Yasmin Hap Reçetesiz Alınır mı

04.11.2023
Yasmin Hap Reçetesiz Alınır mı

Yasmin hap reçetesiz alınır mı yazımızda yasmin ilaç reçeteli mi, yasmin doğum kontrol hapı reçetesiz alınır mı, yasmin devlet karşılıyor mu ve yasmin hapı kilo yapar mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Yasmin İlaç Reçeteli mi

Doğum kontrol hapı grubunda yer alan ilaçlardan biri olan yasmin ilacı gebeliğin önlenmesi amacı ile alınır. İlacın içerisinde progesteron ve östrojen hormonları bulunur. Ağız yoluyla alınan yasmin ilacı vücutta sivilce, su tutulması ve ciltte yağlanma gibi şikayetleri olan kadınlar tarafından da kullanılır. Yasmin ilacı reçeteli mi diye bakıldığında ilaç için reçete olması gerektiği görülür. Bunun en önemli nedenlerinden biri içerisinde farklı hormonların bulunmasıdır.

Yasmin Hap Reçetesiz Alınır mı?

Düzenli olarak kullanılması gereken yasmin hapı günde bir kere kullanılır. İlacın her gün aynı saatte alınması önemlidir. Geçmiş dönemlerde inme ya da kalp krizi geçirmek, vücudun herhangi bir bölgesinde kan pıhtısı yaşanması ya da geçici istemik atak ya da mini felç geçirmek yasmin hapı kullanımı için risk oluşturacaktır. Uygun görülen kişiler için yasmin hap reçetesiz alınır mı sorusunun cevabı merak konusudur. Ancak bu sorunun yanıtı hayır olacaktır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır mı?

Beyaz reçete ile satışı yapılan yasmin doğum kontrol hapı dikkatli şekilde kullanılmalıdır. İlacı kullanmaya başlamadan önce sağlık geçmişinin eksiksiz şekilde doktora anlatılması gerekir. Her kadının bünyesine aynı etkiyi göstermeyen bu ilaçlar için hastalar düzenli olarak muayene olmalıdır. Yasmin doğum kontrol hapı reçetesiz satılır mı diye araştırıldığında ilacın sadece reçeteli olarak verildiği görülecektir.

Yasmin Devlet Karşılıyor mu

Yapılan düzenleme ile birlikte doğum kontrol ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde pasif ilaç kategorisinde yer alır. Yasmin devlet ödüyor mu diye bakıldığında bu düzenlemeye göre ödeme yapılmadığı görülecektir. Eczanelerden satın alınan kutu içerisinde 21 adet hap vardır. Bu kutu bitirildikten sonra hapın kullanımına bir hafta ara verilir. Genelde bu süre regl dönemine denk gelir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır mı?
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Reçetesiz Satılır mı?

Yasmin Kaç Günde Adet Yapar?

Yasmin ilacının faydalı olabilmesi için kullanma talimatlarına birebir uymak gerekir. İlaç bir kutu bittikten sonra yedi günlük ara verilir. Yasmin kaç günde adet yapar diye bakıldığında bu yedi günlük süre içinde adet kanamasının gerçekleştiği görülür. Bazen son haplar kullanılırken de adet kanamasının görülme olasılığı vardır. Doğum kontrol hapının kullanımı bırakıldığı anda gebelik görülme riski de ortaya çıkacaktır. Kullanım süresince buna dikkat etmek gerekir.

Yasmin Hapı Kilo Yapar mı?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların büyük bir kısmında iştah artışı meydana gelir. Yasmin hapı kilo yapar mı diye bakıldığında iştah artışı ile birlikte kilo alımının yaşandığı görülür. Buna göre ilacın kiloya direkt etkisi yoktur. Fazla yemek yendiği için kilo alımı meydana gelebilir. Yasmin ve benzeri doğum kontrol haplarının doğrudan kilo aldırdığına dair herhangi bir somu veri bulunmaz. Kilo artışını tetikleme yasmin ilacının istenmeyen yan etkileri arasında yer alır. Ruh halinde değişiklikler, karın ağrısı, mide bulantısı ve baş ağrısı da bu etkiler arasındadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.