Carbendazim Yasaklandı mı

06.11.2023
Carbendazim Yasaklandı mı

Carbendazim yasaklandı mı yazımızda carbendazim ne işe yarar, carbendazim sistemik mi, carbendazim ne için kullanılır ve carbendazim neden yasaklandı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Carbendazim Ne İşe Yarar?

Fungusit etkili zirai mücadele ilaçları arasında yer alan carbendazim oldukça etkili bir maddedir. Fungusit mantar ve mantar sporlarının kontrol altına alınmasında ya da öldürülmesinde kullanılan kimyasallardır. Mantarlar tarımda mahsulün verimini olumsuz etkilediğinden zararlılarla mücadeleye ekstra önem verilir.

Carbendazim ne işe yarar diye araştırıldığında hayvancılıkta mantarlara bağlı olarak gelişen enfeksiyonları önlediği ve tedavi ettiği görülür. Fungusit kimyasalları ile ilaç endüstrisinde aseptik üretim amacıyla kullanılan alanlar aseptik hale getirilir. Bir tür kontrol ajanı olarak isimlendirilen bu maddenin bazı ülkelerde kullanımı lisanslı olarak yapılır.

Carbendazim Yasaklandı mı?

2014 yılında yapılan düzenleme ile carbendazim Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanmıştır. Carbendazim yasaklandı mı diye bakıldığında bu madde ülkemizde 1 Ocak 2018 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklı hale getirilmiştir. Bu engellemenin sebebinin söz konusu maddenin çeşitli sağlık problemlerine yol açması olmuştur.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada karbendazim endokrin bozucu etkiler, kısırlık, hematojik fonksiyonların bozulması, apoptoz, mitotik iğ anormallikleri, hepatoselüler disfonksiyon gibi etkilere sahiptir. Bu gibi olumsuz durumlar sebebiyle ülkemizde cardendazim kullanımı engellenmiştir.

Carbendazim Sistemik mi?

Farklı alanlarda mantarların büyümesine engel olmak için kullanılan carbendazim tek başına ya da karışım şeklinde kullanılır. Özellikle bitki koruma alanında yaygın olmasıyla bilinir. Cardendazim sistemik mi diye bakıldığında sistemik bir fungisit olduğu ifade edilir. Bu maddenin ilk olarak ruhsatlandırılması 1975 yılına dayanır. Sonraki yıllarda yapılan düzenleme ile aktif carbendazim madde kullanımına son verilmiştir. Kullanım miktarının gereğinden fazla olması halinde toksikolojik risklerin ortaya çıktığı ve üreme üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu belirtilir.

Carbendazim Neden Yasaklandı
Carbendazim Neden Yasaklandı

Carbendazim Ne İçin Kullanılır?

Bir tür kontrol ajanı olan carbendazim tenis kortları, golf sahaları ve benzer çim alanlarda döküm solucanını kontrol eder. Carbendazim ne için kullanılır diye araştırıldığında bazı yerlerde kontrol ajanı olarak kullanılması için özel lisanslar verildiği görülür. Dünyanın farklı bölgelerine bakıldığında neredeyse her yerde süt içerisinde carbendazim kullanılması yasak olarak bilinir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Avrupa Birliği gibi yerlerde bu maddenin kullanımının engellendiği dikkat çeker. Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin de carbendazim konusunda hassas olduğu ifade edilir.

Carbendazim Neden Yasaklandı

Günlük yaşamda carbendazim farklı yollar ile canlıların vücuduna girer ve yayılım gösterir. İlaçlanan tarım arazileri üzerinden son mahsule nüfuz eder ve bu ürünler aracılığıyla bunları tüketen insanlara geçer. Süt ürünleri üzerinden de insanlara geçmesi mümkündür. İneğin vücuduna yemlerle birlikte giren bu madde buradan da sütün içine karışacaktır.

Yayılımı kolay olan carbendazim neden yasaklandı diye bakıldığında canlılara olan olumsuz etkilerinin daha fazla olduğu görülür. Yüksek dozda verilen karbendazim canlılarda infertiliteyi tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu gibi yasaklı tarım ilaçlarının kullanılmaya devam edilmesi halinde risk artacak ve kullanıcılara ciddi yaptırımlar uygulanacaktır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.