Gonal F Reçetesiz Alınır mı

20.10.2023
Gonal F Reçetesiz Alınır mı

Gonal f reçetesiz alınır mı yazımızda gonal-f kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, gonal f adetin kaçıncı günü başlanır ve gonal f reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Gonal f deri altına uygulanan enfeksiyonluk çözeltidir. Etkin maddelerinden Follitropin alfa gonadotropinler ailesi içinde sayılan bir hormondur.

Bu hormon üreme ve yumurtlama fonksiyonları ile ilişkili olduğundan gonal f reçetesiz satılır mı sorusu merak edilebilir. Ayrıca ilacın raporsuz oldukça maliyetli olması ve bazı platformlarda kullanıcıların tedavilerinden kalan enjeksiyonlar için satış ilanı vermiş olması gonal f reçetesiz alınır mı sorusunu da akla getirmektedir. Hastalar, bilinçli davranmalı ve bu tür ilanlara karşı dikkatli olmalıdır.

Gonal F Reçetesiz Alınır mı?

Gonal f Folikül Uyarıcı Hormonlar arasında yer almaktadır. Kadının üreme ve yumurtlama sistemi ile ilişkilidir. Buradan anlaşılacağı üzere bu enjeksiyon kadında yumurtlamaya yardımcı olmak amacıyla tedavi edicidir. Ayrıca erkeklerde hormon yetersizliğine bağlı kısırlık vakalarında hCG ile bir arada kombine edilir. Bununla birlikte tüp bebek tedavisinde kadında folikül gelişmesine yardımcı olmak amacıyla da gonal f kullanılabilir.

İlacın bir başka endikasyonu ise hipofiz bezi tarafından çok düşük düzeyde üreme hormonu salgılandığı durumlarda çeşitli ilaçlarla birlikte yumurtlamanın sağlanmasıdır. Gonal f hangi hekim yazar konusuna bakacak olursak; bu iğne kadın doğum uzmanları tarafından reçete edilebilir. Gonal f reçetesiz satılır mı konusunda araştırma yapmak isteyenler bu iğnenin reçeteli satıldığını görecektir. İlaç aynı zamanda raporlu olarak da verilmektedir.

Gonal F Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Gonal F kullanımında detaylar ve uygun doz hastanın doktoru tarafından verilecektir. Gonal F adetin kaçıncı günü başlanacağı hastanın durumuna göre belirlenir. Bazı hastalar adet görmüyor olabilirler. Bu durumda genellikle doktorlar hastaya uygun günü belirlemektedir. Düzensiz adet vakalarında adet döneminin ilk 7 günü tedavi için uygun kabul edilmektedir. Gonal F’ nin tüp bebek tedavisinde kullanımı, Gonal F adetin kaçıncı günü başlanır sorusunun cevabını etkileyecektir. Çoğul folikül gelişimini sağlamak için yımurtalık uyarısı yapılacaksa Gonal f tedavinin 2 veya 3. Gününde başlatılır.

Gonal F Reçetesiz Satılır mı
Gonal F Reçetesiz Satılır mı

Gonal F Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gonal f tedavi süresi vakaya göre değişiklik gösterecektir. Doktor, iğneye yanıt alınana dek tedaviyi sürdürecektir. Gonal f tedavisi ne kadar sürer:

  • Yumurtlaması olmayan veya hiç adet görmeyen kadınlarda gonal f tedavisinin 4. haftasının sonunda tedavi yanıt vermemişse tedavi döngüsü bir süre kesilir. Bu durumda ikinci tedavi döngüsüne daha yüksek dozla başlanır.
  • Agonist tedavisi uygulanan vakalarda, genellikle Gonal f uygulama süresi bir haftadır.
  • Yardımla üreme teknolojilerinde, çoğul falikül gelişimini sağlamak için yumurtalıklar uyarılmışsa; gonal f yeterli falikül gelişimi sağlanıncaya dek sürdürülür.
  • Erkeklerde gonal f tedavisi çoğunlukla farklı ilaçlarla birlikte 4 aydan 18 aya dek sürebilmektedir.
  • Adet görmeyen ve yumurtlaması olmayan aynı zamanda FSH, LH yetersizliği bulunan kadınların gonal f tedavisi 5 haftaya dek sürmektedir. Beş hafta sonunda yumurtalıklarda beklenen yanıt gözlenmezse tedavi durdurularak yeni tedavi döngüsü için doz arttırılır.

Gonal-f Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gonal f hastaların göbek deliğinin iki parmak kadar aşağısında bir bölgeye acısız biçimde kolayca uygulayabilecekleri bir iğnedir. Tedavi öncesinde doktorun ve sağlık çalışanlarının talimatları iyi dinlenmelidir. Gonal f kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında dozajı doktorun önerdiği biçimde doğru ayarlamak da önemlidir. Bu tedavide iğnenin tam saatinde yapılması da oldukça önemlidir. Enjeksiyonların 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.