Rexapin Yeşil Reçete mi

02.11.2023
Rexapin Yeşil Reçete mi

Rexapin yeşil reçete mi yazımızda rexapin nedir ne için kullanılır, rexapin kırmızı reçete mi ve yeşil reçete hangi hastalara verilir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Rexapin Nedir Ne İçin Kullanılır?

Antipsikotikler ilaç grubuna dahil olan rexapin film kaplı tablet şeklindedir. Rexapin nedir ne için kullanılır diye bakıldığında yanlış inanışlar, gerçekte var olmayan şeyleri görmek ve duymak, içine kapanmak, anormal şüphecilik gibi durumların tedavisi için kullanıldığı görülür. Bu tür hastalar kendilerini sürekli gergin, endişeli ya da depresif hissederler.

Aşırı sinirlilik, normalden çok daha az uykuya gereksinim duyma, fazla ve coşkulu enerjik hissetme, birbirini takip eden fikirleri ortaya koymak için çok hızlı konuşma gibi semptomlara karşı da rexapin kullanılır. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde bu ilaç bir tür duygudurum dengeleyici olarak da ifade edilir. Gerekli hallerde ve benzer şikayetlerde rexapin ilacı 13 ile 17 yaş aralığındaki ergen hastalar için de kullanılabilir.

Rexapin Yeşil Reçete mi

Yeşil reçeteli ilaçlar bağımlılık ve ilacı kötüye kullanma olasılığı bulunan ilaç grubunu ifade eder. Bu durumda rexapin yeşil reçete mi sorusu akıllara gelir. Bu ilaç ülkemizde yeşil reçete kapsamına giren ilaçlar arasındadır. Düzgün ve doğru kullanıldığı takdirde kişiye ciddi derecede fayda sağlayacaktır. FDA tarafından onaylı olan ilaç şizofreni ve bipolar tanılarının tedavisi için de işe yarayacaktır.

Psikiyatri hekimi tarafından verilen rexapin anksiyete bozukluğu durumuna karşı da etkilidir. İlacın hastalığa karşı çare olabilmesi için doktor tarafından önerilen sürede ve dozda kullanılması gerekir. Günlük tavsiye edilen doz genellikle 5 mg ile 20 mg arasındadır. İlacın kullanımına ya da bırakılmasına mutlaka doktor karar vermelidir.

Rexapin Kırmızı Reçete mi

İlaçlar kendi içerisinde farklı renk reçete gruplarına ayrılır. Yeşil reçeteli ilaçlar psikotrop madde ve müstahzarları için kullanılırken kırmızı reçete uyuşturucu madde ve kontrole tabi olan ilaç grubunu ifade eder. Rexapin kırmızı reçete mi diye bakıldığında yeşil reçete grubuna dahil olduğu görülür. İlacı eczaneden alabilmek için doktor onayının bulunması gerekir. Aksi halde direkt gidip alınması mümkün değildir. Doktor tavsiyesi üzerine rexapin tablet günde bir kere alınır. Tabletlerin her gün aynı saatte alınması tedavinin etkinliği açısından önemlidir. İlacın tek başına ya da yemekler ile birlikte alınması sorun olmayacaktır. Rexapin ilacı 13 yaşının altındaki çocukların kullanımı için uygun değildir.

Yeşil Reçete Hangi Hastalara Verilir?
Yeşil Reçete Hangi Hastalara Verilir?

Yeşil Reçete Hangi Hastalara Verilir?

İçerisinde kişiye bağımlılık yapan etken maddelerin bulunduğu ilaçlar yeşil reçete kapsamında değerlendirilir. Yeşil reçete hangi hastalara verilir diye bakıldığında obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, panik atak gibi durumların türevlerini yaşayan kişilere verildiği görülecektir. Bu ilaçları kötü niyetle kullanma durumu olabileceğinden ilaç doktor kontrolünde kullanılır.

Yeşil reçeteli ilaçlar kullanılmaya başlandıktan sonra spazm azaltma, sakinleştirme, uyku getirme, kaygı giderme, sinir sistemine etki ederek ağrı kesme gibi durumlar ortaya çıkarır. Hangi etkinin görüleceği ilacın içeriğine ve hastanın durumuna göre farklılık gösterir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.