Zopiklon Reçetesiz Alınır Mı

30.11.2023
Zopiklon Reçetesiz Alınır Mı

Zopiklon reçetesiz alınır mı yazımızda zopiklon nedir ne için kullanılır, zopiklon yan etkileri, zopiklon içeren ilaçlar, zopiklon bağımlılık yapar mı ve zopiklon reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Zopiklon Nedir Ne İçin Kullanılır?

Zopiklon, beyine etki ederek uyumayı kolaylaştıran, uyku getiren ilaç olarak bilinmektedir. Zopiklon ne için kullanılır diye baktığımızda şöyle diyebiliriz. Zopiklon, çeşitli sebeplerden dolayı uyumakta sıkıntı yaşayanlar, sabahları kalktığında uykusunu tam alamamış olanlar ve gece sürekli olarak uyuyup uyananlar da meydana gelmiş sağlıksız uykuyu düzene sokmak, iyileştirmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Zopiklon kısacası uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından kısa süreli olarak kullanılması önerilen bir ilaçtır. Zopiklon tablet formda olup, ağızdan alınarak kullanılmaktadır. Zopiklon ilacın uzun süreli kullanımı önerilmemektedir.

Zopiklon Reçetesiz Alınır mı?

Zopiklon, uyku problemi yaşayan kişilere doktor tarafından verilmiş kısa süreli kullanılması tavsiye edilen bir ilaçtır. Zopiklon reçetesiz alınır mı diye, özellikle uyku sorunu yaşayanlar tarafından araştırılan bir konu olduğu bilinmektedir. Zopiklon reçetesiz alınır mı sorusuna cevap verecek olursak, hayır alınmaz diyebiliriz. Zopiklon reçetesiz alınmaz.

Zopiklon sadece doktor tarafından reçeteye yazıldığı taktirde alınabilen bir ilaçtır. Zopiklon normal reçeteli bir ilaç da değildir. Zopiklon yeşil reçete kapsamına dahil olan bir ilaçtır. Eczanelerden alınabilmesi için, doktor tarafından yeşil reçete kapsamında yazılmış olması durumunda alınabilmektedir. Zopiklon ilacın reçetesiz alınması durumu söz konusu olmamakla birlikte, sadece yeşil reçete kapsamında alınması mümkün olan bir ilaçtır.

Zopiklon Yan Etkileri

Her ilacın çeşitli yan etkileri olabileceği gibi Zopiklon ilacında çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Her yan etki her kişi tarafından görülecek diye bir şey olmamakla birlikte, olabileceği ihtimali düşünülmeli ve dikkatli kullanılmalıdır. Zopiklon ilacın da özellikle uzun süreli kullanılmaması, daha çok kısa süreli olarak kullanılması doktorlar tarafından önerilmektedir.

Gelelim Zopiklon yan etkilerine; eğer ilaca karşı veya içerisindeki herhangi bir şeye karşı alerjiniz var ise, boğazda, dilde, yüzde ve dudaklarda şişme, nefes almada zorluk gibi belirtiler görürseniz hemen doktora gidilmelidir. İlaca alerjiniz var demektir, önemsenecek bir durumdur. Ancak bu tarz yan etkilerin seyrek olarak görüldüğü bilinmektedir. Yine Zopiklon ilacın seyrek görülen yan etkileri arasında, halüsilasyon, düşme ve hafızanın zayıflaması gibi durumlar görülebilir. Ancak bu durumların da seyrek olarak görüldüğü unutulmamalıdır. Zopiklon ilacın yaygın görülen yan etkileri de, ağız kuruluğu, uykulu hissetme, uyuşukluk, ağızda metalik tat ve hafif acı bir tat görülebilmektedir.

Zopiklon İçeren İlaçlar

Zopiklon içeren ilaçlar nelerdir diye araştırılan ve merak edilen bir konudur. Zopiklon içeren ilaçlar olarak baktığımızda karşımıza tek bir ilaç çıkmaktadır. Zopiklon içeren ve en bilinen ilaç İmovane’dir.

Zopiklon Bağımlılık Yapar mı?

Zopiklon ilacı doktor gerekli gördüğü özellikle uyku problemi olan kişilere vermekle birlikte, kısa süreli bir tedavi biçimidir. Zopiklon ilacın uzun süreli kullanımı önerilmez, bunun sebebi de Zopiklon uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapabileceği bilinmektedir. Bu sebeple Zopiklon bağımlılık yapar mı sorusuna cevap olarak şöyle diyebiliriz. Zopiklon söylenilenden daha fazla kullanılırsa bağımlılık yapabilme durumu bulunmaktadır. Doktorun söylemiş olduğu süre zarfında kullanılmalıdır, bunun dışına çıkılmamalıdır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.