Muscoril Krem Neden Yasaklandı

13.10.2023
Muscoril Krem Neden Yasaklandı

Muscoril krem neden yasaklandı pek çok kişinin gündeminde olan bir konudur. Geçtiğimiz senelerde Tiyokolşikosid etken maddesi ihtiva eden 39 topikal ürün hakkında piyasadan çekilme kararı verilmişti. Ürünlerin ruhsatları da askıya alındı. Bu sebeple tiyokolşikosid içeren topikal merhemlerden muscoril neden yasaklandı şeklinde sorular merak edilebilir.

Muscoril Yasaklandı mı?

Muscoril içeriğinde yar alan Tiyokolşikosid ağrılı biçimde seyreden kas spazmında tedavi edici olmaktadır. Antiinflamatuar ve analjezik etkilere sahip bir santral etkili kas gevşeticidir. Ağrılı kas spazmları sonucu ortaya çıkan semptomlarının tedavisinde etkilidir. 16 yaşından büyük ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılır. Ağrılı kas spazmlarının tedavisi için sıklıkla reçete edilir.

Muscoril ek izlemeye tabii ilaçlar arasındadır. Sağlık personelinden ilacı kullanan hastalarında görülen olası şüpheli advers reaksiyonlarını bildirmeleri istenmektedir. Bu bilgi muscoril yasaklandı mı endişesini beraberinde getirebilir. Muscoril kapsül doktorlar tarafından reçete edilen ve kullanımı devam eden bir ilaçtır. Doktor denetiminde ve doktorun önerdiği dozda güvenle kullanılabilir.

Muscoril neden yasaklandı

Kas gevşetici kremlerle ilgili yasaklama ya da toplatılma kararı muscoil neden yasaklandı konusuna merak uyandırabilir. Geçtiğimiz yıllarda kas gevşetici olarak kullanılan topikal bazı ürünler ruhsatları askıya alınarak piyasadan toplatılmıştır. Bu ürünler arasında muscoil 30 g merhem de bulunmaktadır. İlacın bu formu dışında herhangi bir muscoil ilacı hakkında yasaklanma ya da toplatılması kararı bulunmamaktadır.

Muscoil Günde Kaç Defa Kullanılır?

Muscoil kas gevşetici olarak destek tedavisinde kullanılır. Tedavi süresi genellikle 5 ile 7 gün arasında olmaktadır. Günlük dozu hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Hastanın doktoru ilacın günlük kaç tane alınacağı yönünde bilgilendirme yapacaktır. Muscoil genel olarak günde en fazla 2 defa alınmalıdır. Dozlar arasında en az 12 saat bulunması gerekir. İlacı kullanma konusunda hastalar doktorların önerilerine dikkat etmelidir.

Muscoril Krem Yasaklandı mı?
Muscoril Krem Yasaklandı mı?

Muscoril Ne Zaman Kullanılır?

Muscoril, ağrılı kas spazmlarının eşlik ettiği hastalıklarda spazm giderici olarak ek tedavide kullanılır. Muscoril ne zaman alınmalıdır gibi konularda hasta doktorları tarafından bilgilendirilir. Tüm kas gevşeticilerde olduğu gibi muscoil de tok karnına ve yemeklerden sonra alınmalıdır. Kas gevşeticilerin etkili olabilmesi için aç karnına tüketilmemeleri önerilmemektedir.

Muscoril Ağrı Keser mi?

Muscoril kas gevşetici etkisiyle omurilik ağrıları, ağrılı kas spazmlarında tedavi edicidir. Kas ağrılarını keser. Spazmlara bağlı ağrı gibi rahatsızlıkların semptomik tedavisine yardımcı olur.

Muscoril Krem Neden Yasaklandı

Geçtiğimiz yıllarda deriye uygulanarak kullanılan kas gevşetici bazı kremlerin ruhsatları aslıya alındı. Tiyokolşikosid içeren topical ürünlerle ilgili bilimsel incelemeler sonucunda aralarında muscoril kremin de bulunduğu ürünlerin ruhsatı iptal edildi. Ancak günümüzde muscoril kremin revize edilmiş formu eczanelerden reçeteyle temin edilmektedir.

Muscoril Merhem Neden Yasaklandı

Geçtiğimiz yıllarda Tiyokolşikosid içeren topical kas gevşetici merhemlerin piyasadan toplatılması nedeniyle tiyokolşikosid zararlı mı sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu etken madde birçok ilaçta yer almaktadır ve doktor denetiminde olmak koşuluyla güvenle kullanılmaktadır. Piyasadan toplatılması, muscoril merhemin de aralarında bulunduğu 39 ürünle sınırlandırılmıştır. Daha sonra bu ürünlerin bazıları revize edilerek ruhsatları yenilenmiştir. Muscoril merhem fiyat 2023, 73,75 TL’dir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.