Tiyokolşikosid Neden Yasaklandı

31.01.2024
Tiyokolşikosid Neden Yasaklandı

Tiyokolşikosid neden yasaklandı yazımızda tiyokolşikosid kortizon mu, tiyokolşikosid yasaklandi mı, tiyokolşikosid zararlı mı ve tiyokolşikosid kimler kullanamaz gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Tiyokolşikosid Yasaklandi mı

Tiyokolşikosid, ağrılı olan kas spazmlarında kullanılmaktadır. Ayrıca tiyokolşikosid kas gevşetici etkisi ile de bilinmektedir. Bunun yanında tiyokolşikosid astım ve benzeri olan solunum yolu rahatsızlıklarında bronşların genişlemesini sağlayarak solunum kolaylaştırmaktadır.

Tiyokolşikosid çocuklarda kullanımı önerilmemekle birlikte, doktor onayı olmadan kullanımından kaçınılmalıdır. Tiyokolşikosid yasaklandı mı sorusuna bakalım. Tiyokolşikosid yasaklandı mı sorusuna cevap olarak, 2015 yılı itibariyle tiyokolşikosid içeren topikal ilaçların piyasadan toplatılmasına karar verilmiştir. Bu karar 39 tane tiyokolşikosid içeren ilaç için uygulanmıştır.

Tiyokolşikosid Neden Yasaklandı

Tiyokolşikosid neden yasaklandığı ile ilgili bir takım kafa karışıklıkları bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda piyasada bulunan 39 tane tiyokolşikosid içeren ilacın toplatılmasına karar verilmiştir. Tiyokolşikosid neden yasaklandı sorusuna cevap olarak, yasaklanmadığını söylemek mümkündür. Tiyokolşikosid içeren bazı ilaçlar kaldırılmış olup, şuan için piyasada tiyokolşikosid içeren ilaçların olduğunu söyleyebiliriz.

Tiyokolşikosid Yasaklandi mı
Tiyokolşikosid Yasaklandi mı

Tiyokolşikosid Zararlı mı

Tiyokolşikosid içeren ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması önerilmez. Çünkü tiyokolşikosid bir takım kronik rahatsızlığı bulunanlarda, hamilelerde, emzirme döneminde ve çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Eğer bu özel durumlar da tiyokolşikosid kullanılması gerekiyorsa, bu mutlaka doktor tarafından verilmesi halinde olmalıdır. Tiyokolşikosid zararlı mı sorusuna da, doktor tarafından verilmiş ve doz aşımı yapılmamış ise zararlı değildir. Ancak doz aşımı yapılmış ve söylenilen süreden fazla alınmışsa zararlı olabilir.

Tiyokolşikosid Toplatıldı mı

Tiyokolşikosid içeren ilaçlar ile ilgili olarak pek çok merak edilen soru vardır. Bunlardan biri de tiyokolşikosid toplatıldı mı sorusu olmaktadır. Geçmiş yıllar içerisinde tiyokolşikosid içeren 39 tane ilacın piyasadan toplatılmasına dair bir karar verilmiştir. Bu sebeple tiyokolşikosid toplatıldı mı sorusuna cevap olarak direkt evet demek doğru olmaz. Çünkü tüm tiyokolşikosid içeren ilaçlar toplatılmamıştır, sadece 39 tane ilaç için toplatılma kararı geçerlidir.

Tiyokolşikosid Ağrı Keser mi?

Tiyokolşikosid ağrı keser mi kesmez diye merak edilmektedir. Tiyokolşikosid ağrı keser mi sorusuna cevap, evet olacaktır. Tiyokolşikosid ağrı keser. Tiyokolşikosid özellikle kas ve eklemlerde meydana gelen ve bunun yanında da pek çok ağrı da etkili olan bir ilaçtır.

Tiyokolşikosid Kimler Kullanamaz

Tiyokolşikosid herkes tarafından kullanılması önerilmeyen ve bazı ilaçların içerisinde bulunan etken maddedir. Peki tiyokolşikosid kimler kullanamaz ona bakalım. Öncelikle tiyokolşikosid içeren ilaçların bazılar 16 yaş altı ve bazıları da 18 yaş altı bireylerde kullanımı önerilmez. Tiyokolşikosid içeren ilaçların hamile kalmayı düşünenlerde, hamilelerde ve emzirenlerde kullanılması önerilmemektedir.

Tiyokolşikosid kullanmanız gerekiyorsa, mutlaka doktor tarafından verilmeli ve özellikle kronik rahatsızlıklarını da var ise bunu doktora belirtmelisiniz. Bu duruma ek olarak da yine devamlı kullandığınız bir ilacınız da varsa bu durumu da doktora söylemenizde fayda vardır.

Tiyokolşikosid Kortizon mu

Tiyokolşikosid bazı ilaçların içerisinde yer almaktadır. Tiyokolşikosid genel olarak kas gevşetici ve kaslarda meydana gelen ağrılı spazm durumlarında oldukça etkilidir. Tiyokolşikosid kortizonlu mu diye de merak edilmektedir. Ancak tiyokolşikosid kortizonlu değildir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.