Met Kullananlar Yorumları

15.10.2023
Met Kullananlar Yorumları

Met, metamfetamin uyuşturucu maddesinin sokak adlarından biridir. Tehlikeli ve sentetik bir madde olarak met kullananların yorumları merak edilebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da ‘asla kullanma’ uyarısı yapılan met nedir, met ne kadar tehlikelidir?

Met Kullananlar Yorumları

Uyuşturucu maddeler bireyleri fiziksel ve psikolojik olarak tehdit eden, tehlikeli sentetiklerdir. Kişinin ciddi sağlık sorunları yaşamlarına hatta ölümlerine dahi yol açabilen bu maddeleri kullananların yorumları uyuşturucu bağımlılığına karşı önemli uyarılar da içermektedir. Met kullananlar yorumları konusuna geçmeden önce met nedir sorusuna bakılmalıdır. Metamfetamin bağımlılık yapıcı bir maddedir ve merkezi sinir sistemindeki hücreleri uyararak etkisini gösterir. Halk dilinde ateş buz, kristal gibi isimlerle tanınmaktadır.

Kişilerin duygu durumlarında olumsuz birçok etkilere yol açar. Vücudun biyokimyasal yapısını bozarak kullanıcılarda bağımlılığa sebep olur. Met kullananlar, ilk olarak sorunlarından kurtulmak için maddeyi kullanmaya başladıklarını ancak bir süre sonra metanfetamin kendileri için adeta bir zehir haline geldiğini söylemektedir.

Bir med kullanıcısı “met kullanmaya başladıktan bir süre sonra hayatımın kontrolünü kaybettim. Sorunlarımdan kurtulmak için başladığım metamfetamin, bana çok daha bir çok daha fazla sorun olarak geri döndü” şeklinde madde kullanımının tehlikelerine işaret etmektedir.

Met kullanıcı yorumu yapan bir bağımlı da “Madde kullanmaya heves ederek kendinize bu büyük kötülüğü yapmayın. Met kullanmayın, kimseye de kullandırmayın. Unutmayın ki sorunlarınızdan kurtulmak için başladığınız met sizi asla mutlu etmeyecek” ifadeleriyle gençleri bu tehlikeye karşı uyarmaktadır.

Ateş Buz Kullananların Yorumları

Ateş buz, metamfetaminin halk dilindeki adlarından biridir. Kokusuz ve renksiz, bağımlılık gücü yüksek bir maddedir. Bağımlılık durumunda ciddi biçimde bağımlılık tedavisi gerektirmektedir. Ateş buz kullananların yorumlarında ailemi ve işimi kaybettim, hayatım olumsuz etkilendi, çocuklarımın geleceğini de mahvettim şeklinde yorumlar dikkat çekmektedir. Ateş buz yorumları arasında “eşim ateş buz kullanıyor. Çocuklarımın hayatından da endişeleniyorum. Evliliğimi kurtarmak için çok çabaladım ancak artık gücüm yetmiyor.” ifadeleri oldukça çarpıcıdır. Kızının ateş buz kullandığını öğrendiğinde perişan olduğunu dile getiren bir annede “sürekli yalan söylüyor ve para sıkıntıları nedeniyle sürekli para istiyor. Çocuğumu bu maddeden kurtarmak istiyormuş. Aileler çok dikkat etsin” şeklinde görüşlerine ifade etmekte ve aileleri uyarmaktadır.

Ateş Buz İçen İnsan Sonu Ne Olur?

Ateş buz vücuda alınan sentetik bir maddedir. Sinir sistemindeki hücreleri etkileyerek vücudun kimyasal yapısını da bozar. Ateş buz kullanımının ilerleyen evrelerinde bedenin bu sentetik maddeye tepki vereceği bir gerçektir. Met kullananlar doku ve kan damarları tahribatı yaşar. Metamfetamin ile vücutta kronik yaralar ayrıca dopamin artışına bağlı olarak beyin işlevlerinde bozulma görülür.

Cildin zarar görmesi, böbreklerin hasara uğraması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, iştahta azalmaya bağlı gelişen kilo kaybı, paranoya gibi psikolojik bozukluklar ve ölüme kadar gidebilen etkiler; ateş buz kullanan insanın sonum ne olur sorusu hakkında bir fikir verecektir.

Ateş Buz İcen Nasıl Anlaşılır?

Ateş buz kullanımı bedende ve psikolojik sağlık üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Ateş buz kullanımına bağlı fiziksel davranışlar ve sosyal belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

Fiziksel Belirtiler

Ateş buz kullananların dişlerinde çürümeler oldukça dikkat çekicidir. Bu durum ‘meth ağzı’ olarak tanımlanır. Met kullanımı diş ve diş eti hastalıkları, çene ve çene ağrısı ile yeme güçlüğüne de sebep olur. Met kullananların cildinin de bozulduğu görülmektedir. Büyümüş göz bebekleri ile göz hareketlerinin hızlanması da med kullanan insanlarda görülen fiziksel belirtiler arasındadır.

