Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri

15.02.2024
Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri

Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri yazımızda sakinleştirici ne için kullanılır, reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri 2024, mutlu olmak için hangi ilaç kullanılır ve sakinleştirici bitkisel ilaçlar isimleri gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Genellikle sakinleştiriciler veya CNS depresanları olarak bilinen sakinleştiriciler, kaygıyı azaltmaya, rahatlamaya ve uyku indüksiyonuna yardımcı olan ilaçlardır. Beyin aktivitesini ve merkezi sinir sistemi işlevini azaltarak işlev görürler.

Sakinleştiriciler genellikle anksiyete bozukluklarını, uykusuzluğu ve çeşitli tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.Benzodiazepinler (Valium ve Xanax gibi), barbitüratlar ve benzodiazepin olmayan sedatif-hipnotikler (Ambien ve Lunesta gibi) yaygın sakinleştirici örnekleridir.

Sakinleştirici Ne İçin Kullanılır?

Sakinleştirici, sinirsel olarak meydana gelen bozuklukların, duygu ve davranışlardaki değişimlerin, huzursuzluğun ve bunlar gibi sayılabilecek pek çok durumun iyileştirilmesi ve giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Sakinleştirici ilaçların doktor kontrollerinden sonra gerekli görülmesi durumunda verilmesi en doğru olandır. Sakinleştirici ilaçlar kafaya göre alınamayacağı gibi, kafaya göre de bırakılmaması gereklidir.

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri 2024

Sakinleştirici ilaçlar reçetesiz olarak alınır mı merak edilen bir konu olmuştur. Bazı sakinleştirici ilaçlar reçetesiz alınamazken, bazılarının reçetesiz alınması mümkündür. Sakinleştirici ilaçların alınabilmesi için en doğru yol, öncelikle bir doktora gitmektir. Doktor kontrolleriyle gerekli görülen sakinleştirici verilir ve kullanım şekli de doktor tarafından ayarlanır. Sakinleştirici ilaçları da kafaya göre bırakmak doğru değildir, doktor kontrolüyle yavaş yavaş azaltarak bırakmak doğru olandır.

Başlıca reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri nelerdir bakalım.

  • Lustral
  • Cymbalta
  • Prozac
  • Efexor
  • Passiflora
  • Atarax
  • Cipralex
  • Risperdal

Lustral Nedir?

Lustral, takıntılı ve saplantılı bozukluklar, depresyon, stres bozukluğu, sosyal fobi, panik bozukluğu ve aşırı huzursuzluk gibi durumlarda iyileştirme amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Lustral, tablet formda olup ağızdan alınarak kullanılmaktadır. Lustral 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanıma uygun değildir. 6 yaşın üzerindeki bireylerde, doktor tarafından verildiyse kullanıma uygundur.

Atarax Nedir?

Atarax, huzursuzluk durumlarında, ruhsal bozukluklarda, kaygı ve kaşıntı durumlarında iyileştirme amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca Atarax, ameliyatlar öncesinde sakinlik vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Atarax tablet formda olup, ağızdan alınarak kullanılmaktadır.

Mutlu Olmak İçin Hangi İlaç?

Mutlu olmak için hangi ilaç sorusu merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur. Öncelikle mutlu olmak için vücudun serotonine ihtiyacı vardır. Serotonine mutluluk hormonu da diyebiliriz. Sorumuza bakacak olursak, mutlu olmak için hangi ilaç, cevabımız ise serotonin içeren, serotonin bakımından zengin ve serotonin miktarını arttıran ilaçlar diyebiliriz.

Serotonin miktarını arttıran ilaçların bazılarından bahsedelim. Selectra, içerdiği maddeler sayesinde beyindeki serotonin miktarını artırmayı amaçlar. Prozac, mutluluk hormonu ilacı olarak en bilinen ilaçtır.

Sakinleştirici İlaç Kimlere Verilir?

Sakinleştirici ilaç kimlere verilir diye bakalım. Sakinleştirici ilaç, depresyon, panik atak, ruhsal çöküklük, stres bozukluğu, aşırı huzursuzluk, sinirlilik, duygu değişimleri, takıntılar, kaygılanmak gibi sayılabilecek pek çok durumlarda kullanılır. Bu saydığımız durumlardan bir veya birkaçı mevcut olan kişiler sakinleştirici ilaç verilmektedir.

