Ölen Birinin E-Devlet Hesabı Kapanır mı

16.11.2023
Ölen Birinin E-Devlet Hesabı Kapanır mı

Ölen birinin e-devlet hesabı kapanır mı yazımızda ölen birinin e-devlet hesabı ne olur, ölen birinin e-devlet şifresi nasıl alınır, e-nabız ve e-devlet aynı mı ve ölen kişinin e-devleti silinir mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Ölen Birinin E-Devlet Hesabı Kapanır mı

Bir insan vefat ettikten sonra yakınları ölen kişiye ait işlemleri resmi kurumlara giderek ve sırada bekleyerek boşuna vakit harcamak yerine, ölen kişiye ait e-Devlet hesabından şifre oluşturarak oturduğu yerden çok kısa bir sürede işlemleri halletmek isteyebilir.

Bu noktada, Ölen birinin e-Devlet hesabı kapanır mı? sorusunun yanıtı çok fazla araştırılmaktadır. Ancak ölen bir kişiye ait e-Devlet hesabı için şifre tanımlaması yapılması imkansızdır. Bu şifre tanımlamasını PTT’den yapmanın olasılığı da yoktur. Çünkü bir kişi vefat ettiği zaman e-Devlet sayfaları otomatik olarak kapatılmaktadır. Yakınları, vefat eden kişinin e-Devlet şifresini bilse bile aktif bir hesaba veya sayfaya erişimi imkansızdır.

Ölen Birinin e-Devlet Hesabı Ne Olur?

Yakınları vefat eden insanlar, sonradan herhangi bir mağduriyet yaşamamak için ölen birinin e devlet hesabı ne olur? sorusunun yanıtını aramaktadır. Günümüzde banka, tapu dahil bütün mali işlemler e-Devlet üzerinden verilen onaylarla yapılabildiğinden bu sorunun yanıtı vefat eden kişinin mirasçıları açısından büyük önem taşımaktadır.

Çünkü mirasçılar, kendilerine miras bırakan kişinin borçlarından da şahsen ve müteselsilen mesul kabul edilmektedirler. Vefat eden birinin e-Devlet hesabı, ölüm tarihinin girildiği gün ve saatte otomatik olarak kapandığı için kendi yakınları şifresini bilse dahi ölen kişinin e-Devlet hesabına girerek herhangi bir işlem yapamazlar.

Ölen Birinin e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Vefat eden bir kişinin yakınları, ölen kişinin e-Devlet şifresi hakkında bilgi sahibi değillerse, ölen kişiye e-Devlet şifresi tanımlayarak veraset dahil bütün işlemleri e-Devlet üzerinden rahatlıkla yapma yolunu tercih edebilirler. Ancak vefat eden bir kişi için e-Devlet şifresi tanımlamasının yapılması imkansızdır.

Çünkü vefat eden kişinin mirasçılarının herhangi bir mağduriyete maruz kalmaması için ölen kişinin e-Devlet hesabı otomatik olarak kapatılmaktadır. Bu nedenle de ölen kişinin yakınları, veraset işlemleri dahil ölen kişiye ait tüm işlemleri resmi kurumlara ya da ilgili yerlere giderek kimliklerini ve mirasçı belgelerini ibraz edip yapmak zorundadır.

Ölen Kişinin e-Devleti Silinir mi?

Bir kişi öldüğü zaman ölüm belgesi resmi kayıtlara geçtiği anda ölen kişinin e-Devlet hesabı silinmektedir. Ayrıca şunun da bilinmesinde fayda var ki bir kişi vefat ettiği zaman vefatı resmi kayıtlara geçtiği anda sadece e-Devlet hesabı değil, resmi kurumlar tarafından tanımlı olan tüm hesapları kapatılır.

Bu nedenle de yakınları ölen kişinin T.C. kimlik numarasıyla sorgulama yaptığı zaman vefat eden kişiye ait tanımlı bir e-Devlet hesabı bulamaz. Bu duruma vefat eden kişinin yakınları, hiç değilse 1 ay süre tanınsa diyerek tepki gösterse de bunun kendi güvenlikleri için yapılan bir işlem olduğunu bilmelidirler.

E-Nabız ve e-Devlet Aynı mı?

Sağlık Bakanlığının, Kişisel Sağlık Sistemi uygulaması olan e-Nabız sisteminin, e-Devlet sistemiyle aynı olup olmadığı da çok fazla merak edilmektedir. e-Nabız sistemi ile e-Devlet sistemi birbirinden tamamen farklı sistemlerdir. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın yaygın olarak kullanılan uygulaması e-Nabız sistemi, e-Devlet sistemine entegre edilerek e-Devlet sistemi üzerinden de e-Nabız sistemine erişim sağlanmıştır.

Bu sayede vatandaşların tüm sağlık bilgilerini kolaylıkla yönetebilmesi ve tıbbi özgeçmişine rahatlıkla erişebilmesi hedeflenmektedir. Vatandaşlar, muayene, tedavi ve tetkik bilgileri dahil tüm tıbbi özgeçmişine e-Devlet üzerinden e-Nabız sistemine giriş yaparak ulaşabilirler.

E-Devlet Üzerinden e-Nabız Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden e-Nabız sistemine giriş yapmak için e-Devlet şifresi, e-İmza ya da Mobil İmzaya gereksinim vardır. Bu üçünden herhangi biri kullanılarak T.C. kimlik numarasıyla birlikte e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna e-Nabız yazılarak e-Nabız sistemine rahatlıkla ulaşılıp işlem yapılabilir veya tıbbi geçmiş öyküsüne bakılabilir.

E-Devlet sistemine giriş için şifresi olmayanlar ise Sağlık Bakanlığına bağlı olan Aile Hekimliğine cep telefon numarasını kaydettirdikten sonra cep telefonlarına kısa mesaj yoluyla gelecek tek kullanımlık erişim koduyla e-Nabız sistemine giriş yaparak işlemlerini yapabilir veya tıbbi özgeçmişlerini inceleyebilirler.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.