Alerji Aşısı Fiyatı

10.01.2024
Alerji Aşısı Fiyatı

Alerji aşısı fiyatı 2024 konusunda oldukça pratik çözümler sunmaktadır. Alerjiye sebep olan durumun ortadan kalkması ya da giderek şiddetini azaltması için yapılan alerji aşıları yetişkinlerde sıklıkla kullanılır. Alerji aşısı nedir diye bakıldığında alerjik astım, alerjik rinit, arı alerjisi ve alerjik konjonktivit yani göz alerjisi durumlarında uygulandığı görülür. Aşının fayda edip etmeyeceği kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bazı hastalarda aşı tam iyileşme sağlarken bazılarında ise hiç iyileşme olmayabilir. Doğru uygulama için aşı uzman doktor önerisi ile yapılmalıdır. Aşı hastalara dil altı, cilt altı iğne ve besinlere karşı ağızdan olmak üzere üç farklı şekilde verilir. Bu yöntemlerde başlangıç yaşı ise besin alerjisinde 3-4 yaş civarı, dil altında 3 yaş ve cilt altı iğnede 5 yaş olarak belirlenmiştir.

Alerji Aşısı Fiyatı 2024

Alerjiye karşı bağışıklığı artırması sebebiyle aşı en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır. Üç yıllık aşı tedavisi gören hastalar 10- 15 yıl rahat edecektir. Aşı fiyatları hastanın SGK ile sağlık güvencesi olup olmamasına göre farklılık gösterir. Güvencesi olmayan hastalar için alerji aşısı fiyatı 2024 15 bin TL ile 25 bin TL arasında değişecektir. Aşıya ne kadar sıklıkta ihtiyaç duyulacağı ise hastanın durumuna ve aşının uygulanma şekline göre belirlenecektir.

Alerji Aşısı Türkiye’de Var mı?

Alerji aşı tedavisi Avrupa ve Amerika’da yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir. Alerji aşısı Türkiye’de var mı diye bakıldığında uzun yıllardır ülkemizde de uygulandığı görülecektir. Ancak ülkemizde bu alanda yetişen uzman sayısı sınırlı olduğundan alerji aşıları bazı merkezlerde yapılır. Uygulama esnasında bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Eğer hasta aşı tedavisinden yarar gördüyse işlem 5 yıl boyunca devam eder.

Acilde Alerji İğnesi Yapılır mı?

Alerji durumunda bazen saniyeler ekstra önemli hale gelir. Şiddetli alerji hallerinde acilde alerji iğnesi yapılır mı diye merak edilir. Gerekli müdahale yapılmadığında bazen hastalar hayati tehlikeye girebilir. Genellikle bu tür şikayetlerde hastalara adrenalin iğnesi uygulanır. Ekstra olarak hastaya sıvı ve oksijen de verilebilir. İğne cilt altı enjeksiyon şeklinde kolun orta kısmının dış yüzeyine yapılır. Alerji iğnesi yapıldıktan sonra hasta yaklaşık otuz dakika boyunca gözlem altında tutulur.

Acilde Alerji İğnesi Yapılır mı?
Acilde Alerji İğnesi Yapılır mı?

Alerji İğnesinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Alerji iğneleri kalıcı etki gösteren tedavi yöntemi olarak bilinir. Alerji iğnesinin etkisi ne kadar sürer diye bakıldığında bu süre kişiden kişiye değişebilir. 3 yıllık tedavi süresini tamamlayan hastalar yaklaşık 15 yıl boyunca alerjiye karşı rahat edecektir. İğnelerin etkili olması için aşamalı şekilde uygulanmasına dikkat edilir. Başlangıç dönemi olan 3- 6 aylık süreçte haftada 1- 3 kez yapılacaktır. Alerji için ilaç ihtiyacını ortadan kaldıran aşılar özellikle alerjik rinit ve arı alerjisi olan kişilerce tercih edilir. Fayda sağlanabilmesi için aşının doğru şekilde uygulanması gerekir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.