Beloc Kullanmazsam Ne Olur

10.10.2023
Beloc Kullanmazsam Ne Olur

Beloc kullanmazsam ne olur yazımızda beloc zararları nelerdir, beloc birden kesilir mi ve beloc unutulursa ne olur gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Beloc Kullanmazsam Ne Olur

İçerisinde metoprolol ve beta blokerlar bulunan beloc anormal kalp ritimlerinin tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Bu ilaç kalp atımlarının yavaşlaması, tansiyonun düşürülmesi, kalpteki ritim bozuklarının önlenmesi ve tedavisi gibi etkilere sahiptir. Piyasada tablet ve çözelti şeklinde satışı yapılır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaç kalbin üzerindeki zorlamanın azalmasını sağlar. İlacın bırakılması da kademeli şekilde olur ve nasıl alınacağını doktor belirtir.

Eğer beloc tedavisi birden kesilirse hastalarda ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Beloc kullanmazsam ne olur diye bakıldığında hastalardaki ilk yan etkilerden birinin yorgunluk hissi olduğu görülür. Nefes darlığı, ishal ya da kabızlık, kusma ve bulantı, karın ağrısı, ayaklarda ve ellerde soğukluk, nabızda yavaşlama, baş dönmesi ve sersemlik, çarpıntı ve baş ağrısı ortaya çıkacak diğer durumlar arasındadır.

Beloc Zararları Nelerdir?

İlaçların yanlış, düşük ya da yüksek dozda kullanılmaları vücutta istenmeyen etkilere yol açabilir. Beloc zararları nelerdir diye araştırıldığında kalp atımının yoğun hissedilmesi, ayaklarda şişme, kalp atışında düşüş ve düzensizlik, huzursuzluk, zihinsel düzensizlik, hava yollarında daralma, kalp durması gibi durumlara yol açtığı görülür.

İlacın istenmeyen etkilerini önlemek için hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğini önceden belirlemek gerekir. Tedavi edilmemiş hipertansiyon, metabolik asidozlu hastalar, ikinci ya da üçüncü derece kalp bloğu olanlar, şiddetli periferik arter dolaşım bozukluğu bulunanlar, istirahat kalp hızı tedaviden önce dakikada 45 atıştan az olanlar, aşikar kalp yetmezliği ya da kardiyojenik şok durumunun varlığı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Beloc Birden Kesilir mi?

İlaçların artış ve azalışları doktor tarafından yapılır. Beloc birden kesilir mi diye araştırıldığında aniden bırakmanın tehlikeli olduğu görülür. Bu tür durumlarda yan etki görülme olasılığı son derece yüksektir. Yetişkinler için günlük tavsiye edilen doz miktarı genellikle aynı değildir. Buna göre çarpıntılar için günde bir kere 100 mg, migren ataklarının önlenmesi için günde 100 – 200 mg, hipertansiyon için günlük tek seferde 50 – 100 mg, kalp krizinin ardından başlangıç dozu günlük 12.5- 25 mg olarak belirlenir. Günlük kullanılabilecek en fazla doz miktarı 200 mg olarak belirlenir.

Beloc Unutulursa Ne Olur?
Beloc Unutulursa Ne Olur?

Beloc Unutulursa Ne Olur?

Düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişiler bir dozu almayı unuttuklarında bir sonraki seferde aynı ilacı çift olarak içmeyi deneyebilirler. Ancak bu tür durumlar çoğunlukla tavsiye edilmez ve ilaca kalınan yerden devam edilir. Beloc unutulursa ne olur diye araştırıldığında aynı şekilde unutulan dozların dengelenmesi için çift doz alınmaması gerekir.

Genel kullanım şekli günde bir kere olan ilaç hastada yaklaşık yirmi dört saat boyunca etkisini gösterir. Tavsiye edilen beloc kullanım zamanı sabahları olacak şekildedir. İlacın doğru kullanım bilgileri doktor ve eczacı tarafından da verilir. Ayrıca beloc prospektüs bilgilerinde nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler detaylı şekilde yer alır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.