İmidacloprid Yasaklandı mı

11.02.2024
İmidacloprid Yasaklandı mı

İmidacloprid yasaklandı mı birçok çiftçi tarafından merak edilen bir sorudur. İmidacloprid tarımda böcek öldürücü olarak işlev sağlayan bir ilaçtır. İmidacloprid sebze ve meyveleri korumak amacı ile kullanımı oldukça sık yapılan bir ilaçtır. Ancak 07.03.2019 bu ilacın özellikle arılara zarar verdiği ve arılar aracılığı ile kovanlara taşındığı tespit edilmiş ürünün dikkatli olarak kullanılması yönünde uyarı verilmiştir.

31. 08.2023 yılında İmidacloprid İthalatı sonlandırılmıştır. İmidacloprid imalatına ise 15.11.2023’te tamamen durdurulmuştur. İmidacloprid birçok çiftçinin elinde olduğundan 2024 ve 2025 seneleri itibari ile kullanılabilir. Ancak bu tarihler arasında ilacın kullanımı tamamen sonlandırılması gerekmektedir.

İmidacloprid yasaklandı mı?

İmidacloprid yasaklandı mı merak eden bir konudur. Çünkü hala İmidacloprid kullanımı yapan çiftçiler bulunmaktadır. İmidacloprid böcek ilacı doğamıza faydalı olan arı ve benzeri polen taşıyıcı hayvanlar için çok zararlıdır. Ayrıca taşıyıcı olduklarında tohum odaklı bir zehri diğer bitkilere ve su kaynaklarına taşımaktadır. Özellikle bal kovanlarına bu zehirlerin taşınması hem hayvan hem de insan sağlığına büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple 2025 sonuna kadar ilacın kullanımı çiftçiler tarafından sonlandırılması Tarım ve Orman Bakanlığınca bildirilmiştir.

İmidacloprid Ne İçin Kullanılır?

İmidacloprid ne için kullanılır sorusu sıklıkla gelmektedir. İmidacloprid bitkilerde gelişen böceklerin temizlenmesinde etkilidir. Bitkilerin böceklenmesinde etkili olan Imidacloprid pek çok sebze ve meyvede kullanılır. Çeşitli sebze ve meyve yapraklarının bitlenmesini önler. Elma, armut ve şeftali ağaçlarında gelişen bitin arındırılmasında etkilidir. Bununla birlikte toprak altında yetişen patates ve pancar bitkilerinde oluşan böceklerin giderilmesinde etkilidir. Bitki sağlığı için önemli bir tarım ilacı olmasına rağmen insan ve polen taşıyıcı hayvanlarda risklidir.

350 g L İmidacloprid Yasaklandı mı?

350 g L Imidacloprid yasaklandı mı çiftçiler tarafından merak edilen bir sorudur. İmidacloprid özellikle arı ve benzeri polen taşıyıcı hayvanların sağlığını koruma amacı ile yasaklanmıştır. Ancak ilaç halen çifti elinde bulundurulduğundan yasak tarihi 2025 olarak belirlenmiştir. 31.12.2025 yılına kadar çiftçi eğer elinde varsa İmidacloprid ilacını kullanma hakkına sahiptir. Bu süre sonlandığında İmidacloprid kullanımı yasaktır.

İmidacloprid Neden Yasaklandı
İmidacloprid Neden Yasaklandı

İmidacloprid Sistemik mi?

Imidacloprid sistemik mi önemli bir sorudur. Imidacloprid maddesi sistemik olarak işleyen tarım ilaçlarındadır. Bitkide kullanılması ile bitki gövdesine tamamen işler. Böylece böcekler beslendikleri yapraklar üzerinden zehri alarak ölürler. Sistemik olmasından ötürü polen taşıyan faydalı hayvanlarda zehirlenmekte ve zehirlemektedir. Bu sebeple Imidacloprid tarım ilacı yasaklanmıştır.

İmidacloprid Neden Yasaklandı

İmidacloprid neden yasaklandı çiftçi tarafından sorulmaktadır. Bitkilere zarar veren böcekleri uzaklaştırmakta oldukça memnuniyet veren bir ilaç olmasından ötürü sıklıkla tercih edilen bir ilaçtır. Ancak arıların yaşam hakkını ve yaşam alanını zehirlediğine ilişkin bulgular ilacın yasaklanmasında etkili olmuştur. Bilindiği gibi arılar kainatın devamlılığını sağlayan bir canlıdır. Tükenmesi halinde insanlığında sonlanması muhtemeldir. Bu sebeple arıların korunması açısından İmidacloprid yasaklanmıştır. Ancak resmi olarak son kullanım tarihleri beklenmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.