Pedifen Şurup Reçetesiz Alınır mı

11.12.2023
Pedifen Şurup Reçetesiz Alınır mı

İbuprofen etkin maddeli ilaçlar denildiğinde ilk akla gelenlerden pedifen şurup yaygın kullanıma sahiptir. Bu özelliği nedeniyle pedifen şurup reçetesiz alınır mı konusu sıklıkla araştırılmaktadır. Reçetesiz ilaç alımı konusunda mevcut kısıtlamalar nedeniyle pedifen reçetesiz kullanılır mı konusu merak edilir.

Pedifen Şurup Reçetesiz Alınır mı?

Öncelikle Pedifen şurup ne için kullanılır sorusuna bakılacak olursa ilacın etken maddesinin ibuprofen olduğu görülecektir. İbuprofen NSAİİ grubundan ağrı kesici özelliği olan bir ilaçtır. Aynı zamanda antipiretik olarak ateş düşürücü etkiye sahiptir. Pedifen kullanıldığı yerler 6 ay ve üzeri çocuklarda görülen ateşle, hafif ve orta dereceli ağrılardır.

Çocukluk çağında görülen ve juvenil artrit olarak bilinen eklem ağrılarında da tedavi edicidir. Pedifen şurup reçetesiz alınır mı konusu merak edilebilir. Pedifen şurup eczanelerden ücreti karşılığında reçetesiz olarak alınabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus hangi ilaç olursa olsun doktor denetimi olmadan kullanılmaması gerektiğidir.

Pedifen Şurup Reçetesiz Satılır mı?

Pedifen özellikle çocuklarda ağrı ve ateş düşürücü olarak kullanımı yaygın bir ilaçtır. İlacın doktor denetiminde kullanılması önerilmektedir. Bununla birlikte özellikle çocuklarda ateş gibi semptomlara karşı hassas aileler, pedifen şurup reçetesiz satılır mı sorusunu sorabilmektedirler. Bu şurup eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilmektedir. Pedifen 100 ml fiyatı 54.89 TL’dir.

Pedifen Şurup Reçetesiz Satılır mı?
Pedifen Şurup Reçetesiz Satılır mı?

Pedifen Kaç Yaş İçin Uygundur?

Pedifen, özellikle pediatrik grupta ağrı ve ateş düşürücü olarak kullanılmasıyla tanınmaktadır. Pedifen şurup 6 ay ile 12 yaş arasında çocuk popülasyonda kullanılabilir. 6 aydan küçükler için kullanımı önerilmemektedir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi pedifen şurubun da çocuklarda kullanımının doktor denetiminde olmasına da dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde de kullanımı mümkündür.

Pedifen Şurup Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Özellikle çocuk popülasyonda hastalık semptomlarını karşı aileler ciddi bir hassasiyet içinde olabilirler. Bu sebeple çocuklarında hastalık semptomlarının bir an önce iyileşmesini beklerler. bu beklenti pedifen şurup ne kadar sürede etki eder şeklinde sorulara sebep olabilmektedir. Pedifen şurup özellikle çocuk popülasyonda çocukluk çağı eklem ağrıları başta gelmek üzere ağrıların tedavisinde kullanılan aynı zamanda ateş düşürücü etkisi olan bir ilaçtır.

6 ay ile 12 yaş arasında pediatrik grup da güvenle kullanılabilmekte çocuğun yaşına göre dozajı doktor tarafından belirlenmektedir. Pedifen şurubun etki süresi genel olarak 3-4 saattir. Şurup alındıktan sonra çoğunlukla yarım saat içinde ağrı ve ateş düşürücü etkisini göstermeye başlar. Şurubun en az 6 saatlik aralarla kullanılması da doktorlar tarafından önerilmektedir.

Pedifen Şurup Gribe İyi Gelir mi?

Pedifen şurup semptomatik etkisiyle bilinen bir ilaçtır. İbuprofen etken maddesi ile grip gibi hastalıkların semptomları arasında sayılan ağrı ve ateş üzerinde iyileştirici etki sağlayabilir. Şurup tek başına griple mücadelede yeterli olamayabilir. Genellikle semptomik tedavide diğer ilaçlara eşlik etmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.