Misol Kırmızı Reçeteli mi

22.09.2023
Misol Kırmızı Reçeteli mi

Seçici serotonin gerialım inhibitörü olan sertalin, antidepresanlarda bulunan bir etkin maddedir. Sertralin içeren ilaçlar arasında misol de bulunmaktadır. Misol, hem yetişkin hem de çocuklar da kullanılabilen bir ilaç olduğundan; hastaların misol kırmızı reçeteli mi şeklinde sorular sormaları mümkündür. Misol kırmızı reçeteyle mi alınır sorusunun yanıtını vermeden önce Misol nerelerde kullanılır, misol ne ilacı konularına bakmak gerekir.

Misol Hangi Renk Reçete

Misol, ruh ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından reçete edilen bir antidepresandır. Misol nerelerde kullanılır sorusuna bakılacak olursa;

  • Depresyon tedavisinde ve depresyona eşlik eden anksiyete semptomlarının iyileştirilmesinde,
  • Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde,
  • Panik bozukluk ve panik bozukluğunun eşlik ettiği agorafobi hastalığının tedavisinde,
  • 6 yaşından büyük pediatrik grupta obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde,
  • Travma sonrası stres bozukluğu hastalığının tedavisinde,
  • Sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinen sosyal fobinin tedavisinde,
  • Kadınların adet döneminin yaklaştığı zamanlarda görülen ruhsal belirtilerin eşlik ettiği premenstrüel disforik bozuklukta etkilidir.

Tedavi alanının ruhsal bozukluklar olması Misol hangi reçete sorusunu gündeme getirmektedir. Misol psikiyatri hekimleri tarafından normal reçeteyle yazılan bir ilaçtır.

Misol Kırmızı Reçeteli mi

Ruh ve sinir hastalıkları alanında sıklıkla reçete edilen ilaçlar bireylerin kötüye kullanımına açıktır. İlaçların ruhsal durumu düzeltmek için ezbere biçimde kullanılması kadar, içeriğindeki etken maddeler nedeniyle bağımlı olma riski de bulunmaktadır. Tüm bu riskler göz önünde tutularak psikiyatri uzmanları tarafından yazılan ilaçlar, farklı reçete uygulamalarına tabii olmaktadır. İlaçların hangi reçeteyle satılabileceği içeriğindeki maddelere göre belirlenmektedir.

Misol kırmızı reçeteli mi sorusunun cevabı için misol ilacı etkin maddesi konusuna baktığımızda; ilacın etkin maddesi sertralinin doktor kontrolünde ve doktorun verdiği dozajlarda kullanıldığında bağımlılık riski taşımadığı görülecektir. Dolayısıyla etkin maddesi bağımlılık riski taşımayan bir ilaç olduğundan misol kırmızı reçeteye tabii ilaçlar arasında yer almamaktadır.

Misol Yeşil Reçete mi?

Misol yeşil reçete mi sorusu hastaların merak edebileceği bir sorudur çünkü aynı zamanda bir antidepresan grubunda yer alan ve depresyon, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk gibi ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan misol ilacı hangi renk reçete ile satılır konusu merak edilebilir. Misol yeşil reçete mi sorusunun yanıtı; hayır olacaktır. Bağımlılık riski taşımadığından ve antidepresan grubunda yer alan ilaçlara göre daha hafif sayıldığından misol ilacı normal reçeteye tabii bir ilaçtır.

Misol Yeşil Reçete mi?
Misol Yeşil Reçete mi?

Misol Aile Hekimi Yazabilir mi?

Misol, pediyatrik grupta obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde de kullanılan ve yetişkinlerde depresyon, depresyonun eşlik ettiği anksiyete semptomları, agorafobi, panik bozukluk gibi ruhsal bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Etkin maddesi sertralin bağımlılık yapıcı etkisi ile ilgili kanıtlar bulunmayan, bu nedenle de bulunduğu ilaçlarda bağımlılık riski yaratmadığı varsayılan bir maddedir. İlaçla ilgili bilinen en önemli özelliklerden biri de terapötik etkisini hızlı biçimde göstermesidir.

Majör depresif bozukluk hastalığının tekrarlamasını da önleyecek biçimde uzun süreli tedavi uygulanabilmektedir. Sertralin tedavisi uzman kontrolünde ve doktorun önerdiği dozajlarda, hastanın durumuna bağlı olarak belirli bir periyotta gerçekleştirilir. Misol gibi ilaçların ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle reçetelendirilmesi; misol aile hekimi tarafından yazılabilir mi şeklinde sorulara merak uyandırabilir. Misol ilacının yazılabilmesi için uzman Psikiyatri hekiminin muayenesi şart olduğundan ilaç aile hekimi tarafından reçete edilememektedir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.