeklinde kullanıcı yorumlarıyla karşılaşmak olasıdır. Antidepresan kullanımını gerektirecek psikolojik bozuklukların insanın hayatına etkileri son derece yıkıcı biçimlerde görülebilmektedir. Bu nedenle uzun süreli de olsa antidepresan kullanımından kaçınılmamalı, doktor önermediği sürece ilaç kesilmemeli ve ilacı düzenli biçimde kullanmaya dikkat edilmelidir.

Antidepresan Kullananların Yorumları

Antidepresan kullanıcı yorumları özellikle ilacı iki kez kullanmaya başlayacak olan ve ilacın kullanımı konusunda endişe duyan hastalar için rahatlatıcı etkiye sebep olabilmektedir.

Meltem Ç.: 2 yıldır antidepresan kullanıyorum, ilk zamanlar uyuklama hali yaratmış olsa da ilacı düzenli kullandığımda yan etkileri konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Ahmet S.: Antidepresanlar konusunda ön yargılar hastalar için endişe verici boyutlarda olabiliyor. On yıldır antidepresan kullanıyorum ve böylelikle hayat rutinimi düzenli bir şekilde sürdürüyorum. İlacınızı düzenli kullanmaktan korkmayın.

Defne Y.:Doktorun antidepresanı uzun süre kullanmam gerektiğini söylediğinde üzülmüştüm. Fakat ilacı kullandığım sürece sosyal ve kişisel olarak hayatım önemli ölçüde düzeldi. Doktorum önermediği sürece ilacı kullanmayı bırakmayı düşünmüyorum.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.