Venegis Reçetesiz Alınır mı

07.08.2023
Venegis Reçetesiz Alınır mı

Venegis reçetesiz alınır mı yazımızda venegis reçetesiz satılır mı, venegis hangi hastalara önerilir, venegis ne kadar süre kullanılır ve venegis xr 75 mg reçetesiz alınır mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Venegis ilacının hidroklorür tuzu içermesinden sinir sistemini tedavi etmede etkili olduğu anlaşılmaktadır. İlaçların kullanım alanları ve farmakolojik özellikleri eczanelerde reçetesiz biçimlerde satılıp satılamayacağı konusunda fikir vermektedir. Bu nedenle venegis nasıl bir ilaç konusuna bakılmalıdır.

Venegis Nedir Ne İçin Kullanılır?

Venegis, 75 mg uzatılmış salınımlı kapsüller, venlafakdin HCI içerir. Bu etken madde SNRI sınıfının içinde yer alan bir antidepresandır.

İlaç kullanım talimatlarında endikasyonları şu şekildedir:

  • Majör depresyon tedavisi için venegis reçete edilebilmektedir,
  • Venegis yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde etkili bir antidepresandır,
  • Sosyal fobi tedavisinde kullanılırİ
  • Agorafobinin olduğu panik bozukluğu tedavisinde etkili olmaktadır,
  • Agoragobisiz panik bozukluğu tedavisinde de endike olduğu bilinmektedir.

Venegis Reçetesiz Alınır mı?

Venegis antidepresandır. Serotoninin hücre içine tekrar alınmasını engelleyerek, serotonin yükünü dengeler ve kimyasal nedenlere bağlı hastalıkları tedavi eder. Bu tür hapların bilinçsiz tüketilmesi son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. İlaçların doktor denetimi dışında tüketiminin kısıtlanması ve engellenmesi için satışı Sağlık Bakanlığınca denetlenmektedir. Dolayısıyla venegis reçetesiz alınır mı şeklinde soranlara verilecek cevap hayır olacaktır.

Venegis Reçetesiz Satılır mı?

Venegis, ciddi bir ilaçtır. Kullanımı doktor kontrolü istemektedir. Serotonin sendromu riskine ek olarak özellikle ergenlerde intihar düşüncesi gibi ciddi risklerden söz edilmemektedir. İlacın 18 yaş altında kullanımı ile ilgili yeterli araştırma verisi bulunmamaktadır. Ayrıca gebelik dönemi ile ilgili araştırma bulguları da yeterli değildir.

Araç ve makine kullanımında son derece dikkatli davranılmalı, mümkün olduğunca ilacın kullanım süreci içinde araç ve tehlikeli makine kullanmamaya dikkat edilmelidir. İlaçların önerilen dozdan daha fazla alınmasını önlemek ve hastalar arasında bilinçsizce kullanılmasını engellemek için sağlık bakanlığı tarafından satışı denetlenmektedir. Venegis reçetesiz satılır mı soruları araştırıldığında ilacın reçetesiz şekilde alınamadığı anlaşılmaktadır.

Venegis Hangi Hastalara Önerilir?

Venegis majör depresyon, sosyal fobi bozukluğu ya da agorafobiye bağlı gelişen panik bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Dolayısıyla ruh ve sinir hastalıkları hekimleri tarafından bu hastalıklardan mustarip hastalara tavsiye edilecektir. Venegis ne tavsiye edilir konusunda bilinmesi gerekenlerden biri de bu tür antidepresan ilaçların doktor denetimi olmadan kullanılmaması gerektiğidir.

Venegis antidepresan hamileler kullanabilir mi sorusu doktora danışılmalıdır. Hamilelerde ilacın güvenli etkisine dair araştırmalar yeterli olmadığından ilacın doktor denetimi olmadan kullanılmaması son derece önemlidir.

Venegis Reçetesiz satılır mı
Venegis Reçetesiz satılır mı

Venegis Ne Kadar Süre Kullanılır?

Antidepresan ilaç kullanması gereken hastaların en büyük endişelerinden biri ilacı kullanma süresiyle ilgilidir. Bu sebeple venegis ömür boyu mu, venegis ne kadar süre kullanılır sorularıyla karşılaşmak olasıdır. Antidepresanların kullanım süresi hastalığın şiddetine ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda antidepresan kullanım süresi uzun bir zamana yayılması gerekirken, kimi hastalar tedaviye kısa sürede yanıt verebilmektedir.

Venegis gibi antideprasanlar genel olarak kullanılmaya başlanmasından iki hafta içinde tedaviye olumlu yanıt vermektedir. Ancak hasta kendini iyi hissetse dahi doktoruna danışarak ilacı kesmelidir. Doktor hastalığın seyrine göre ve deneyimlerinden yola çıkarak hastasının ilacı ne kadar süre kullanması gerektiği konusunda bir fikre sahiptir. Venegis ne kadar kullanmalıyım şeklinde sorular hastanın kendi doktoruna sorulmalıdır.

Venegis XR 75 mg Reçetesiz Alınır mi?

Venegis XR 75 mg serotonin geri alım inhibitörü görevi gören bir antidepresandır. İlaç 28 adet salınımlı sert kapsül biçiminde satılır. Venegis 75 mg 2023 fiyatı güncel olarak 27.23 TL’dir. Venegis XR 75 mg reçetesiz alınır mı sorusunu soranlar, bu ilacın ancak doktor reçetesi ile alınacağını bilmelidir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.