Flukonazol Reçetesiz Alınır mı

29.11.2023
Flukonazol Reçetesiz Alınır mı

Flukonazol reçetesiz alınır mı yazımızda fluconazole ne için kullanılır, flukonazol antibiyotik mi ve flukonazol kullananlar gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Fluconazole Ne İçin Kullanılır

Yetişkinlerde mantar enfeksiyonunun tedavisi için kullanılan fluconazole etkili bir ilaçtır. Fluconazole ne için kullanılır diye bakıldığında mantardan kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek ve bu enfeksiyonu kapmaya engel olmak için alınır. Bu tür şikayetlerin en yaygın sebebi Candida ismi verilen maya olarak ifade edilir. İlacın etkisi fungal sterol ergosterolün sentezine engel olarak gerçekleşir. İlaç doğru kullanıldığı takdirde kısa sürede olumlu etkileri ortaya çıkacaktır.

İlacın kullanım süresi doktor tarafından belirlenir. Genellikle on dört gün boyunca kullanılır ve günde 50 mg olacak şekilde verilir. Günlük tek doz olarak alınır ve yetişkinlerin en fazla doz miktarını aşmamaya özen göstermeleri gerekir.

Flukonazol Reçetesiz Alınır mı

Reçetesiz alınabilen ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından açıkça ifade edilir. Fluconazole reçetesiz alınır mı sorusunun yanıtı kullanıcılar tarafından merak konusudur. Bu sorunun cevabı evet olup ihtiyaç halinde ilaç eczanelerden temin edilebilir. Bazı bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de etkili olan ilacın kullanımı öncesinde hasta uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Doktor ilacın hangi dozda ve sıklıkta kullanılması gerektiğini belirtmelidir. Reçetesiz olarak ve doktora sormadan alınan ilaçlarda yan etki görülme olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle bazı kişilerde baş ağrısı, deride kaşıntı ya da kızarıklık, kusma ve bulantı, aşırı uyku hali, ishal, döküntüler, kilo kaybı ve karın ağrısı ortaya çıkabilir. Bu gibi beklenmedik etkiler görüldüğünde hemen doktora başvurmak gerekir.

Flukonazol Antibiyotik mi

Azol antifungal ilaç grubunda yer alan flukanazol antibiyotik olarak değerlendirilir. Flukanozal antibiyotik mi diye bakıldığında bu sorunun cevabı evettir. Mantar nemli ortamlarda daha hızlı çoğaldığında ilacın kullanımında bu duruma dikkat etmek gerekir. İlacın kuru bölgeye uygulanması daha faydalı olacaktır. Bazı hallerde ilacın daha uzun süreyle kullanılmasına ihtiyaç olabilir.

Kapsül içerisinde homojen beyaz bir toz şeklinde olan ilaç hamilelik, emzirme, araç ve makine kullanımı durumlarında dikkatli alınmalıdır. Kullanım esnasında nöbet ya da baş dönmesi ortaya çıkabileceğinden kullanımı çok fazla tavsiye edilmez. Başka ilaçlarla birlikte kullanılması da sakıncalı olacaktır. Özellikle antibiyotik olan bir eritromisin ile birlikte alınması tavsiye edilmez.

Flukonazol Kullananlar

Mantar önleyici ilaç olan flukonazol ağızdan alınan kapsüller halinde kullanılır. Flukonazol kullananlar ile ilgili araştırma yapıldığında ilacın ne kadar faydalı olduğu görülecektir. Mantar deri enfeksiyonları, sistemik mantar enfeksiyonlar ilacın fayda ettiği alanlar arasındadır. İlaç günde bir kere alınmaya başlandığında ilk günden itibaren fayda edecektir. İlaç kullanımında yetişkin dozu böbrek sorunları olmayanlar için belirlenir. Doktorun önerdiği miktardan gazla kullanılmamalıdır.

Eğer gerekenden fazla kullanıldıysa doktor ya da eczacı ile görüşülmelidir. İlacın kullanımının unutulduğu durumlarda ise kesinlikle çift doz alınmamalıdır. Flukonazol ve benzer enfeksiyon ilaçları içerken uygun doza uyulduğu takdirde ilaç daha hızlı şekilde enfeksiyonla karşı etki edecektir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.