İşitme Cihazı Reçetesiz Alınır mı

29.09.2023
İşitme Cihazı Reçetesiz Alınır mı

İşitme cihazı reçetesiz alınır mı yazımızda doktora gitmeden işitme cihazı alınır mı, işitme cihazı raporsuz alınır mı ve ücretsiz işitme cihazı nasıl alınır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Sağlık tüm insanlar için son derece önemli olan bir olgudur. Oysa kimi zaman hiç istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bazı sağlık sorunları doğuştan bazıları ise sonradan ortaya çıkabilir. İşitme kaybı ise bazen doğuştan ortaya çıkan bir durum iken bazen de yaşa bağlı olarak ya da yaşanan bir kaza sonrası ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda ise işitme cihazı kullanılması kaçınılmaz hale gelir.

İşitme cihazları kişilerin sağlıklı bir biçimde duyması için kulak içine yerleştirilen ve genelde dışarıdan görülmeyen çok farklı tür ve modelleri olan pille çalışan cihazlardır. Bu noktada da merak edilen pek çok olgu vardır. Bu yazıda da bu konuda merak edilen soruların yanıtları verilecektir.

İşitme Cihazı Reçetesiz Alınır mı?

Adım adım giderek işitme cihazı reçetesiz alınır mı sorusunun ilk başta yanıtını vermek gerekir ise ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da yasalar mevcuttur. Nitekim işitme cihazı alımı noktasında da kurallar kişiye özel olmadan son derece açık ve nettir. Hiçbir biçimde işitme cihazları şartlar ve koşullar ne olursa olsun reçetesiz olarak alınamaz. Çünkü işitme cihazları hassas ve kişinin kulağında olan duyma kaybının şiddetine bağlı olarak alınması gereken cihazlardır.

Doktora Gitmeden İşitme Cihazı Alınır mı?

Doktora gitmeden işitme cihazı alınır mı sorusunun yanıtı da benzer bir biçimdedir. Kişi benim işitme kaybım var diyerek medikal merkezlere giderek işitme cihazı alamaz. Bu konuda ciddi yaptırımlar vardır zira yanlış bir işitme cihazı ciddi riskler içerir ve kimi zaman hiç istenmeyen sonuçları da ortaya çıkarabilir. Yani doktora gitmeden, dahası işitme testinden geçmeden böylesi bir cihaz alınamaz. Öncesinde mutlaka kulak burun boğaz hekimi de karar vermeden önce bir işitme testi yapılır. Sonrasında karar verilir.

İşitme Cihazı Raporsuz Alınır mı?

İşitme cihazı raporsuz alınır mı noktasında yanıt üstte verilen soruya verilen yanıttan da anlaşılacağı gibi raporsuz olarak herhangi bir yerden alınamaz. Yasalar Türkiye Cumhuriyeti’nin her yerinde genç yaşlı tüm bireyler için aynıdır. Kurallar değişmez.

İşitme Cihazı Reçetesiz Satılır mı
İşitme Cihazı Reçetesiz Satılır mı

Aile Hekimi İşitme Cihazı Yazabilir mi?

Aile hekimi işitme cihazı yazabilir mi birçok insanın merak ettiği bir olgudur. Bilindiği üzere aile hekimleri her ilacı her tedavi edici ürünü yazamaz. Bu durum aile hekimleri için de geçerlidir. Küçük kırsal yerlerde sadece aile hekimi olan yerlerde bile aile hekimlerinin işitme cihazı yazma yetkisi yoktur. İşitme cihazı yazma yetkisi sadece kulak burun boğaz hekimlerine aittir. Başka doktorlar da yazamaz.

Ücretsiz İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Ücretsiz işitme cihazı nasıl alınır sorusunun yanıtı şöyle verilebilir: Öncelikli olarak bir işitme testinden geçilir ve cihaz kullanılması gerektiğine karar verilir. Sonra tam teşekküllü olan bir hastanede sağlık kontrolünden geçilmesi ve heyet raporu alınması gerekir. Elbette bu işlemler devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, şehir hastaneleri ya da SGK anlaşmalı olan sağlık kurumları ile yapıldığında ve kişinin bir sosyal güvencesi olduğunda gerçekleşir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.