Poligor Yasaklandı mı

05.11.2023
Poligor Yasaklandı mı

Poligor yasaklandı mı yazımızda poligor nedir ne işe yarar, poligor neden yasaklandı, poligor satın al ve poligor 1 lt fiyatı 2023 gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Tarımsal sahada böcek gibi zararlılarla mücadele önemli bir konudur.

Tarımsal ürünlere zarar veren böceklerin larva halindeyken öldürülerek tarım arazilerinin kurtarılması için insektisit türü ilaçlar oldukça yaygın kullanılır. Ancak bu tür ilaçların insan sağlığını ve hedefte olmayan ürünleri tehdit eden boyutları, sıklıkla tartışma konusu haline gelmektedir. Bu nedenle poligon yasaklandı mı şeklinde sorular tarım sektöründe sıklıkla araştırılan konular arasında bulunur.

Poligor Nedir Ne İşe Yarar?

Poligor bir böcek zehiridir. Aromatik hidro karbon, keton, dimethoate ihtiva etmektedir. Güçlü bir insektisit olarak organik fosfor içerir. Etken maddelerinden biri olan dimetoad, akarisit etkiye sahiptir. Kavaklarda küçük teke böceği poligorun önemli kullanım alanlarındandır. Poligor kullanıldığı yerler arasında elmada yaprak biti, pamuklu bit, ağaç sarıkıurdu, armut kaplanıdır.

Şeftaliyi hasta eden pamuklu bit, zeytinde görülen zeytin sineği, zeytin kırlangıç böceği gibi zararlıların yok edilmesinde de poligor etkilidir. Ayrıca bu ilaç çeşitli meyve ağaçlarına dadanan fidan dipkurtları ile mücadelede de kullanılır. Antepfıstığını çökerten meyve iç kurdu, güve, şıralı zenk, göz kurdu, pisillid zararlılarının hasata zarar vermesini önler.

Poligor yasaklandı mı?

Pestisit ürünler son yılların en çok tartışılan konularından biridir. Poligor yasaklandı mı sorusu, tarımda kullanılan böcek ilaçlarının insan sağlığına olumsuz dönüşleri olduğuna dair paylaşımlar nedeniyle popüler bir konu halimi almıştır. Tarımsal ilaç kullanılan ürünleri tüketmekle ilgili gıdaların sağlığı tehdit ettiğine ve kanser riski gibi ciddi tehditler taşıdığına dair açıklamalar, duyarlı kesimleri tedirgin etmektedir. Poligor, bitki koruma ürünüdür.

Pamuklu bitler, türe özgü sinekler, böcek gibi zararlı mikroorganizmalara karşı bitkiyi korur. Kimyasal özellikleri nedeniyle solunması, yutulması ve cilt teması bireylerde toksik etki yaratabilecek bir ilaçtır. Evde kullanımı son derece tehlikelidir, bu nedenle denenmemelidir. Poligor uygulaması sırasında dikkatli davranılmalıdır. Arılara zarar verdiği için üreme zamanlarında kullanılmamalıdır. Ayrıca uygulama bölgesine bir hafta süresince insan ve hayvan girmemelidir.

Poligor Neden Yasaklandı
Poligor Neden Yasaklandı

Poligor Neden Yasaklandı

Tarım ilaçlarının tehlikeleri ve zararları ayrı bir mücadele konusudur. Tarımsal sahada kullanılan zararlılarla mücadele yollarının sofralarda insan sağlığını tehdit ettiği yönünde görüşler popülerlik kazanmaktadır. Bu nedenle poligor yasak mı gibi sorular merak edilebilir. Tarımsal ilaçlara zaman zaman yasaklar gelmektedir. Poligor kullanımda olan bir üründür.

Pestisit etken maddeli tarım ürünlerine karşı dikkatli olunmalı, uygulamada ve uygulama sonrasında tedbirler elden bırakılmamalıdır. Poligor ilacının etken maddesi dimethoite için 2021 senesinde yasaklama kararı getirilmiş ancak dimethoite de dahil Bakanlık tarafından yasaklanan bazı etken maddelerin kullanımı alternatifi bulunmadığından uzatılmıştır.

Poligor Satın Al

Bitki koruma ürünü ve böcek ilacı Poligor almak için ilacı üreten firmaların kataloglarından yararlanılabilir. Ürün online sitelerden firmalarla irtibata geçerek temin edilebilir.

Poligor 1 lt Fiyatı 2023

Poligor 1 lt. fiyatı 2023 konusunda firmadan bilgi talep edilebilir. Ürünü temin etmek isteyenler firmalarla irtibat kurarak fiyat teklifi de alabilmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.