Sakinleştirici ilaç için öncelikle doktora gidilmelidir. Şikayetler en ince ayrıntısına kadar doktora anlatılmalı ve akabinde doktorun vereceği ilaç alınarak, doktorun ön göreceği doz ve süre de dikkatle kullanılmalıdır.

Bitkisel Sakinleştirici İlaç İsimleri

Bitkisel sakinleştirici ilaçlar genellikle şikayetleri çok ileri olmayan kişiler için tercih edilmektedir. Bitkisel sakinleştirici ilaçlar çoğunlukluk stres durumlarında özellikle günlük yaşantı içindeki stres durumlarında kullanılmaktadır. Bitkisel sakinleştirici ilaçların reçetesiz olarak eczanelerde alınması mümkündür. Ayrıca bitkisel sakinleştirici ilaçlar eczane dışında, aktarlarda ve çeşitli internet sitelerinde de satılmaktadır.

Bitkisel sakinleştirici ilaç isimleri dediğimizde karşımıza çıkan ve en bilinen passiflora ilacıdır. Ayrıca bitkisel olarak da adaçayı, meyan kökü, melisa çayı, yasemin çayı, kantaron çayı, papatya çayı sayılabilir.

Eczanelerde Sakinleştirici Satılıyor mu
Eczanelerde Sakinleştirici Satılıyor mu

Eczanelerde Sakinleştirici Satılıyor mu?

Reçeteli ve reçetesiz olan ilaçların tamamı eczanelerden satın alınabilir. Kişiye özel olarak verilen ilaçların ne şekilde kullanılacağı eczacılar tarafından detaylı olarak anlatılır. Eczanelerde sakinleştirici satılıyor mu diye araştırıldığında cevap evet olacaktır. Korku, uykusuzluk ve gerginlik hallerinde sıklıkla kullanılan bu ilaçlar kişide rahatlama sağlar.

İstenen etkinin alınabilmesi için doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Doğrudan eczaneden reçetesiz olarak alınabilecek reçetesiz sakinleştiriciler de mevcuttur. Cymbalta, efexor, lustral, prozac bu ilaçlardan bazılarıdır.

Sakinleştirici İçersek Ne Olur?

Duygu ve davranışların yatışmasını sağlayan sakinleştirici ilaçlar vücutta çeşitli olumlu etkilere yol açar. Sakinleştirici içersek ne olur diye bakıldığında anksiyete ve gerginliği giderdiği görülür. Merkezi sinir sisteminin daha yavaş çalışmasını sağlayan bu ilaç uyku yapıcı etkiye sahiptir. Ortaya çıkacak etkiler içilen doza bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Sakinleştirici Kaç Dakikada Etki Eder?

Kişilere fiziksel olarak rahatlamaları için yapılan sakinleştirici kaç dakikada etki eder diye araştırıldığında iğnenin etkisinin daha yoğun olduğu görülür. Genellikle iğnenin etki gösterme süresi 20 ile 30 dakika arasındadır. Uygulamadan yaklaşık iki üç saat sonra ise hasta tekrar eski haline geri döner.

Aile Hekimi Sakinleştirici Yazabilir mi?

Aile hekimleri çok sayıda ilacı yazma yetkisine sahiptir. Ancak aile hekimi sakinleştirici yazabilir mi diye araştırıldığında bu ilaçları yazamadıkları görülür. Bu yetkiye 2018 yılı itibariyle sınırlama getirilmiştir. Buna göre obsesif kompülsif bozukluk, panik atak, depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarına karşı sakinleştiriciler uzman psikiyatri kontrolü altında kullanılabilecek ilaçlar arasında yer alır.

Sakinleştirici İlaçlar Bağımlılık Yapar mı?

Genellikle psikolojik ilaçların bağımlılık yaptığı düşünülür. Bu nedenle sakinleştirici ilaçlar bağımlılık yapar mı diye sıklıkla merak edilir. Ancak bu ilaçların bağımlılık etkisi yoktur ve buna dair risk dahi taşımazlar. Sakinleştirici ilaçlar fazla ya da yanlış kullanıldıklarında kas gevşemesi, baş dönmesi, yorgunluk, ishal, mide bulantısı ve kas yorgunluğu gibi yan etkilere sebep olabilirler. Bunları önlemek için ilacın doktor tarafından tavsiye edilen şekilde alınması gerekir.

