Klomen Reçetesiz Alınır mı

12.12.2023
Klomen Reçetesiz Alınır mı

Klomen reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere klomen reçetesiz satılır mı, klomen adetin kaçıncı günü başlanır ve klomen tedavisi kesin sonuç verir mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Doğal yollarla hamile kalamayan ancak çocuk isteyen kadınlar, günümüzde gelişmiş tıp yöntemleriyle hamile kalabilmektedir. Bu yöntemlerde çeşitli ilaçlar tedaviye dahil edilmektedir. Bu ilaçlar arasında yer alan klomen reçetesiz alınır mı? Klomen nedir, klomen nasıl kullanılır sorularının cevaplarını almak klomenin reçetesiz temin edilip edilemeyeceği konusunda da bilgi verecektir.

Klomen Reçetesiz Alınır mı?

Klomen, kadınların yumurtalarının uyarlamasında veya daha fazla yumurtlamanın sağlanmasında kullanılan bir ilaçtır. Erkeklerde ise sperm sayısının artırılmasında kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde de yumurta çatlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Klomen ilacının kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yumurtalıkların sağlıklı biçimde yumurtlama yapamaması durumlarında kullanılması gerektiğidir.

Erkeklerde ise sperm sayısı ile ilgili problemin testis yetersizliği gibi fizyolojik nedenlerle ilişkili olmaması gerekir. Dolayısıyla kısırlık tedavisi ya da doğal yollarla hamile kalınmaması durumunda klomen gibi ilaçların tedaviye dahil edilip edilemeyeceği uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bu bilgi de göstermektedir ki hamile kalmak isteyen kadınlar ya da sperm sayısını arttırmak isteyen erkekler için klomen gibi ilaçlar kolay ulaşılabilir ve bilinçsiz biçimde kullanılabilir nitelik taşımamaktadır. Hastanın ilacı kullanıma uygun olup olmadığı araştırılarak ilaç reçete edilir. Dolayısıyla klomen reçetesiz alınır mı sorusunun yanıtı hayır olacaktır.

Klomen Reçetesiz Satılır mı?

Klomen etken maddesi klomifen yumurtlamanın olmaması durumunda kısırlık tedavisinde kullanılır. Ayrıca ilacın kullanım alanları arasında polikistik over sendrom da bulunmaktadır. Erkeklerde ise sperm sayısının arttırılmasında olumlu sonuç vermektedir. Klomen kadında yumurtlama sorunlarının tedavisinde kullanılır. Adetin düzenlenmesinde iyileştirici etki yaparak kısırlık tedavisine dahil olur. Normal yollardan gebe kalamama durumlarında bebek isteyen çiftler, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak hamileliğin gerçekleşmesinin sebebini öğrenmelidir.

Bu sebepler zaman zaman erkekten kaynaklanabildiği gibi kimi zaman da kadınlarda yumurtlamanın sağlıklı biçimde gerçekleşmemesi ya da yumurtlamanın olmaması nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda muayene ve tetkikler sonucunda uygun görülmesi durumunda klomen gibi kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar reçete edilebilmektedir. Klomen reçetesiz satılır mı konusunu merak eden hastalar, bu tür ilaçları reçetesiz alamayacağını bilmelidir.

Klomen Reçetesiz Satılır mı?
Klomen Reçetesiz Satılır mı?

Klomen Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Kısırlık ve yumurtlama tedavisinde kullanılan ilaçlar, doktor denetiminde ve kadında adet takvimi de dikkate alınarak kullanılmaktadır. Bu sebeple klomen adetin kaçıncı günü başlanır şeklinde sorular mutlaka sorulacaktır. Bu ilaç kadınlarda genellikle adetin beşinci gününde başlanır adet görmeyen kadınlarda ise herhangi bir gün tedavi başlatılan bilmektedir.

Klomen Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

İlaçların kullanım süreleri hastanın durumuna ve hastalığın seyrine bağlı olarak uzman doktorlar tarafından belirlenir. Klomen ilacında da ilacın ne kadar kullanılacağına doktor karar verecektir. Tedavi genellikle bir ile üç arasında değişen kürlerden oluşmakta ve bir kür 5 günlük ilaç kullanımını içermektedir.

Klomen Tedavisi Kesin Sonuç Verir mi?

Kısırlık tedavisi sabır ve zaman isteyen zor bir tedavidir. Çocuk isteyen aileler klomen tedavisi gibi tedavilere geçildiğinde hamileliğin kesin olarak gerçekleşebileceği yönünde umuda kapılabilirler. Ancak normal yollardan gebeliğin oluşmadığı durumlarda gebelik için tedaviye alınan çiftlerin bilmesi gereken; tedaviler her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Klomen tedavisi kesin sonuç vermeyebilir. Bu tür durumlarda doktor denetiminde tedavinin tekrarlanmasına ya da bir başka tedaviye geçilmesine karar verilebilmektedir.

Benzer yazılarım+

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.