Paroksetin Reçetesiz Alınır mi

01.12.2023
Paroksetin Reçetesiz Alınır mi

Bireyler, yaşamlarının belirli dönemlerinde antidepresan kullanmak zorunda kalabilirler. Ruh ve sınır hastalıkları uzmanları tarafından sıklıkla reçete edilen antidepresanların büyük çoğunluğu seçici serotonin geri alım inhibitörü denilen grupta yer alır. Paroksetin de bu grupta yer alan bir etken maddedir. Paroksetin içeren ilaçlar antidepresandır. Depresif duygu durumlarından ilaçla kurtulmak isteyenler, paroksetin reçetesiz alınır mı gibi soruları yöneltebilirler. Öncelikle bu tür ilaçların doktor kontrolü dışında alınmaması gerektiği bilinmelidir.

Paroksetin Reçetesiz Alınır mı

Paroksetin bir antidepresandır. Merkezi sinir sisteminde serotonin salınımını düzenleyerek etki eder. Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde de etkilidir. Paroksetin kullanıldığı yerler; majör depresyon, panik bozukluk, yaygın ve sosyal anksiyete bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluktur. Depresyon ilaçlarıyla ilgili paroksetin reçetesiz alınır mı sorusu oldukça sık araştırılır. Bu tür ilaçlar eczanelerden reçeteyle temin edilebilmektedir.

Paroksetin Hangi İlaçlarda Var

Antidepresanların bir kısmı SSRI etkilidir. İçerdiği etken madde ile beyindeki serotoninin aktivitesini arttırır. Bu şekilde depresyon, takıntılı ya da zorlantılı davranışlar, panik bozukluk ve anksiyete tedavi edilir. SSRI grubundan antidepresanların etkin maddelerinden Paroksetin ihtiva eden ilaçlar: paxera, nokturn, paxotin, xetator, zoxapar’dır. Bu ilaçlar seçici geri alım intibitörü grubundan birer antidepresandır. Psikoanaleptikler sınıfından ilaçlardır ve beyaz reçete ile satılırlar.

Paroksetin Hangi Reçete

Ruh ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından yazılan bazı ilaçların yeşil veya kırmızı reçeteye tabii olması Paroksetin hangi reçete sorusuna merak uyandırabilir. Bu grupta yer alan ilaçlar, etken maddesi bağımlılık riski taşıyanlar ya da kötüye kullanım riski olanlar dışında beyaz reçeteye tabiidir. Paroksetin ihtiva eden ilaçların reçete grubu beyazdır. Normal reçeteyle alınabilir.

Paroksetin Bağımlılık Yapar mı

Antidepresan grubundan ilaçlar konusunda hastalar önyargılı davranabilirler. Bu tür ilaçların bağımlılık riski taşıyabileceğine yönelik yanlış bilgilere sahip olabilirler. Bu nedenle paroksetin bağımlılık yapar mı konusunda endişe duyabilirler. Bu konular doktorlarla paylaşılara ik bilgi alınabilir. Paroksetin etken maddesi bir seçici serotonin geri alım inhibitörü olup bağımlılık riski taşımamaktadır.

Paroksetin Kısırlık Yapar mı

Antidepresanların kısırlığa yol açtığına dair araştırma bulguları, hastaların ilgisini çekebilir. Bu haberler nedeniyle hastalar, paroksetin kısırlık yapar mı şeklinde sorulara yanıt bulma ihtiyacı içinde olabilirler. Paroksetinin erkek hastalarda erkeklik hormonu üzerinde olumsuz etkisini raporlayan araştırma sonuçları mevcuttur. SSRI grubuna dahil paroksetin etken maddeli antidepresanların spermdeki DNA’ yı parçalayarak kısırlık riski yarattığına yönelik bulgular vardır. Hastalar bu konularda doktorlarıyla endişelerini paylaşarak tedavi planını gözden geçirebilirler.

Paroksetin Reçetesiz Satılır mı
Paroksetin Reçetesiz Satılır mı

Paroksetin Reçetesiz Satılır mı

Antidepresanlar, özellikle denetimsiz kullanımlarda ciddi riskleri olan ilaçlardır. Ergenlerde özkıyım düşüncelerine karşı ciddi uyarıları bulunmakta ve bu nedenle 18 yaş altında kullanımı uygun görülmemektedir. Böyle bir ilacın denetimsiz satışı direkt halk sağlığını ilgilendiren bir konu halini alır. Dolayısıyla paroksetin reçetesiz satılır mı sorusunun yanıtı hayır olacaktır. Bu ilaç eczanelerden doktor reçetesiyle alınır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.