10 Yıldır Prozac Kullanıyorum

18.11.2023
10 Yıldır Prozac Kullanıyorum

10 Yıldır prozac kullanıyorum yazımızda prozac kaç yıl kullanılır, prozac hangi hastalıklara iyi gelir ve prozac 20 mg bağımlılık yapar mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

10 Yıldır Prozac Kullanıyorum

Oldukça etkili bir ilaç olan prozac depresyon tedavisi için yaygın olarak kullanılır. Diğer antidepresanlar ile karşılaştırıldığında bu ilaç daha az yan etkiye sahiptir. Genellikle prozac obsesif kompulsif bozukluk hali olan hastalar için faydalıdır. Günde bir kapsül kullanımı tedavi için işe yarar.

İçeriği yoğun olduğundan dolayı prozac çocukların ve ergenlerin kullanması için uygun değildir. Anksiyeteyi de tedavi etmek için önerilen ilaç en az altı aylık süre için verilir. 10 yıllık prozac kullanıyorum diyenlerin yorumları incelendiğinde ilacın işe yarar etkilerinin fazla olduğu görülecektir.

Prozac Kaç Sene Kullanılır?

Son yıllarda kullanımı daha da artan prozac temel olarak psikolojik problemlerin tedavi edilmesinde etkilidir. Prozac kaç sene kullanılır diye araştırıldığında bu sürenin doktor tarafından yapılacak muayeneye göre belirlendiği görülür. Her hastanın kullanım süresi birbiriyle aynı olmayacaktır. Bu ilaç her hasta için uygun olmayabilir. Dolayısıyla her depresyon tedavisine verilmeyecektir. İlacın alımına ve kullanımına ekstra dikkat etmek gerekir. Doktorun verdiği ölçüde ve reçete edilen şekilde kullanmak ilacın faydalı etkileri açısından önemlidir.

Prozac Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Prozac denildiğinde genellikle akla ilk gelen hastalık depresyondur. Prozac hangi hastalıklara iyi gelir diye araştırıldığında depresyon haricinde ilacın intihara meyilli olma, duygu durum bozuklukları, takıntı hastalığı, aşırı yeme ve sonrasında kusarak çıkarma, adet dönemi öncesinde yaşanan gerginlik gibi durumlara karşı faydalı olduğu görülür.

Kapsül şeklinde olan bu ilaç doğrudan beyindeki serotonin hormonuna etki eder. Belirtilen hastalıklara sahip olan kişilerin vücutlarındaki serotonin hormonu seviyesi düşüktür. Prozac sayesinde bu hormon seviyesinin dengelenmesi sağlanır. Söz konusu hastalık belirtilerinden kurtulabilmek için ilacın en az birkaç ay boyunca kullanılması tavsiye edilir.

Prozac 20 Mg Bağımlılık Yapar mı?
Prozac 20 Mg Bağımlılık Yapar mı?

Prozac 20 Mg Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresan ilaç grubunda yer alan prozac doğrudan beyne etki eden içeriğe sahiptir. Bu tür ilaçların kullanılması ve bırakılması mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Etkili bir ilaç olduğundan dolayı prozac 20 mg bağımlılık yapar mı sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Ancak ilaç hakkında araştırma yapıldığında bağımlılık yapmadığı görülecektir.

Prozac Birden Kesilirse Ne Olur?

İlacın bilinçsiz şekilde aniden bırakılması halinde baş ağrısı, yorgunluk, dengesiz yürüme ve baş dönmesi gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Prozac birden kesilirse ne olur diye araştırıldığında günlük hayatı olumsuz etkileyecek rahatsızlıkların oluştuğu görülecektir. İstenmeyen durumların ortaya çıkmaması için prozac kullanırken alkol alımından kaçınmak gerekir. Tercihe bağlı olarak ilaç yemekten ayrı ya da yemekle birlikte alınabilir.

Prozac ile ilgili merak edilen noktalar olduğunda eczacıya ya da doktora danışılabilir. Özellikle ilaç kullanım döneminde hamile olduğunu fark edenlerin vakit kaybetmeden doktora danışmaları gerekir. Prozac ve benzer ilaçlar kişilerin karar verme yeteneğini doğrudan etkiler. Bu nedenle ilacı kullananların araç ve makine kullanımları tavsiye edilmez.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.