Katarin Forte Neden Yasaklandı

14.01.2024
Katarin Forte Neden Yasaklandı

Katarin forte neden yasaklandı konusunda oldukça pratik çözümler sunmaktadır. Katarinin içeriğinde bulunan parasetamol, bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. İlacın etkin maddelerinden oksolamin sitrat öksürüğü tedavi eder, klorfeniramin maleat ise antihistaminiktir. İlaç 60 mg. oranında mukoza şişliklerini tedavi ederek burun tıkanıklığını azaltan psödoefedrin ihtiva etmektedir.

Katarin Forte bu özellikleri ile akut biçimde gelişen üst solunum yolları hastalıklarını tedavi eder. Çok yaygın kullanımı, katarin forte neden yasaklandı mı sorusunu gündeme getirebilir. Katarin forte eczane 2023 fiyatı 68,31 TL’dir.

Katarin Yasaklandı mı?

Grip, nezle ve soğuk algınlığının semptomik tedavisinde katarin forte sık kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca ilaç, alerjiye bağlı üst solunum yolu rahatsızlıklarında da tedavi edicidir. Balgamın atılarak öksürüğün azalmasını sağlar. Ateş düşürücü ve ağrı kesici aynı samanda da tıkanıklığı azaltıcı etkisi vardır. Katarin gibi çok sık temin edilen ve kullanılan ilaçlar halkında katarin yasaklandı mı endişesi olabilmektedir. Benzer bir soğuk algınlığı ilacının bazı serilerinde toplatılma kararı katarin neden yasak kaygılarına sebep olabilir. Bu ilaç yasaklanmamıştır ve güvenle kullanılmaya devam etmektedir.

Katarin Forte Neden Yasaklandı

Hastalar kullandıkları ilaçların güvenli olmadını talep etmektedir. Bu nedenle doktorları ya da eczacılarıyla katarin forte neren yasaklandı gibi endişelerini paylaşabilirler. Katarin yasak mı ya da katarin zararlı mı konusunda araştırma yapanlar, ilacın yasaklanmadığını görecektir.

Katarin Kapsül Neden Yasaklandı

Katarin kapsül soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürük, burun tıkanıklığı, ağrı ve ateş gibi semptomların tedavisinde etkilidir. Katarin beyaz toz içeren kapsül halinde de satılmaktadır. Katarin kapsül yasak değildir ve eczanelerden temin edilerek doktor denetiminde güvenle kullanılabilir.

Katarin ile Katarin Forte Arasındaki Fark

Katarin ve katarin forte, benzer nedenlerle kullanılan ilaçlardır. Katarin ile katarin forte arasında fark vardır. Katarin, daha düşük dozda parasetamol içerir ve daha hafif ağrı ve ateşte kullanılır. İlacın forte formunda ise parasetamol oranı yüksektir. Karatin forte daha ağır seyreden vakalar için reçete edilir. Hangi formun kullanılacağına hastalığın şiddetine göre doktor karar verir.

Katarin Yasaklandı mı?
Katarin Yasaklandı mı?

Katarin Forte Antibiyotik mi?

Antibiyotik çoğu zaman yanlış kullanılan bir ilaçtır. Antibiyotikler bakteri ve mikroplarda etkilidir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılırlar. Gribal enfeksiyonlar ise virüs kökenlidir ve hastalığın semptomik tedavisi için uygun ilaçlar antibiyotikler değildir. Katarin forte öksürük, ateş, ağrı gibi üst solunum yolları hastalıklarının semptomlarında etkilidir ve antibiyotik değildir.

Katarin Kapsül Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Katarin kapsül soğuk algınlığı kökenli boğaz ağrısını hafifletebilir. İçeriğindeki parasetamol güçlü bir ağrı kesicidir. Soğuk algınlığı semptomları arasında yer alan her tür ağrının hafiflemesinde etkilidir. Katarin günde kaç defa alınmalıdır? Katarin günlük dozu doktor tarafından hastalığın şiddetine göre belirlenir. Genel olarak ilaç günde 1 ile 3 doz arasında ve 6-8 saat ara ile alınır. İlaç günlük maksimum en çok 4 doz alınabilir. Bu konuda hastalar doktorlarının önerisine göre hareket etmelidir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.