E-Nabız Gebelik Testi Sonucu Nasıl Belli Olur

19.10.2023
E-Nabız Gebelik Testi Sonucu Nasıl Belli Olur

E-nabız gebelik testi sonucu nasıl belli olur yazımızda e-nabız hamilelik görüntüleme, e-nabız gebelik durumu sorgulama ve e nabız sonuç öğrenme nasıl yapılır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

E Nabızda Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

E nabız sağlık verilerinin takip edilebileceği bir platformdur. Bu veriler arasında hamilelik bilgileri de yer alır. Anne adayları gebelik şüphesi ile sağlık kuruluşuna gittiklerinde bu durumu netleştirmek için kan testi yaptırırlar. Kandaki beta HCG seviyesi kontrol edilir. Eğer bu değer istenilen seviyeye çıkmışsa ilgili kişi hamile demektir. E nabızda hamile olduğumu nasıl anlarım diye merak edenler kan tahlili sonuçlarından beta HCG seviyelerine bakabilir ve kesin tanı için doktor muayenesine gider. Hamilelik yeterli seviyeye ulaştıysa doktor doğrudan ultrason muayenesi yaparak da hamileliğin durumu ile ilgili anne adayını bilgilendirir. Gebelik testi için yapılan kan testi bilinen standart kan tahlili uygulamasıdır.

Gebelik Testi E Nabıza Düşer mi?

Hamilelik şüphesi olan kişilerden kan testi genellikle sabah saatlerinde alınır. Sonucun çıkması ise birkaç saat içerisinde tamamlanır. Yapılan kan tahliline ilişkin bilgiler en kısa süre içerisinde e nabız sisteminde görünür. Gebelik testi e nabıza düşer mi diye bakıldığında cevap evet olacaktır. Test sonuçlarının ne kadar süre sonra e nabız sisteminde görüneceği yoğunluk durumuna ve laboratuvar işleyişine bağlı olarak farklılık gösterir.

Anne adayları e nabız platformunu belli aralıklarla kontrol ederek test sonuçlarını öğrenebilirler. İstenen beta HCG hormonunun kanda görünebilmesi için döllenmenin üzerinden 11 gün geçmiş olması gerekir. Bu hormon halk arasında hamilelik hormonu olarak kabul edilir ve pozitif değerde çıkması beklenir.

E-Nabız Gebelik Testi Sonucu Nasıl Belli Olur

Gebelik testleri idrar ve kan yoluyla olmak üzere iki şekilde yapılır. İdrar testi bireysel olarak evde yapılabilir. Kan alınarak yapılan hamilelik testi ise gebeliğin olup olmadığı ile ilgili kesin bilgi verir. Adet gecikmesinin onuncu gününden itibaren hcg değerleri artar. Net sonuçlar için gecikmenin 11. Ve 12. Günlerinde test yapılır.

Kandan yapılan gebelik testi e nabıza ne zaman düşer diye bakıldığında bu sürenin genellikle bir gün olduğu görülür. 0 ile 2 haftalık gebeliklerde hormon seviyesi 5 ile 50 arasında olur. Hafta arttıkça hormon seviyesinde de artış görülür. Erken gebelik testi yaptırmak isteyenler adetin gecikmesinden beş gün sonra evde test yapabilirler.

E-Nabız Gebelik Testi Sonucu Kaç Olmalı

Gebelik olmaması halinde sağlıklı bir vücutta kanda ölçülen beta HCG değeri 0 ile 10 mlU/ml civarında olur. Eğer kanda bu seviye yükselirse gebelik ihtimali ortaya çıkar. HCG seviyesinin 5’ten yüksek olduğu durumlarda gebelik pozitif olarak kabul edilir. Hamileliğin 8 ile 11. Haftaları arasında hormon seviyesinde belirgin şekilde artış görülür. Değerlerdeki artış hamileliğin devam etmesi açısından ekstra öneme sahiptir. Kan örneği alınarak yapılan e-nabız gebelik testi sonucu kaç olmalı diye bakıldığında gebeliğin başlamasıyla birlikte hormon seviyesinin beş kat birden yükseldiği, net değer için tahlilin kaçıncı günde yapıldığının önemli olduğu görülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.