Depakin Neden Yasaklandı

29.11.2023
Depakin Neden Yasaklandı

Depakin neden yasaklandı yazımızda depakin el titremesi yapar mı, depakin nedir psikiyatri, depakin yasaklandı mı, depakin zararları nelerdir ve depakin bağımlılık yapar mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Depakin Nedir Psikiyatri

Depakin sara (epilepsi) rahatsızlığında kullanılmaktan olan bir ilaçtır. Depakin epilepsi (sara) rahatsızlığının pek çok türünde de etkili olan bir ilaçtır. Depakin antiepileptikler grubunda yer alan bir ilaçtır. Depakin sadece epilepsi rahatsızlığında kullanılan bir ilaç değildir. Aynı zamanda psikiyatri alanında da kullanılmaktadır.

Depakin bipolar bozukluklara bağlı gelişen taşkınlık nöbetlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedaviden olumlu cevap alınan hastalarda da sürdürüm tedavisi olarak devam edilir. Depakin içeriğinde bulunan sodyum valproat sayesinde beyinde sakinleştirme etkisi yapmaktadır. Depakin tablet şeklindedir ve ağızdan alınarak kullanılmaktadır.

Depakin Yasaklandı mı

Depakin doktorun gerekli gördüğü hastalara reçete edilerek verilen bir ilaçtır. Depakin kafaya göre alınıp kullanılacak bir ilaç değildir. Depakin yasaklandı mı sorusuna cevap hayır olacaktır. Depakin yasaklanmamıştır. Depakin eczanelerde satışı olan bir ilaçtır.

Depakin Neden Yasaklandı

Depakin ülkemizde satışı olan ve sadece eczanelerde satılan bir ilaçtır. Depakin ilacın yasaklanması ile ilgili haberler çıkmaktadır. Şuan için böyle bir durum söz konusu değildir. Depakin yasaklanmış bir ilaç değildir. Ancak hamilelerde Depakin kullanımı bebeğin gelişimi açısından riskli olabileceği için kullanılması önerilmez. Bu durum sebebi ile de bazı ülkelerde depakin ilacın yasaklanması savunulmaktadır.

Depakin Zararları Nelerdir

Depakin ilacın bir takım ciddi yan etkileri vardır. Depakin pankreas ve karaciğer hasarına neden olabilir. Ciddi alerjik reaksiyonlara ve deri hastalıklarına sebebiyet verebilir. Depakin kanda eozinofil seviyesini arttırarak tüm vücudu etkileyen hastalıklara (zatürre, böbrek iltihabı, kalp zarı iltihabı, karaciğer iltihabı ve kalp kası iltihabı gibi) neden olabilir.

Depakin ilacın saymış olduğumuz zararları seyrek olarak görülse de dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca depakin anne karnındaki bebek için de ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sebeple hamile iken kullanılması tavsiye edilmez.

Depakin Zeka Geriliği Yapar mı

Depakin kullanan kişilerde bellek bozuklukları ve zihin karışıklıkları olabilir. Ancak depakin zeka geriliği yapmaz. Sadece hamile kişilerde depakin kullanımına devam edildiğinde bebekte zeka geriliği olabilir. Depakin ilacın hamilelikte kullanımının bebeklere çok fazla zararı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple depakin ilacın hamilelikte kullanılması bebek için ciddi sorunlar meydana getirir.

Depakin Bağımlılık Yapar mı

Depakin ilacın bağımlılık yapıp yapmayacağı merak edilmektedir. Depakin bağımlılık yapar mı sorusuna cevap hayır olacaktır. Depakin bağımlılık yapmaz. Depakin doktor tarafından belirlenen dozda kullanılmalıdır. Kafaya göre depakin dozları arttırılmamalı ve bırakılmamalıdır. Depakin ilacı ne zaman bırakacağınıza da doktor karar verecektir.

Depakin Yerine Ne Kullanılabilir

Depakin duygudurum düzenleyici ilaç grubunda yer almaktadır. Duydurum düzenleyici ilaçlar nelerdir diye bakalım.

  • Lityum *Antiepileptikler ;
  • Lamotrijin (lamictal, pinral)
  • Okskarbazepin (trileptal)
  • Karbamazepin (tegretol)
  • Valproik asit/ sodyum valproat ( depakin, depalex)

Bu saydığımız grupta yer alan ilaçlar duygudurum düzenleyici ilaçlardır. Ancak depakin yerine bunlardan hangisinin kullanılacağı kararı doktora aittir.

Depakin El Titremesi Yapar mı

Depakin ilacın çok yaygın görülen yan etkilerinde titremeye neden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple depakin ellerde titreme yapar mı sorusuna cevap, evet olacaktır. Depakin ellerde titreme yapar.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.