İespor Reçetesiz Alınır mı

06.10.2023
İespor Reçetesiz Alınır mı

İespor reçetesiz alınır mı yazımızda iespor 1000 mg iğne ne işe yarar, iespor 1000 mg iğne yan etkileri, iespor iğne antibiyotik midir ve iespor reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İespor 1000 Mg İğne Ne İşe Yarar?

Bir tür antibiyotik olan iespor duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu mikroorganizmaların tedavisinde etkilidir. İespor 1000 mg iğne ne işe yarar diye bakıldığında iltihap oluşturan mikrobik hastalıklara karşı faydalı olduğu görülür. Özellikle kalp zarının iltihabı, kanda bakteri bulunması, genital enfeksiyonlar, eklem ve kemik enfeksiyonları, safra yolu enfeksiyonları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, ameliyat öncesi koruma önlemleri, idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonları kullanım amaçları arasında yer alır. Sefazolin içeren bu antibiyotik bakterilerin zamanla büyümesine engel olur.

İespor Reçetesiz Alınır mı?

Genellikle antibiyotik grubu ilaçlar reçeteli olarak satılır. İespor reçetesiz alınır mı diye bakıldığında sorunun yanıtı hayır olacaktır. İlacın fiyatı satın alınacak döneme göre farklılık gösterebilir. Alındıktan sonra sadece kas içi ya da damar içi yoldan uygulanabilir. Orta ve ağır enfeksiyonlar için uygulama sıklığı 6- 8 saatte bir şeklinde verilir. Akciğer iltihabı, akut idrar yolu enfeksiyonları, ağır ve hayatı tehdit eden enfeksiyonlar, pozitif bakterilerin sebep olduğu hafif enfeksiyonlar için iespor kullanım dozu ve sıklığı birbirinden farklı olacaktır.

İespor Reçetesiz Satılır mı
İespor Reçetesiz Satılır mı

İespor 1000 Mg İğne Yan Etkileri

Bütün ilaçlar gibi iespor için de olası riskler mevcuttur. İespor 1000 mg iğne yan etkileri yaygın ve seyrek olmak üzere iki gruba ayrılır. Yangın görülen yan etkiler arasında kusma, bulantı, kan üre azotunda artış, cilt kızarıklığı, kurdeşen, ciltte döküntü, karaciğer enzimlerinde yükselme, kandaki bir tür alerji hücresi sayısında artma ve kandaki granüler lökositlerin normalden daha az sayıda bulunması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu yaygın yan etkiler her 100 kişiden 1 ile 10 arasında meydana gelir.

İespor İğne Antibiyotik Midir?

Yaygın kullanılan iespor iğne antibiyotik midir diye bakıldığında sefalosporin grubu antibiyotikler arasında yer aldığı görülür. Bu sayede ilaca dirençli olan bakterilerin gelişimi azaltılır, diğer bakterilerin etkinliği korunur. İstenen etkinin alınabilmesi için ilaç yalnızca çok yüksek enfeksiyon olasılığı bulunan ya da duyarlı bakterilerin yol açtığı kanıtlanmış enfeksiyonlarda kullanılır. Kişisel ya da ailevi kurdeşen ve döküntü hikayesi olanların, K vitamini kullananların ilacı dikkatli almaları gerekir. Ayrıca mide bağırsak problemleri ve bağırsak iltihabı durumlarında da temkinli davranılmalıdır.

İespor 1000 Mg İğne Kaç Saatte Bir Alınır?

İespor ve benzer ilaçların kullanımı enfeksiyonun türüne, vücut ağırlığına, yaşa, enfeksiyona sebep olan mikroorganizmanın duyarlılığına göre farklılık gösterir. İespor 1000 mg iğne kaç saatte bir alınır diye araştırıldığında hayati tehdidi bulunan enfeksiyonlarda 6 saatte bir 1 gram civarında uygulandığı görülür.

Pnömokoksik pnömoni durumunda ise 12 saatte bir 500 mg dozda olacak şekilde kullanılması gerekir. Nadir hallerde günlük 12 grama kadar çıkılabileceği ifade edilir. Eğer ameliyata başlamadan önce koruyucu önlem olarak kullanılacaksa yaklaşık bir saat önce 1 gram olarak uygulanması yeterli olacaktır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.