Dermovate Krem Yasaklandı mı

12.01.2024
Dermovate Krem Yasaklandı mı

Dermovate krem yasaklandı mı yazımızda dermovate merhem ne işe yarar krem, dermovate krem neden yasaklandı, dermovate krem sivilce için kullanılır mi ve dermovate krem yanık için kullanılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Dermovate belirli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir merhemdir. Dermovate krem yasaklandı mı şeklinde sorulara yanıt aranabilmektedir. Krem, piyasada satışı yapılan, doktor denetiminde ve reçete ile alınması önerilen bir ilaçtır.

Dermovate Merhem Ne İşe Yarar

Dermovate içeriğinde beyaz, kristalize bir tuz olan klobetazol propiyonat içermektedir. Bu etkin madde bir kortikosteroid’ tir ve cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Dermovate merhem ne işe yarar?

  • Yüzde plaklar şeklinde görülen deri hastalığı diskoid lupus eritematozus tedavisinde kullanılır.
  • Özellikle genital bölge ve deri ve deri mukozasını tutan iyi huylu cilt hastalığı olarak bilinen liken planus tedavisinde etkilidir.
  • Tedavisi zor olan deri hastalıkların tedavisinde reçete edilir.
  • Sedef tedavisinde kullanılan merhemler arasında yer alır.

Dermovate Krem Yasaklandı mı

Bazı ilaçlara yasak getirilmesi ve piyasadan toplanması, kullanılan bazı ilaçların satışının durdurulması konusu hastalar arasında merak uyandırmaktadır. Dermovate krem yasaklandı mı şeklinde dermovate kullanıcı yorumları ve sorularla karşılaşan hastalar; dermovate kremin yasaklama sebebi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

Konuyla ilgili araştırma yapılacak olursa kremin bilinçsiz kullanılmasının oluşabilecek olası etkilere karşı tehlikeli olduğu, yalnızca doktor denetiminde kullanılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Belirli cilt hastalıklarının tedavisinde doktor tarafından reçete edilmek suretiyle dermovate krem kullanılmasında herhangi bir yasak ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Dermovate Krem Neden Yasaklandı

Dermovate krem, glikokortikoidler grubundan bir merhemdir. Bazı cilt hastalıklarına sebep olduğu iltihap ve ödem gibi semptomların tedavi edilerek hastanın rahatlatılmasında etkilidir. Uygulanan bölgede kızarıklık ve tahriş gibi yan etkileri de sebep olmaktadır.

Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu tür ilaçların doktor denetimi olmadan bilinçsiz kullanımı, cilt mukozası için tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle de reçetelendirilmeden kullanılması önerilmeyen bu tür ilaçlar için dermovate krem neden yasaklandı şeklinde sorular gündeme gelebilmektedir. Dermovate krem piyasadan toplandı mı sorusuna bakacak olursak; kremin kısıtlaması ya da yasaklanması piyasadan toplatılması gibi durumlar söz konusu değildir.

Dermovate Krem Alerji Yapar mı

Dermovate, propilen glikol içeren bir merhemdir. Bu etken madde cilt dokusunda tahriş yaratabilir. Ayrıca bu krem temasa bağlı gelişen alerjik reaksiyonlar gibi setosterail alkol lokal deri reaksiyonları gibi etkilerle karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumlarda doktora danışılmalıdır. Dermovate krem vajinaya sürülür mü? Dermovate krem vajina için kullanılır mı sorusu sık karşılaşılan bir sorudur.

Kremin endikasyonları içinde vajinal mantar ya da enfeksiyonlar yer almamaktadır. Vajinal hastalıkların tedavisinde daha farklı etken maddelere sahip merhemler kullanılmaktadır. Dermovate doktor tarafından reçetelendirdiği takdirde dış genital bölgeyi tutan iyi huylu bir deri hastalığının tedavisinde etkili olmakla birlikte, vajinada kullanımı doğru değildir.

Dermovate Krem Neden Yasaklandı
Dermovate Krem Neden Yasaklandı

Dermovate Krem Sivilce İçin Kullanılır mi

Sivilce gibi ağrılı ve iltihaplı cilt hastalıkları yaşayanlar ve özellikle ergenler, ezbere biçimde cilt merhemlerini kullanmaya meyillidir. Ancak sivilce tedavisinin uzman doktor tarafından reçetelendirilmiş kremlerle yapılması doğrudur.

Dermovate krem sivilce için kullanılır mı sorusu sorulabilir. Bu krem belirli tip cilt hastalıkları ile özellikle sedef tedavisinde sık reçete edilen bir kremdir. Kremin endikasyonları içinde akne ve sivilce tedavisi yer almamaktadır. Dermovate krem sivilce için kullanılmamalı, sivilce probleminin ağrılı, iltihaplı, yoğun yaşandığı durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Dermovate Krem Yanık İçin Kullanılır mı

Deri yanığı derecelerine göre çeşitli semptomlar geliştiren, ileri derece yanıklarda ciddi tedaviler gerektiren bir hastalıktır. Basit ev kazalarında basit derecede yanıklar için çoğu zaman bölgeyi serin suyla yıkamak en etkili tedavi yöntemidir. Özellikle basit ev kazaları sonrasında evde bulunan cilt merhametinin yanık bölgeye sürülmesi sıklıkla yapılan bir hatadır.

Dermovate krem yanık için kullanılır mı şeklinde sorulara verilecek cevap; hayır olmalıdır. Bu kremin tedavi ettiği belli başlı hastalıklar belirlidir ve yanık ya da sivilce gibi farklı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması ilacın etken maddesinin hastalık üzerinde olumsuz etkiye sebep olmasına neden olabilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.