Zestat Kırmızı Reçete mi

04.01.2024
Zestat Kırmızı Reçete mi

Zestat, etkin maddesi mirtazapin olan bir antidepresan ilacıdır. Etkisi ile pek çok sayıda kişinin rahatsızlıklarından kurtulmasını sağlayan zestat hakkında merak edilen bilgiler vardır. Bu detaylardan biri de zestat kırmızı reçete mi değil mi sorusunun cevabıdır. Elbette bu sorunun cevabını vermeden önce zestatın ne işe yaradığının bilinmesi gerekir.

Zestat Nedir Ne İşe Yarar

Zestat çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan bir ilaç olarak bilinse de işe yararlığı bunlar ile sınırlı değildir. Etkin maddesi olan mirtazapinin beyinde bulunan oldukça önemli reseptörleri bloke ettiği bilinir. Bu bloke sonrası da kimyasal taşıyıcıların iletimi artmaktadır. Kısacası zestatın bu şekilde vücutla etkileşime girdiği söylenebilir.

Zestat çeşitli psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen bir ilaç olsa da esas görevi genç yaştaki bireylerde yaşanmakta olan depresyonun sona ermesini sağlamaktır. Bu açıdan bakıldığında zestatın ne derece işe yarar bir ilaç olduğunu görebiliriz. Ayrıca zestat, kusma gibi birkaç yan etkiye de ne yazık ki sahiptir.

Zestat Kırmızı Reçete mi

Kırmızı reçeteler genellikle bedende uyuşukluğa neden olan ilaçlardır. Bu sebeple uyuşukluğa neden olan bu ilaçların ayrı bir reçete ile satılması kararı alınmıştır. Fakat, zestatın herhangi yüksek düzeyde bir uyuşturma özelliği yoktur. Bu nedenle zestatın kırmızı reçete olmadığını söyleyebiliriz.

Zestat normal reçete ile satılan bir ilaç olarak, eczanelerde bulunmaktadır. Zestat kırmızı reçete mi değil mi sorusuna bu şekilde cevap bulabiliriz.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.