10 Yıldır Lens Kullanıyorum

02.11.2023
10 Yıldır Lens Kullanıyorum

10 Yıldır lens kullanıyorum yazımızda lens uzun süre kullanılırsa ne olur, lens kullananlar göz çizdirebilir mi ve numaralı lens kullanımı zararları gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

10 Yıldır Lens Kullanıyorum

Göz ile ilgili farklı problemlere yönelik üretilen lensler optimum kullanım süresine göre tasarlanır. Eğer bu lensler gereğinden uzun kullanılırsa üzerinde yağ ve protein gibi maddeler birikecek, enfeksiyon riski artacaktır.

Kullanım süresinin uzaması lensin oksijen geçirgenliğinde azalmaya yol açacaktır. 10 yıldır lens kullanıyorum diyen kullanıcılar için bu tür durumların yaşanma sıklığı merak konusudur. Olumsuzluk yaşamamak adına her lensin ne kadar kullanım ömrünün olduğu mutlaka önceden öğrenilmelidir.

Lens Uzun Süre Kullanılırsa Ne Olur?

Genellikle halk arasında uzun süreli lens kullanmanın zararlı olduğu düşünülür. Lens uzun süre kullanılırsa ne olur diye araştırıldığında hem bulanık görme hem de alerjik şikayetlerin arttığı görülür. Eğer lensler günlük ise sabah takılıp gece tekrar çıkarılması gerekir. Lensi tak çıkar yapmadan önce eller iyice dezenfekte edilmeli, mikroplardan arındırılmalıdır.

Lens Kullananlar Göz Çizdirebilir mi?

Kornea ve göz yapısı ameliyata uygun olan kişiler için lazer ile göz çizdirme operasyonu uygun görülür. Lens kullananlar göz çizdirebilir mi diye bakıldığında öncelikle kişilerin doktor onayı almış olmaları gerekir. Son iki yıl içerisinde gözlük numaralarında ciddi değişiklik olmaması, gözlük ya da lens kullanılması, 18 yaşının üzerinde olunması lazer için gerekli koşullar arasında yer alır.

Aylık Lens Kaç Saat Gözde Kalmalı

Aylık lensler otuz gün boyunca kullanım için özel olarak üretilmiştir. Lensin materyal malzemesi ve doktor tavsiyesine göre seçilen lensin özellikleri farklılık gösterebilir. Aylık lens kaç saat gözde kalmalı diye bakıldığında bu süre 1 ile 30 gün arasında değişecektir. Günlük olarak ise lenslerin 12 ile 16 saat boyunca gözde kalması yeterli olacaktır. Lenslerin bir aylık süresi dolduğunda atılması gerekir.

Aylık Lens Kaç Saat Gözde Kalmalı
Aylık Lens Kaç Saat Gözde Kalmalı

En Fazla Kaç Yıl Lens Kullanılır?

Lensler günlük ve uzun süreli gibi farklı çeşitlere ayrılır. Kullanıcılar uygunluk durumuna ve tercihlerine göre bu lensler arasından seçim yapabilir. Her lens için son kullanma tarihi vardır ve bu sürenin sonunda değiştirilmesi gerekir. Görüşte bulanıklık ya da gözde batma gibi durumlar oluştuysa bunlar lensin kullanım süresinin dolduğu manasına gelir. En fazla kaç yıl lens kullanılır diye araştırıldığında bu tür belirtilere göre hareket edilmesi önemlidir.

Uzun Süre Lens Kullananlar Lazer Olabilir mi?

Lens kullanımının lazer tedavisi için herhangi bir sakıncası yoktur. Uzun süre lens kullananlar lazer olabilir mi diye bakıldığında gözde ekstra bir problem olmadığı sürece lazer yaptırabilir. Lazer yapılmadan 1 hafta önce yumuşak kontak lens, 3 hafta önce ise sert kontakt lens kullanımının bırakılması gerekir. Ayrıca lazerin yapılacağı gün makyaj yapılmamasına da özen gösterilmelidir.

Kontakt Lens Ömür Boyu Kullanılır mı?

Sürekli kullanım için uygun olan kontakt lens düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Gerekli bakım koşulları sağlandığı takdirde bu lensler ömür boyunca takılabilir. Kontakt lens ömür boyu kullanılır mı diye bakıldığında cevap evet olacaktır. Bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka göz hekimine başvurmak gerekir.

Numaralı Lens Kullanımı Zararları

Sağlıklı kullanım için her lensin kontrollü şekilde kullanılması gerekir. Numaralı lens kullanımı zararları incelendiğinde alerjik reaksiyonlar ilk sırada gelir. Göz kapağında aşırı derecede çapaklanma, kısa süreli görme kaybı, gözün güneş ışığına olan hassasiyetinin artması, geçici süreliğine göz korneasının incelmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Doğru kullanılan ve bakımı ihmal edilmeyen lenslerin kullanımında herhangi bir sakınca olmayacaktır. Lensin sağlıklı olabilmesi için önerilen zaman kadar kullanılmasına, günlük kullanım saatine özen göstermeye ve göze uygun olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde göz için risk fazla olacaktır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.