Augmentin Reçetesiz Alınır mı

04.12.2023
Augmentin Reçetesiz Alınır mı

Augmentin reçetesiz alınır mı yazımızda augmentin piyasada yok mu, hangi antibiyotikler reçetesiz satılır ve augmentin şurup reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Augmentin Reçetesiz Alınır mı

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tüm insanların arzu ettiği bir durumdur. Lakin kimi zaman bu durum söz konusu olamaz. İnsanlar kimi zaman hiç ummadıkları anlarda hiç tahmin etmedikleri sağlık sorunu yaşar. Bu tür durumlarda hastalığın durumuna göre kullanılan değişik tedavi yöntemleri bulunur. Bunlar içinde ilaçlar da vardır. İlaçlar kendi içinde çeşitlenir.

Antibiyotikler de bunlar içinde başlı başına bir yer teşkil eder. Çok değişik sağlık sorunu için kullanılan antibiyotikler vardır. Augmentin de sıklıkla kullanılan bir antibiyotik olup son derece güçlü etkileri vardır. Bu ilaç özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu örneğin kulak burun boğaz sorunları, sinüzit kimi zaman ağız ve diş sağlığı için uzman hekim tarafından hastalığı yaşayan kişiye yazılır. Tam da bu noktada birçok insan acaba Augmentin reçetesiz alınır mı diye merak ediyor.

Biz de bu yazıda farklı noktalardan bu sorunun yanıtını vereceğiz. Şimdi hemen başlayalım ve ilk sorunun yanıtını verelim. En basit ifade ediş biçimi ile Augementin reçetesiz alınabilecek bir ilaç değildir.

Augmentin Piyasada Yok mu

Augmentin piyasada yok mu yok ise neden yok sorusunun yanıtını verelim. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki içiniz rahat olsun şu an için Augementin sadece sizin eczanenizde değil hiçbir eczanede yok. Bunun nedeni ise şudur: Augmentin şurubun karaciğere olumsuz etkileri sebebi ile ülkemizde Sağlık Bakanlığı kararı ile toplatılma kararı alınmıştır.

Ayrıca belli bir seri numarasında olan ilaç piyasadan çekilmiştir. Onun dışında olanları piyasada satışa sunulmaktadır. O seride yer alan ilaçların piyasadan çekilme nedeni ise bakanlık tarafından fiziksel uygunluk olarak ifade edilmiştir. Çünkü o seride olan tabletler ikiye ayrılmıştır.

Augmentin Piyasada Yok mu
Augmentin Piyasada Yok mu

Hangi Antibiyotikler Reçetesiz Satılır

Hangi antibiyotikler reçetesiz satılır sorusuna da verilebilecek olan tek bir yanıt vardır. O ise ülkemizde Sağlık Bakanlığı kararı ile hiçbir antibiyotik hiçbir reçetesiz olarak hiçbir eczanede satılamaz. Eczacıların bu konuda hiçbir yaptırımı yoktur. Kararlar bu konuda son derece nettir. İster diş ağrısı ve enfeksiyonu için olsun, ister gribal enfeksiyon için olsun tüm antibiyotikler reçeteli olarak satılır. Bu konuda herhangi bir özel durum spesifik olgu mevcut değildir.

Augmentin Şurup Reçetesiz Satılır mı

Son olarak da Augmentin şurup reçetesiz satılır mı sorusuna yanıt verelim. Hayır bu ilaç bir antibiyotiktir. İlacın tablet formunda olması ya da şurup formunda olması reçeteli reçetesiz satılmasını değiştirmez. O yüzden de Augmentin şurup da reçeteli olarak eczanelerde satılır. İlgili hekimin önerdiği dozajda kullanılır. Şurup olması süreci etkileyen bir durum değildir. Kişiler kafalarına göre gidip eczaneden bu şurubu alarak kullanamaz.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.