Hormonlu Spiral Fiyatı

06.01.2024
Hormonlu Spiral Fiyatı

Hormonlu spiral minera olarak da adlandırılır. İki temel işlevi vardır. Bunlardan ilki tahmin edilebileceği gibi kadınlarda üremeye engel olmaktır. Bir diğer işlevi ise adet dönemlerinde bazen genetik, bazen miyop gibi faktörlerden ötürü aşırı olan kanamayı durdurması ya da azaltmasıdır.

Normal bir spiralde olmayan işlev tam olarak burada başlar. T şeklinde olup 3 cm ebadındadır. Plastik bir malzemeden yapılır. Hormonlu olan yapısı kadının rahiminin ağzında mukusu koyulaştırıp spermin kadının rahimi içinde ilerlemesine mani olur. Böylece kadınlar istenmeyen gebelikten korunur.

Hormonlu Spiral Fiyatı 2024

Hormonlu spiral farklı markalar tarafından satışa sunulur. Ücretleri de doğal olarak değişiklikler gösterir. Üretici firmaya ve bazen satıldığı eczaneye göre ufak tefek değişiklikler mevcuttur. Hormonlu spiral fiyatı 2024 ortalama 700 ile 800 TL arasında değişmektedir.

Eğer özel bir sağlık merkezinde takılacak ise o zaman rakamlar biraz daha yükselir. Hormonlu spiral takma ücreti de fiyata dahil edilerek bu rakam 2000 TL ile kimi özel hastanelerde 4000 TL değerine kadar çıkabilmektedir.

Devlet Hastanesinde Hormonlu Spiral Ücretli mi

Şimdi de gelelim merak edilen bir diğer sorunun yanıtına. Devlet hastanesinde hormonlu spiralin ücretli olup olmadığına. Eğer miyom gibi tedavi edici amaçla takılıyor ise doktor hormonlu spiral uygulanması için gerekçelendirme yaparak bir rapor hazırladı ise o zaman hiçbir şart altında ücret ödenmez. Ayrıca yine devlet hastanelerinde doğum kontrol yöntemi olduğu için ücretsiz olarak verilir. Hatta bu durum kimi özel sağlık kuruluşları için de geçerlidir. Sadece bu tür özel sağlık kuruluşları hormonlu spiral takma ücreti almaktadır.

Hormonlu Spiral Sağlık Ocağında Yapılır mı

Hormonlu spiral diğer spiralden yapısal olarak biraz daha farklıdır. Özellikle miyom tedavisinde doğru yere takılması ve düşmemesi her şart altında son derece önemlidir. Daha da önemlisi hormonlu spiral takılması başlı başına özel bir yetkinlik ve beceri gerektirir. Tüm bunlara istinaden de sağlık ocaklarında takılamaz. Hatta her kadın doğum uzmanının takabileceği bir spiral de değildir.

Yanlış yere takılması miyop olan kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi sorunlar yaşatabilir. Kadınlarda miyom kanamasını aşırı derecede artırır. O yüzden bu konuda uzmanlaşmış doktor seçilmelidir. Yani sağlık ocaklarında aile hekimleri hemşireler takamaz.

Mirena Hormonlu Spiral Fiyatı 2024

Mirena hormonlu spiral denilince akla gelen ilk kavramdır. 2024 Ücreti ise eczanesine göre değişmekle beraber 700 TL civarındadır.

Hormonlu Spiral Devlet Karşılıyor mu?

Bir doğum kontrolü yöntemi olduğu için devlet tarafından hormonlu spiral karşılanır. Lakin hiçbir biçimde keyfi uygulama yapılabilme durumu söz konusu değildir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.