Risperdal Neden Yasaklandı

19.02.2024
Risperdal Neden Yasaklandı

Rispeldal neden yasaklandı konusunda hastalar araştırma ihtiyacı duymaktadır. Dünya genelinde tartışmalı ilaçlardan biri de risperdal’dır. Dünyaca ünlü Johnson & Johnson şirketi ilaçla ilgili tıp dünyasını doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle yüksek düzeyde para cezasına çarptırılmıştır.

Risperdal Yasaklandı mı

Risperidon etkin maddesi, bir antipsikotiktir. Otistik bozukluğa bağlı gelişen asabiyet halinin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca şizofreni, psikozun erken dönemi, bipolar bozuklukta manik semptomlar, agresif ve yıkıcı davranışlar ilacın kullanım alanlarındandır. Risperdal ne için kullanılır sorusunun bir diğer yanıtı da depresyon, anksiyete gibi efektif dönemde şizofren belirtilerinin tedavisidir.

İlaç, erken dönem psikozların etkilerinden saldırganlık, şüphecilik, sosyal çekingenlik gibi pozitif ya da negatif semptomları da düzenler. Psikotik ilaçlarla ilgili önyargılar, risperdan yasaklandı mı sorusuna yol açabilir. Hastalar, bu konularda kaygılarını doktorları ile paylaşarak en doğru bilgiyi sağlık çalışanlarından alabilirler.

Risperdal Neden Yasaklandı

Risperdal neden yasaklandı konusunda araştırma yapılacak olursa; ilaçla ilgili ciddi uyarılarla karşılaşılacaktır. İlacın kadınlar için doğurganlığı azalttığı, erkeklerde memeleri büyüttüğü yönünde bilgiler hastaları endişelendirebilir. İlaç prolaktin hormonunu arttırarak bu tür etkilere sebep olabilir.

Olumsuz durumlara karşı doktor gözetiminde kullanıldığı sürece ilaçla ilgili risklerin çok azaldığı bilinmelidir. Risperdal neden yasaklandı konusuna bakılacak olursa ilacın piyasada bulunduğu görülecektir. İlaçla ilgili bir yasaklama kararı ya da piyasadan çekilme durumu söz konusu değildir.

Risperdal Kullanmak Tehlikeli Midir?

Risperdal kan basıncı düşüklüğüne yol açabilmektedir. Ancak bu risk, kalp rahatsızlığı olanlar için söz konusudur. Ağrılı ereksiyon sorunu olan erkeklerde, diyabet hastalarında, prolaktin hormon seviyesi yüksek olanlarda uyku apsesi, genetik olarak ailede pıhtılaşma sorunu olanlarda ilacın kullanımı tehlike yaratabileceğinden doktor denetimi önemlidir. Ayrıca risperdal kilo aldırır mı konusunda hastalar kaygı duyabilirler. Bu ilacın kilo aldırdığı bilinmektedir.

Risperdal Karaciğere Zarar Verir mi?

Risperdal ilacı ile ilgili yapılan araştırmalarda karaciğer hasarı, nadiren bulgulanmıştır. Bu ilacın karaciğer hastalarında çok dikkatli kullanılması ve doktorun doz konusunda kontrollü bir tedavi planı uygulaması gerekir.

Risperdal Yasaklandı mı
Risperdal Yasaklandı mı

Risperdal Aniden Bırakılırsa Ne Olur?

Risperdal doktorun önerdiği dozda ve sürede kullanılmalıdır. İlacın sonlandırılması, doktor denetimimde kademeli yapılır. Risperdal aniden bırakılırsa hastalık tekrar nüksedebilir. Bu nedenle ilaç doktorla görüşülmeden tedavi süreci tamamlanmadan kesilmemelidir.

4 Yaşındaki Oğluma Risperdal Kullananlar

Risperdal kaç yaş için sorusuna bakılırsa; ilaç şizofren ve bipolar manide 18 yaş altı için önerilmemektedir. Yıkıcı davranış bozukluklarında da 5 yaş altı için yeterli veri bulunmamaktadır. Otizm tedavisinde ilacın kullanımı 5-6 yaşta başlamaktadır. İlacın 4 yaşta kullanımına dair veri bulunmadığından en doğru karar doktor tarafından verilecektir.

Risperdal Hangi Ülkelerde Yasaklandı

Risperdal ile ilgili geçmişte Amerikan ilaç şirketi hakkında, ilacın etkileri yönünde gerçek bilgi vermediğinden davalar açılmıştır. İlacın doğurganlık, erkeklerde cinsel aktivitede azalma, kilo alımı gibi olası etkileri bugün açık biçimde paylaşılmaktadır. Risperidon etkin maddeli ilaçlar, dünya genelinde güvenle kullanılmaktadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.