Davranışsal Belirtiler

Met kullanımı, şiddetli titreme hali, paranoya ve depresyon ile baş dönmesi, sinirlilik durumu yaratır. Met kullanıcıları davranışsal olarak çoğunlukla sinirli ve gergin bir halde görülürler. Ayrıca kullanıcılar gürültüye karşı hassasiyet geliştirir. Artan bir uyanıklık hali içinde olabilir ya da takıntılı davranışlar sergileyebilirler. Şiddet içerikli davranışlar ve ani patlamalar met kullanımının davranışsal belirtileri içinde yer almaktadır.

Sosyal Belirtiler

Met kullanıcıları sosyal ilişkilerinde çok ciddi sorunlar yaşayabilirler. Kullanıcıların eşlerinden, ailelerinden tepki gördükleri, bu nedenle met kullanıcılarında aile terki ya da boşanmaların yüksek olduğu bilinmektedir. Ateş buz kullanıcılarının sosyal hayatlarında saldırgan davranışları, şiddet eğilimi, paranoid düşünceleri ve psikoz halleri nedeniyle de iş kayıpları yaşamaları kaçınılmazdır.

Meti Bıraktıktan Sonra Ne Olur?

Met bağımlılığı tedavi edildikten sonra kişiler doktorlarının da denetiminde sağlıklı hayatlarına geri dönebilirler. Met bıraktıktan sonra vücutta yaşanan değişiklikler arasında 6 ay ile 1 yıl süresince birçok semptomda iyileşme görülmektedir. Bağımlılıkta iyileşme süreci içinde, depresyon gibi duygu durumu bozukluklarında kısa sürede önemli ölçüde düzelme meydana gelmektedir. Ayrıca kişiler meti bıraktıktan sonra duyguları üzerinde kontrol becerisini önemli oranda tekrar kazanırlar. Dikkat ve hafıza sorunları da maddeyi bıraktıktan sonraki süreç içinde iyileşme gösterecektir.

Met Kullananlar Ne Kadar Yaşar?

Met kullanımı, bireyin duygusal fiziksel sağlığını tehdit ederek ölüme kadar varabilen etkilere sebep olmaktadır. Ayrıca hayati fonksiyonlar fonksiyonlar ve organlar üzerinde önemli ölçüde tahribat yaratacağından kişiyi hayati tehlike riskiyle karşı karşıya da bırakır. Bu nedenle met kullananlar ne kadar yaşar şeklinde sorular gündeme gelebilmektedir. Türkiye ortalamalarında met gibi sentetiklerin bağımlıları, bağımlılık tedavi edilmediği sürece ortalama olarak 5 yıl yaşayabilmektedir.

Met Kullananlar Ne Kadar Yaşar?
Met Kullananlar Ne Kadar Yaşar?

Met Faydaları Nelerdir?

Met kullanımının onca zararının yanında faydalarından bahsetmek mümkün değildir. Met, merkezi sinir sistemini etkileyerek hayati fonksiyonlar üzerinde tahribata yol açan, tehlikeli kristal olarak da bilinen bir uyuşturucudur. Met faydaları başlığı altında madde kullanımının kişiye kendini iyi hissettirdiği şeklinde yorumların gerçekçi olmadığı, bu maddelerin satışlarının yasa dışı olmasından dahi anlaşılmaktadır.

Met uyuşturucusunun kilo vermeye yardımcı olduğu ya da iştah kontrolü sağladığı gibi faydalarından bahsedilen yaklaşımlar tehlikeli olduğu gibi art niyetli olarak da değerlendirilir. Gençler, sayılan bu faydaların altında çok ciddi vücut tahribatları olduğunu göz önünde bulundurarak uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelere karşı dikkatli olmalıdır.

Met Kullanan Nasıl Belli Olur?

Met kullanan kişi nasıl anlaşılır sorusu sorulduğunda ilk akla gelenlerden birisi meth ağzı olmaktadır. Bu maddeyi kullananların dişlerinde çok ciddi çürükler ve tahribat bulunur. Ayrıca ateş buz kullanıcılarının göz hareketleri hızlıdır, bedensel olarak sürekli bir titreme halinde olabilirler. Kişinin met bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır sorumlusunun cevabından biri de met kullanan kişiler aşırı uyanıklık halinde ve enerjileri artmış biçimde karşımıza çıkabilirler.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.