Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

19.02.2024
Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Boğaz gıcığına ne iyi gelir Saraçoğlu kürleri ile çözüm sağlamak mümkündür. Kuru öksürüğün aniden gelmesi ve devam etmesi boğaz gıcığı olarak adlandırılır. Gıcıkla gelen öksürük bir türlü dinmez buda kişileri oldukça rahatsız etmektedir.

Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Prof. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu kürü ile kuru boğaz gıcığına son vermektedir. Yarım litre suya birkaç keçiboynuzu atılarak kaynatılıp demlenir. Keçiboynuzu kürü taze olarak tüketildiğinde kuru öksürüğünüzü gidecektir.

Adaçayı

Adaçayı insan vücuduna faydası olan bitkiler arasına yer alır. Özellikle soğuk algınlıklarında adaçayı oldukça etkilidir. Adaçayı bitkisi antiseptik özelliği taşır. Boğaz enfeksiyonların, istenmeyen kuru öksürüklerde adaçayı tüketilmesi şifalandırıcı olacaktır.

Adaçayı hem çay olarak tüketilebilen hem de gargara yapılabilen bir bitkidir. Bu sebeple boğazda oluşan gıcığı hızlı bir şekilde giderecektir. Boğaz gıcıkları kuru öksürük olarak kişileri olumsuz etkilemektedir. Adaçayı içerek ve gargara yaparak bu durumdan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Zencefil

Bazı baharatlar sağlık için oldukça önemlidir. Zencefil antiseptik baharatlardan bir tanesidir. Özellikle kuru öksürüğün sonlandırılmasında çok etkilidir. Zencefil sıcak suya konarak içilebileceği gibi rendelenerek bal ve limonla karıştırılarakta tüketilebilir. Zencefil öksürüğe iyi gelen bitkilerdendir. İster taze ister toz olarak kullanılabilir. Özellikle kış aylarında zencefilli çaylara, kürlere ağırlık vermeliyiz. Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça ideal bir bitki ve baharattır.

Limonlu Ballı Su

Limon ve bal sağlık açısından oldukça değerli besinlerdir. Her ikisi de öksürüğe oldukça faydalıdır. Limon ve balı su ile karıştırarak boğaz enfeksiyonlarından ve boğaz kuruluğundan kurtulabilmek mümkündür. Aniden gıcık tuttuğunda limonlu ballı su içilerek boğazda oluşan öksürüğü hafifletmek mümkün olacaktır.

Kekik Çayı

Kekik çayı en etkili öksürük giderici olarak bilinmektedir. Kekik faydaları saymakla bitmez. Boğaz gıcıklarını dindirmek maksadı ile kaynar suda demlendiğinde öksürüğü yatıştırıcı etki sağlar. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kekik atılarak demleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. Ilık olarak tüketildiğinde etkili bir şekilde öksürüğü kesecektir. Kekik çayını düzenli tüketmek bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Çörek Otu

Bilindiği gibi çörek otu ölümde başka her şeyi şifalandıran bir bitkidir. Çörek otunu boğaz gıcıklarından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Çörek otu özellikle astım şikayetlerinde oldukça etkilidir. Kuru ve inatçı öksürüklerin geçmesi adına günde bir tatlı kaşığı kadar çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte çörek otunu havanda döverek salata ve yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

Boğazdaki gıcık en hızlı nasıl geçer?
Boğazdaki gıcık en hızlı nasıl geçer?

Sıkça Sorulan Sorular

Boğazda gıcık oluşması geçmeyen öksürüklere neden olur. Kişi öksürükle birlikte hem kendini hem de çevresini sıkıntıya sokmaktadır. Boğaz gıcığı ile ilgili sıkça sorulan sorular cevaplandığında kişiler kendine en iyi gelen çözüm yolunu bulacaktır.

Boğazdaki gıcık en hızlı nasıl geçer?

Boğazdaki gıcık en hızlı nasıl geçer sıkça sorulan sorular arasındadır. Boğazda rahatsız edici öksürükten kurtulmak için gargara ve bitki çayları etkili olacaktır. Bunun yanı sıra ballı karışımlar gıcık sorununu en aza indirecektir. Özellikle ekmeğe birazcık tuz ve karabiber koyup yemek öksürüğü anında kesecektir.

Boğaz gıcıklanmasına evde ne yapılabilir?

Öksürük gıcık olarak zamansız geliyorsa ve bu ev halkını rahatsız ediyorsa evde yapılabilecek pratik kürler vardır. Boğaz gıcıklanmasına evde ne yapılabilir sorulmaktadır. Evde yapılabilecek en rahatlatıcı çözümlerden bir tanesi tuzlu gargaradır. Bir bardak suya atacağınız bir tatlı kaşığı tuz ile gargara yaparak gıcıktan kurtulabilirsiniz.

Boğaz gıcıklanmasına hangi bitki çayı iyi gelir?

Boğaz gıcıklanmasına hangi bitki çayı iyi gelir kuru öksürükle karşı karşıya kalan kişiler için önemli bir sorudur. Gıcık sorununun giderilmesi için adaçayı, kekik çayı, ballı su, ıhlamur, hatmi çayı içilebilir. Bitki çayları demlendiğinde sağlık açısından çok kıymetli olabilmektedir.

İlaçsız Boğaz Gıcığı Geçer mi?

Boğaz gıcığı çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Boğaz enfeksiyonları sonucunda oluşan gıcıklarda ilaç tedavisi mümkün olabilmektedir. İlaçsız boğaz gıcığı geçer mi merak edilmektedir. Genellikle bitki kürleri ile gıcığın önlenmesi odlukça ideal bir yaklaşımdır.

Boğaz gıcığı ne zaman doktora gitmeyi gerektirir?

Boğazım gıcıklandı ondan öksürüyorum cümlesini sıklıkla duyarız. Ancak her gıcık masum değildir. Bu yüzden altında yatan sebebi mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Boğaz gıcığı ne zaman doktora gitmeyi gerektirir sorusu sıklıkla gündemdedir. Eğer boğaz gıcığınız on günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Öksürük nedenler çok farklı ve ciddi olabilir. Bu yüzden doğru teşhis edilmesi gerekir.

Bal arı ürünleri alerjisi olanlar bal kullanabilir mi?

Bal oldukça alerjik ürünlerden biridir. Hafif veya aşırı bal alerjisi yoktur alerji alerjidir. Bal arı ürünleri alerjisi olanlar bal kullanabilir mi oldukça önemli sorular arasındadır. Bal alerjisi olan kişiler bal ile temastan bile kaçınmalıdır. Bu sebeple arı ürünlerine alerjisi olan kişiler kesinlikle bal tüketmemelidir. Bunun yerine pekmez kullanılabilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.