Parol Yasaklandı mı

23.12.2023
Parol Yasaklandı mı

Parol yasaklandı mı ve parol neden yasaklandı gibi sorular zaman zaman gündeme gelebilir. Parol çocuklarda zararlı mı, parol çocuklarda neden yasaklandı konusu da son zamanlarda oldukça sık araştırılmaktadır. Parol çok yaygın kullanılan bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Genellikle grip veya soğuk algınlığının semptomik tedavisinde de reçete edilen ilaçlar içindedir.

Parol Yasaklandı mı

Parol, parasetamol etkin maddeli bir ilaçtır. Baş ve kas ağrıları başta gelmek üzere hafif veya orta derecede seyreden ağrı tedavisinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de bilinmektedir. Dokulara hızla nüfus ederek kısa sürede etkisini gösterir. Parol yasaklandı mı sorusunun kaynağı ilacın bilinçsiz tüketimidir. Doktor denetimi olmadan gün aşırı ve gereksiz kullanımı, karaciğer hasarına sebebiyet vererek hayati tehlike yaratabilmektedir. Parol ağrı kesici yasak değildir.

Parol Neden Yasaklandı

Parol ilacı neden yasaklandı yönünde araştırma yapanlar, bu ağrı kesicinin eczanelerde satışının olduğunu görecektir. Parol ile ilgili on yılı aşkın süre önce bazı seriler, üretim kaynaklı olarak ilaç firması tarafından belirli eczanelerden çekilmiştir. Ancak ilacın halk sağlığı açısından tehdit oluşturan bir nedenle yasaklanması söz konusu değildir.

Parol da Parasetamol Var mı?

Parasetamol, hafif veya orta dereceli ağrılar için kullanılan ve etkisini hızlı gösteren bir ağrı kesicidir. Ateş düşürücü etkisi, etkin madde ihtiva eden ilaçların soğuk algınlığı ve grip semptomlarında da kullanılmasını sağlar. Parasetamol içeren ağrı kesiciler içinde parol ilk akla gelenlerdendir. Parolda parasetamol var mı, sorusunun yanıtı evet olacaktır.

Aynı Anda 2 Tane Parol İçilir mi?

Ağrı kesici ilaçların bilinçsiz tüketimi, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına zarar verebilir. İlaçların dozu ve ilaç kullanımı arasında geçen sürenin çok sık aralıklı olmaması önemlidir. İlaç, doktorun önerdiği günlük dozda kullanılmalı, daha iyi etki için asla daha fazla alınmamalıdır. İlacın yüksek dozda alımı riskleri beraberinde getirmektedir. Parol genel olarak tek doz için bir tablet şeklinde kullanılır. Aynı anda iki parol yani tek dozda 1 gr. doktor tarafından uygun görüldüğü durumlarda alınabilir. 6-12 yaş grubunda ise gerekli ise tek doz için ½ (yarım) tablet verilmektedir.

Parol Ağrı Kesici Zararlı mı?

İlaçların zararları daha çok bilinçsiz ve denetimsiz kullanıma bağlı ortaya çıkmaktadır. Parol ağrı kesici zararlı mı konusunda doz aşımına bakılabilir. Parol doz aşımında ishal, kusma, iştah kaybına yol açan yüksek dozda ani alımlara bağlı karaciğer hasarı, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara da sebep olabilir. İlacın 6 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmemektedir ve parasetamolün çocuklarda böbrek hasarlarına yol açabileceğine yönelik uyarılar dikkate alınmalıdır. Alkol kullanan kişilerde parolün karaciğer zehirlenmesi yaratma riski vardır.

Parol Neden Yasaklandı
Parol Neden Yasaklandı

Parol Hangi Ülkenin

Parol ağrı kesici Türkiye menşeeli bir ilaçtır. Parol şirketi, 1939 tarihinde Eczacı Ö. Kemalettin Atabay tarafından İstanbul’da kurulan Atabay İlaç Firması’dır.

Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?

Ağrı kesicilerin çok sık ve kısa aralıklarla kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Doktor tarafından hastalığın seyrine göre farklı biçimde önerilmediği sürece, 4-6 saat aralığında ve günde 6 dozu geçmeyecek biçimde alınır. Çoğunlukla günde 3 kez 6-8 saat aralarla reçete edilmektedir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.