Sakinleştirici İlaç Kafa Yapar mı?

Sakinleştirici ilaçlar iğne ya da tablet formunda kullanılır. Tablet şeklinde olanların etki etme süresi biraz daha uzundur. Bu tür ilaçlar genellikle rahat uyuyabilmek için alınır. Sakinleştirici ilaç kafa yapar mı diye bakıldığında uzun süreli kullanımlarında çeşitli etkilerinin olduğu görülür. Bunlar arasında konsantrasyon, hafıza problemleri ve bir takım bilişsel sorunlar yer alır. İlacın sağlıklı şekilde kullanılması doktor tedavisine sadık kalmaya bağlıdır.

Reçetesiz Sakinleştirici İçilir mi?

Gerginlik, korku ya da uykusuzluk gibi sebeplerle verilen sakinleştiricinin her zaman doktor reçetesi ile kullanılması tavsiye edilir. Reçetesiz sakinleştirici içilir mi diye bakıldığında bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Sakinleştirici grubunda yer alan ilaçlar psikiyatristler tarafından yazılır. Önce hasta doktor tarafından muayene edilir ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç verilir. Reçete edilen ilacın süresi içinde alınması gerekir.

Sakinleştirici Hapın Adı Ne?

Doğru dozda alındığında vücutta olumlu etki gösteren sakinleştirici ilaçlar hatalı kullanımda tehlikeli olacaktır. Bu durum bütün sakinleştiriciler için geçerlidir. Alkol ve benzeri uyuşturucu maddelerle birlikte almak, çözdürme ya da enjekte gibi yöntemler kullanmak ilacın zararlı olmasına yol açabilir. Bu tür ilaçlar merkezi sinir sistemine doğrudan etki ettiğinden uyku yapıcı etkiye sahiptir. En çok kullanılan sakinleştirici hapın adı ne diye bakıldığında xanax gibi ilaçların ilk sıralarda yer aldığı görülür.

Aşırı Heyecan İçin Hangi İlaç?

Farkındalık, meditasyon, nefes egzersizleri gibi yöntemler işe yaramıyorsa heyecanı yok etmek için tıbbi yöntemlere başvurulabilir. Bu gibi durumlarda aşırı heyecan için hangi ilaç iyi gelir diye merak edilir. Anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçların fayda sağladığı görülür. Küçük dozlarda alınan bu ilaçların doktor kontrolünde verilmesi gerekir.

Aşırı Heyecan Ve Stres Nasıl Giderilir?

Günlük hayatta farklı sebeplerden dolayı bazı kişilerde aşırı heyecan hali sıklıkla yaşanır. Bu heyecanı yenmek için önce kişisel yöntemlere başvurulur. Uzman desteği almak, kişisel yeterlilikleri fark etmek, dengeli ve düzenli beslenmek oldukça etkilidir. Aşırı heyecan ve stres nasıl giderilir diye bakıldığında ileri durumlarda ilaç tedavisine başvurulduğu görülür. Hangi ilacın kullanılacağı doktor kontrolüyle belirlenir.

Heyecan Gitmesi İçin Ne Yapmalı?

Sürekli hata yapmaktan korkmak, reddedilme ve onaylanmama, çocukluk döneminde yaşanan travmalar, güven eksikliği yaşamak gibi durumlar kişinin heyecanlanmasına neden olabilir. Heyecan gitmesi için ne yapmalı diye araştırıldığında başarıya olan inancı kaybetmemek, düşünce ve işe güvenmek, düzenli nefes egzersizleri yapmak fayda sağlayacaktır.

Gereksiz Heyecan Neden Olur?

Heyecanlanma sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hata yapma korkusu, kaygı ve anksiyete bozukluğu, heyecanı kompleks haline getirmek, kaygı bozukluğu gibi durumlar kişide heyecanın artmasına yol açabilir. Gereksiz heyecan neden olur diye bakıldığında bunun bazen hipomani adı verilen bir hastalık sebebiyle de olabileceği görülür. Bu tür kontrol edilemeyen ileri heyecan hallerinde kişinin tıbbi destek alması önemlidir. Böylece heyecan kalıcı olarak kontrol edilebilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.