Reductil Yasaklandı mı

24.11.2023
Reductil Yasaklandı mı

Reductil zayıflama hapı olarak bilinir. Bu tür ilaçların kullanımı suistimale açıktır. Bunun yanında zayıflama hapları ile ilgili gündeme gelen toplatılma kararları, reductil yasaklandı mı sorusuna sebep olabilir. Piyasadan geri çekilen zayıflama hapları arasında reductil var mı?

Reductil neden yasaklandı sorusunun cevabını, zayıflamak için ilaç kullanmak isteyenlerin dikkatle değerlendirmesi gerekir.

Reductol Nedir Ne İşe Yarar

Reductol, son zamanlarda reductilin muadili olarak piyasaya sürülmüştür. Reductil ya da Reductol etken maddesi sibutramin, ölüme sebebiyet veren bir maddedir. Küçük kalorili diyetlerle beraber zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ancak ülkemizde bir dönem ruhsatlı satılan, sibutramin içeren ilaçlar dünya genelinde ölümlere yol açmıştır.

Ülkemizde sibutramin kaynaklı ilk ölümler 2010’da bu etken maddeyi içeren zayıflama hapları nedeniyle yaşanmıştır. Sağlık Bakanlığı’ nın incelemeleri sonrasında subitramin ihtiva eden zayıflama ilaçları yasaklandı. Bu ilaçların kardiovasküler hastalıklarda risk oluşturduğu tespit edilmiştir.

Reductil Yasaklandı mı

Zayıflama hapları, bilinçsiz kullanılmamalıdır. Zayıflama ürünü olarak piyasaya sürülen birçok ilacın böbreklere ve mide-bağırsak yollarına zarar verme riski vardır. Bu ürünlerin çoğu el altından satılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış haplardan uzak durulmalıdır.

Reductil, piyasadan çekilmiş bir ilaçtır. Ülkemizde resmi satışı bulunmamaktadır. Reductil 10 mg Kapsül ve Reductil 15 mg Kapsül adlı ilaçlara ait tüm seriler, 2010 senesinde piyasadan çekilmiştir. Reductil zayıflama ilacının içeriğinde yer alan subitramin, ülkemizde de ölümlere yol açmıştır. Obezite tedavisinde kullanılan bu ilacın, kalp ve damar sağlığı ile böbrekleri olumsuz etkilediği raporlanmıştır.

Reductil Neden Yasaklandı

Zayıflama ürünleri hakkında doktorlar ve diyetisyenler sürekli uyarıda bulunmaktadır. Bu ürünlerin denetimsiz kullanımı ciddi semptomlara yol açmaktadır. Bazı zayıflama ürünlerinde yasak madde olduğu tespit edilmektedir. Zayıflama konusunda diyetisyen ve doktorlardan destek alınmalıdır. Reductil neden yasaklandı sorusunun yanıtını arayanlar, konunun ciddiyetini fark edecektir. Bu ilaç, etken maddedinin kardiyoloji sorunlarına ve ölüme yol açması nedeniyle yasaklanmıştır.

Reductil Piyasada Var mı

Reductil tüm eczane ve depolardan toplatılmıştır. Toplatılma gerekçeleri oldukça ciddidir. Zayıflamak isteyenler diyetisyen ve doktor yardımı alabilirler. Reductil piyasada var mı sorusundan önce reductil niçin yasak sorusunun cevabına bakmak gerekir.

Bu ilacın bir takım muadilleri piyasada satılmaya çalışılmaktadır. Ancak kullanıcılar bu konuda dikkatli olmalı, ilacın etken maddelerinden subitramin’in ölüme sebebiyet verecek kadar ciddi etkileri olduğunu göz ardı etmemelidir.

Reductil Hangi Eczanelerde

Zayıflamak isteyenler ve fazla kilolarından şikayetçi olanlar, zayıflama hapı kullanmak isteyebilirler. Bu sebeple reductil hangi eczanelerde bulunur sorusunu sorarak bu ilacı almayı düşünebilir. Bu ilaç geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından tüm eczane ve depolardan toplatılmış olup yasaklanmıştır. Muadillerini de kullanmamak gerekir.

Reductil Eczanelerde Satılıyor mu

Reductil eczanelerde satılmamaktadır. Reductil ile aynı içeriğe sahip olduğu belirtilen muadil bir takım ilaçların satışı yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak kullanıcılar bu ilaçlara karşı dikkatli olmalı, Sağlık Bakanlığı tarafından ciddi gerekçelerle yasaklanmış olan bu ilacı almamalıdır. Reductil eczanelerde satılır mı sorusunun cevabı hayırdır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.