Optalidon Ne Zaman Yasaklandi

16.02.2024
Optalidon Ne Zaman Yasaklandi

Optalidon ne zaman yasaklandi sorusunu son zamanlarda hastalar merak etmektedir. İlaçlar insanlar kimi zaman çok kullanmak istemeseler de zaman zaman yeniden sağlıklarına kavuşabilmek için kullandıkları ürünlerdir. Çok değişik sağlık sorunları için kullanılan ilaçlar vardır. Onlardan bir tanesi de optalidon isimli ilaçtır. Çünkü optalidon uzun süre piyasada olan bir ilaçtır. Çok sayıda kadın erkek de bu ilacı kullanmıştır.

Optalidon Nedir Ne İçin Kullanılır?

Öncelikle optalidon nedir sorusunun yanıtı vermek gerekir. Optalidon bir ilaç türüdür. Draje formunda bir kutuda 30 adet olacak biçimde satışa sunulur. İlacın ne amaçla kullanıldığı noktasında da şunlar söylenebilir. Bir tür ağrı kesici olarak baş, diş, ağrıya bağlı ortaya çıkmış olan uykusuzluk, kas ağrıları, ameliyat sonrası ortaya çıkan ağrılar, romatizma ağrıları, siyatik, soğuk algınlığı, tramva, grip, interkosta, nevralji, dizmonere, gibi sağlık sorunları için kullanılır.

Kullanıldığı andan itibaren etkilerini an be an gösteren bir ilaç türüdür. Yani hem ağrı kesici, hem uyku giderici olarak kullanılır. Toplamda günde maksimum 4 adet kullanılması ve belli aralıklar ile içilmesi gerekir. Aynı anda iki tanesi beraber içilmemelidir. Tok karnına yutulan bir ilaçtır.

Optalidon Yasaklandı mı

Optalidon yasaklandı mı sorusunun net yanıtı aşağıda verilen bilgilerden de görüleceği gibi ilgili sağlık kuruluşu tarafından yasaklanmıştır. Yasaklandığı günden beri de kullanılmayan ve piyasada olmayan bir ilaçtır. Bu ilacın yerini daha az riskleri olan başka ilaçlar almıştır.

Optalidon Neden Yasaklandı

Optalidon neden yasaklandı noktasında resmi kurumlar tarafından yapılan açıklama şu şekildedir: İlacın içeriğinde yer alan metamonazol maddesi böylesi bir kararın alınmasına sebep olmuştur. Bu madde yapılan bilimsel araştırmalara göre böbrek sorunu olan hastalar için ciddi bir risk teşkil etmektedir. Çünkü metamonazol maddesi böbrekte biriktiği zaman böbrek yetmezliği noktasında ciddi riskler ortaya çıkmaktadır.

Kimi zaman ölümcül olabilen bile sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de optalidon yasaklanmıştır. Burada sadece böbrek yetmezliği kullanamaz diye bir kısıtlama da yapılmamıştır. Herkes için böylesi bir yasak getirilmiştir. Gelen geri bildirimlerin de böylesi bir karar alınmasında etkisi vardır. Ayrıca bir diğer neden de nörolojik zararları saptanmış ve bu neden de göz önüne alınarak ilaç yasaklanmıştır.

Optalidon yasaklandı mı
Optalidon yasaklandı mı

Optalidon Ne Zaman Yasaklandi

Optalidon ne zaman yasaklandi sorusunun tam yanıtı şu biçimdedir: Ülkemizde 2019 senesinde Türk İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanarak yasaklanmıştır. O günden itibaren Türkiye’de hiçbir biçimde herhangi bir kanaldan satışı yoktur. Buna uyulmayan durumlarda cezai yaptırımlar vardır.

Optalidon Zararları

Optalidon zararları içinde düzenli kullanıldığında bağırsakların çalışmamasına, nörolojik sisteme zarar verme, böbreklerde soruna yol açma ve özellikle hassas bünyelerde kimi alerjik sorunlar görülme gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.