Depo-provera Neden Yasaklandı

09.02.2024
Depo-provera Neden Yasaklandı

Depo-provera doğum kontrolünde oldukça etkili iğnelerden biridir. Kadınların hamile kalmamak adına yaptırdıkları iğne aile planlamasından önemli rol oynamaktadır. Depo-provera yasaklandı mı sıklıkla sorulan sorular arasındadır.

Gebelikten korunmak için yaptırılan bu iğne son zamanlarda eczanelerde bulunamamaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde yasaklanan Depo-provera ülkemizde de artık çok kısıtlı olarak bulunmaktadır. Üç aylık bir koruma avantajı sağlayan iğne çiftlerin korunaklı ilişki yaşamalarına neden olmaktadır.

Depo-Provera Yasaklandı mı

Depo-provera yasaklandı mı doğum kontrolünü bu iğneyle sağlayanlar için merak konusudur. Bilindiği gibi her ilacın olumlu yanları olduğu gibi olumsuz etkileri de mevcuttur. Hamile kalmak istemeyen kişiler Depo-provera ile üç ay boyunca korunabilmek avantajına sahip olabilmekteydi. Ancak iğnenin yasaklanması ile birlikte kullanım giderek düşmektedir. Üç aylık iğneler ile hamilelikten korunmak isteyen kişiler Depo-provera muadili olabilecek iğneleri tercih edebilirler.

Depo-provera Neden Yasaklandı

Hamilelikten korunmak için yapılan iğneler oldukça pratik ve etkilidir. Depo-provera neden yasaklandı iğneyi kullanan kişiler tarafından merak edilmektedir. İğne çocuk isteyen kişiler için büyük kolaylık sağlasa da yapılan araştırma sonucunda kadınlara olumsuz yan etki yaptığı gözlemlenmiştir. Üç aylık korunma sağlayan Depo-provera kemik erimesine yol açabilmektedir. Bununla birlikte bu iğneler meme kanser yapma olasılığı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple pek çok ülkede üç ay süre ile gebelikten koruyan Depo-provera yasaklanmıştır.

Depo Provera Ne Zaman Kullanılır

Depo Provera ne zaman kullanılır kullanan kişiler için önemli bir sorudur. Depo-provera yasaklansa da çok sınırlı olarak satışı yapılabilmektedir. Depo- provera regl başlangıcından itibaren beş gün boyunca uygulanmaktadır. Üç aylık süre ile hamilelikten koruyan iğne on iki hafta da bir kalçadan ya da koldan yapılabilmektedir.

Elbette ki bazı kişiler doğum olduktan sonra hamilelikten korunmak isteyebilir. Anne emzirmiyorsa doğum sonrası ilk beş gün iğne vurulabilir. Doğru zamanlama ile yapılan iğneler etkili bir şekilde gebelikten korumaktadır. Bu sayede çiftler tedirginlik yaşamadan cinsel birliktelik yaşayabilmektedir. Depo-provera kadın doğum doktorlarınca programlanarak kişilere uygulanmalıdır.

Depo-Provera Yasaklandı mı
Depo-Provera Yasaklandı mı

Depo Provera Kimler Kullanamaz

Depo Provera kimler kullanamaz önemli sorudur. İlacın etken maddesi olan Medroksiprogesteron asetata alerjisi olan kişiler bu iğneyi olamaz. Bununla birlikte hamile kalmak isteyenler veya hamile olanlar bu iğneyi olamazlar. Meme kanseri veya üreme organlarına ilişkin kanser tanınız bulunuyorsa Depo-provera iğnesini kullanamazsınız. Rahimde teşhis edilemeyen bir kanama söz konusu olan kişiler bu doğum kontrolünü uygulayamaz. Karaciğer sorunu olan kadınlar Depo provera iğnesini kullanamaz. Elbette ki ergenlik dönemine girmeyen kızlar için bu iğne kesinlikle uygulanamaz.

Depo Provera Adeti Etkiler mi?

Depo Provera adeti etkiler mi hormonlar açısından çok önemlidir. Depo provera iğnesi adet düzensizliği yapan korunma yöntemlerindendir. Hamile kalmamak adına kullanılan iğne ilk sene içinde ara kanamalara ve lekelenmelere yol açmaktadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.