Paxil Yasaklandı

12.02.2024
Paxil Yasaklandı

Paxil yasaklandı yazımızda paxil yasaklandı mı, paxil neye iyi gelir, paxil neden yasaklandı ve paxil bağımlılık yapar mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Paxil Yasaklandı mı

Paxil anksiyete durumlarında ve depresyon durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Makalemizde Paxil ile ilgili olarak merak edilip araştırılan Paxil yasaklandı mı sorusunun cevabını vereceğiz. Paxil bir antidepresan grubunda yer alan ve reçeteli olarak satışı olan ilaçtır. Doktor tarafından verilmedikçe Paxil kullanılmamalı ve hatta doktor tarafından verildiğinde de dozlar kafaya göre belirlenmemelidir.

Paxil kullanım esnasında olan tüm yan etkilerde mutlaka ilaç kullanımına ara verilerek doktor ile görüşülmelidir. Paxil yasaklandı mı sorusuna bakalım. Paxil ilacın pek çok yan etkisi olmakla birlikte bu ilacı kullanan bazı kişilerde intihar etme gibi durumların ortaya çıktığı var olan haberler içerisindedir. Bu sebeple Paxil ilacın kullanımı çok tercih edilmemektedir. Ancak Paxil yasaklandı mı sorusuna da şuan için hayır demek mümkündür. Çünkü Paxil ilacın yasaklanması ile ilgili bir durum söz konusu değildir.

Paxil Neye İyi gelir

Paxil ilacın etken maddesi paroksetin olarak bilinmektedir. Paxil ilacın beyinde var olan serotonin seviyesini arttırdığı ve bu artıştan dolayı da hastalarda iyileşme sağladığı bilinmektedir. Paxil tablet şeklinde olup, ağızdan alınarak kullanılan bir ilaçtır. Paxil neye iyi gelir ne gibi durumlarda kullanılır bakalım. Paxil kontrol edilemeyen (kompülsif) ve saplantılı (obsesif) bozukluk durumlarında, majör depresif bozuklukta, farklı sebeplerden kaynaklanan travma durumlarında ( deprem, sel, yangın, kaza gibi), agorafobi adı verilen açık hava korkusu, gerginli ve endişe gibi durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

Paxil ilacın 18 yaş altı bireylerde kullanımı uygun olmamaktadır. Hatta Paxil ilacın 18 yaş üzerinde de kullanımında dikkatli olunması ve olası yan etkilerde ilacın bırakılması önerilen durumlar arasında yer almaktadır.

Paxil Neden Yasaklandı

Paxil ilaçla ilgili olarak neden yasaklandığı veya yasak olup olmadığı araştırılan konulardandır. Paxil neden yasaklandı sorusuna cevap olarak, Paxil ilacın yasaklanması ile ilgili bir durumun olmadığını söylemek mümkündür. Paxil yasaklanması ile ilgili çıkan haberler aslında Paxil ilacın pek çok yan etkisinin ve zararının olmasından kaynaklanmaktadır. Paxil ilacın bir çok kullanıcı hastalarını intihara sürüklediği bilinmektedir. Bu ciddi yan etki karşısında Paxil ilacın yasaklanması beklenirken, şuan için öyle bir durumun olmadığını söyleyebiliriz.

Paxil Neden Yasaklandı
Paxil Neden Yasaklandı

Paxil Bağımlılık Yapar mı

Genel olarak antidepresan ilaçlar ile ilgili olarak bağımlılık yapıp yapmaması konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Paxil ilaçla ilgili olarak da, Paxil bağımlılık yapar mı sorusu akıllara gelmektedir. Paxil bağımlılık yapar mı sorusuna cevap olarak hayır diyebiliriz. Paxil bağımlılık yapmaz. Ancak Paxil ilaç doktorun önermiş olduğu sürede ve dozda kullanılmalıdır.

Doktorun bırakılması gerekli dediği andan itibaren ilaç kullanımı olmamalı ve hemen bırakılmalıdır. Bu noktada doktorun dediği zamandan sonra ilaç kullanımı bırakılmaz veya günlük alınması gereken dozdan fazla alınması durumlarında Paxil hastada bir nevi bağımlılık yapmış olur. Ancak normal olarak kullanımı önerilen sürede kullanıp bırakıldığında Paxil bağımlılık yapmaz.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.