Efexor Yasaklandı mı

10.10.2023
Efexor Yasaklandı mı

Efexor yasaklandı mı sorusunu son zamanlarda hastalar merak etmektedir. Depresyon hemen hemen herkesi yaşamlarının belirli dönemlerini etkileyen bir sağlık sorunudur. Kimi bireyler depresyonu hafif biçimde ve hayat standartlarında yapacakları birtakım değişikliklerle kolayca atlatırken, bazı ağır vakalarda terapi süreçlerine ek olarak ilaç kullanımı da zorunlu olmaktadır. Antidepresanlarla ilgili zaman zaman basına yansıyan haber başlıkları, efexor yasaklandı mı, antidepresanlar zararlı mıdır şeklinde kaygıları sebep olabilir.

Efexor Yasaklandı mı

Antidepresan türleri geri emilimini engellediği maddelere göre sınıflandırılmaktadır. Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü grubundan antidepresanlar serotonin ve norepinefrinin geri emilimini önleyerek etki eder. Norepinefrin locus coeruleus’ta salgılanan ve beyinde dikkat ve tepki bölgelerini etkileyen hormondur. SNRI grubundan Efexor yasaklandı mı? Efexor ilacı eczanelerden reçete ile alınmaktadır. İlacın doktor denetimi dışında kullanılmaması gerekir. Efexor reçetesiz alınır mı sorusu sorulabilir. Bu ilaç yasaklanmamıştır ancak sadece reçeteyle temin edilir.

Efexor Neden Yasaklandı

Psikiyatri uzmanlarının reçetelendirdiği ilaçlara karşı önyargı oluşabilmektedir. Özellikle antidepresanlar denildiğinde akla bağımlılık yapan ya da yasaklanmış ilaçlar gelebilmektedir. Ancak antidepresanlar dünya genelinde uzun yıllardır başta majör depresyon olmak üzere panik ve kaygı bozukluklarının tedavisinde güvenle kullanılan ilaçlar olmayı sürdürmektedir.

Efexor neden yasaklandı şeklinde bilgi paylaşımları hastaların ilgisini çekebilir. Öncelikle efexor nerelerde kullanılır sorusuna bakılacak olursa; majör depresyon tedavisi ve atakların önlenmesi eferox endikasyonları arasındadır. Efexor tedavi ettiği hastalıklar içinde; yaygın anlsiyete bozukluğu, agorafobinin eşlik ettiği veya agorafobisiz gelişen panik bozukluk ve sosyal fobi de bulunur. Efexor yasaklanmış bir ilaç değildir. Belirtilen durumlarda, ruh ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından sıkça reçete edilmektedir. İlacın etkin maddesi Venlafaksin çok sayıda jenerik ilaçta güvenle kullanılmaktadır.

Efexor Bağımlılık Yapar mı?

Efexor normal yani beyaz reçeteye tabii bir ilaçtır. Ayrıca bir antidepresandır. Bilindiği gibi bağımlılık yapma riski bulunan ilaçlar yeşil reçeteyle satılır. Efexor bağımlılık yapar mı, sorusu şu şekilde cevaplanmalıdır: antidepresan ilaçların bağımlılık yapan özelliği bulunmamaktadır.

Efexor XR Yasaklandı

Efexor xr 75 mg antidepresandır. Majör depresyonun yanı sıra panik bozuklukların tedavisinde de etkilidir. Efexor xr yasaklandı mı şeklinde bilgi paylaşımları hastalar için yanıltıcı olabilir. Bu konuda hastalar, Endişelerini doktorlarıyla paylaşarak doğru bilgiyi edinebilirler. Bu ilaç ilgili hastalıkların tedavisinde psikiyatristler tarafından hastalara güvenle reçete edilen bir ilaçtır.

Efexor XR Ne Zaman Etki Eder?

Efexor xr etki süresi hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Tedavi genellikle 2 haftadan uzun sürmekte, hasta belirli periyotlarla doktor tarafından kontrol edilmektedir. İlk iki haftayı takiben doktor denetiminde doz artışı yapılabilir.

Efexor Kaç Ay Kullanılmalı?

Efexor kaç ay kullanılmalı sorusunun yanıtı hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Hastalığın şiddeti antidepresan kullanım süresi konusunda belirleyici faktördür. Antidepresanlar kaç ay kullanılır, konusunda ilaçların kullanım süresi bazı hastalar için 2 hafta gibi kısa bir süreyi kapsarken, kimi hastalar için aylar süren bir süreç olabilmektedir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.