Lustral Kırmızı Reçete mi

19.06.2023
Lustral Kırmızı Reçete mi

Genel olarak ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan lustral ilacı küçük yaşlardan itibaren kullanılabilir. Uzman hekim tarafından verilen ilaç anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, panik atak, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi durumların tedavisinde fayda sağlar.

Lustral hangi reçete ile verilir diye bakıldığında normal reçeteye dahil olduğu görülecektir. İlaç içinde olan etken madde sayesinde kişilerde enerji, dinginlik, mutluluk gibi duygular olmasını destekler. İstenen etkilerin ortaya çıkabilmesi için ilacın doktor önerisine uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi halde olumsuz etkiler ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Lustral Kırmızı Reçete mi

Uzman hekimler tarafından yazılan lustral reçeteli olarak alınabilir. Bu ilacın reçetesiz olarak satışı yapılamaz. SGK kapsamından ücretsiz olarak alınabilen ilacın muadilleri serteva, selectra, misol, lustec, zeleft ve serotop olarak bilinir. Hastanın durumu, tanısı, hastalığın şiddeti gibi durumlar ilacın ne kadar dozda ve ne sıklıkta kullanılacağını belirler. Aile hekimlerinin lustral ve benzeri ilaçları yazma yetkisi yoktur. Bu ilaç psikiyatri uzmanları tarafından uygun görülen kişilere verilir.

Lustral Special Kırmızı Reçete mi

Bir tür antidepresan olan lustral special seçici serotonin gerialım inhibitörü grubuna aittir. İlacın farklı dozlarda kullanımı mümkün olduğundan tabletleri 25 mg, 50 mg ve 100 mg’lık dozlar şeklinde ayarlanmıştır. Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan bu ilaç travmaların sonrasında görülen stres bozukluklarına karşı da fayda sağlar.

Lustral special kırmızı reçete mi diye bakıldığında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kırmızı reçeteli ilaçlar listesinde isminin olmadığı görülür. İlacı alabilmek için doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekir. Bu reçete ile herhangi bir eczaneden temin edilebilir.

Lustral Herkes Alabilir mi

Sertralin isimli etken maddeye sahip olan lustral yaygın kullanılan antidepresan ilaçlardan biridir. Lustral herkes alabilir mi diye bakıldığında yalnızca doktorun tedavi amacıyla önerdiği kişilerin kullanabildiği görülür. Bu ilaç bir sakinleştirici ya da uyku ilacı değildir. Aşırı huzursuzluk, adet dönemi öncesinde duyguların bozukluğu, sosyal fobi yani kişilerin kaygı nedeniyle sosyal faaliyetlerden kaçınması gibi durumlara karşı fayda sağladığı görülür. İlacın fayda edebilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekir. İlacın yan etkilerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Lustral 100 mg Kırmızı Reçete mi

Doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan lustral ve benzeri ilaçların kullanımı son derece sakıncalıdır. Bu ilaç izlenmesi gereken ilaçlar kategorisinde yer alır. Kullanım esnasında intihar girişimi mümkün olabilir. Bu nedenle lustral 100 mg kırmızı reçete mi diye merak edilir. İlacı kullanan kişilerin bu süre boyunca yalnız bırakılmaması tavsiye edilir.

Farklı ilaçlar kullanmaya başlanan ilk haftada hastada belirgin bir iyileşme olmayabilir. Bu süreçte sabırlı olunmalıdır. Bazı kişilerde nefes almada güçlük, intihar düşüncesi, denge kaybı, halsizlik, odaklanma ve hafıza problemleri gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.